Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Bunkkerin rakentanut kidnappaajalääkäri oikeudessa – otti vankinaisesta useita näytteitä

1:39Ruotsalaislääkäriä syytetään kidnappauksasta sekä raiskauksesta
Julkaistu 23.02.2016 13:59

MTV UUTISET

Raiskauksesta syytetty lääkäri on myöntänyt pitäneensä nuorta naista vankinaan huolellisesti rakentamassaan äänieristetyssä bunkkerissa. Tänään käräjäoikeus keskustelee ratkaisustaan. Asiasta uutisoi Dagens Nyheter.

Syyttäjä Peter Claeson väittää, että 38-vuotiaan lääkärin aikeena olisi ollut pitää useita henkilöitä vankina valolta ja ääneltä eristetyssä tilassa.

Miehen asianajaja on halunnut korostaa, että tämän tarkoituksena oli ”löytää itselleen elämänkumppani”. Kumppanin etsintä toteutui kuitenkin epätavallisin keinoin.

Ovi kuin pankkiholvissa – mahdoton läpäistä

Mies ja nainen olivat tavanneet toisensa ensimmäisen kerran treffeillä 10. päivä syyskuuta. Mies oli puhunut koko tapaamisen ajan englantia ja kertonut olevansa finanssialalla työskentelevä amerikkalainen. Kaksi päivää myöhemmin mies huumasi naisen unilääkkeillä käsitellyillä mansikoilla.

– Kun heräsin, minulla oli kaksi kanyylia käsissäni ja revin ne irti. Hän istui tuolissa lähelläni kun heräsin, siepattu nainen kertoi.

– Mies kertoi, että ovi oli samanlainen kuin pankkiholvissa ja sen läpi olisi mahdotonta päästä. Nyt hän puhui ruotsia, nainen kuvaili painajaismaista tilannettaan.

Vankeusaikana mies otti useita näytteitä naisen kehosta ja lähetti ne laboratorioon kertoen, että näytteet olivat tunnistamattomasta pakolaisnaisesta. Vankina ollut nainen kertoi, että mies piti häntä kahlittuna ja antoi hänelle syötäväksi vain näkkileipää, mikäli hän ei tehnyt, kuten mies halusi.

Kuuden päivän vankeuden jälkeen mies antautui itse poliisille.

Oikeudenkäynti lääkäriä vastaan alkoi jo tammikuussa ja nyt oikeus käy läpi miehelle annettavaa tuomiota. Törkeästä raiskauksesta tuomio on Ruotsissa 4-10 vuotta, vapaudenriistosta 1-10 vuotta ja kidnappauksesta 4-16 vuotta.

Lisää aiheesta:

Bettina nukahti surmayönä poikaystävänsä viereen Viking Sallyn kannelle – sitten filmi katkesi yli viikoksi: "En löydä teolle selitystä"Rikollisverkossa huutokaupattavaksi siepattu 20-vuotias brittimalli: "Havahduin auton takakontissa sidottuna ja suu teipattuna"Ammattidomina: Sarjakuristaja halusi harjoitella kuristamista – "Hän hankasi käsiä yhteen ja puhui kaikista kiduttavista jutuista"Bunkkerilääkärin sieppaama nainen astui julkisuuteen ja kertoi kauhun hetkistään: "Hän halusi koko ajan kehokontaktia"Miehen tappaneen ruotsalaisäidin hyytävä suunnitelma: Kidutusta putkipihdeillä ja veitselläRuotsalaislääkäri oikeudessa: Aikoi pitää naista tyrmässä vuosia – paniikki johti kiinnijäämiseen
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • Eilen23:03
    Brasilia

    Brasilian Bolsonaro sairaalaan

  • Eilen22:30
    Maanpuolustus

    Pitääkö suomalaisten pelätä venäläisdrooneja? Näin arvioi presidentti Stubb

  • Eilen21:27
    Yhdysvallat

    Charlie Kirkin ampujalle syytteet murhasta – kuolemantuomio uhkaa

  • Eilen21:14
    Ukrainan sota

    Drooni räjäytti yliopiston katon ilmaan Harkovassa – silminnäkijä tallensi kaaoksen

  • Eilen21:10
    Vladimir Putin

    Putin nähty sotilaspuku päällä