Näin yksinkertaisella konstilla voit saada vanhat paistinpannut puhtaaksi – tarvitset vain teepussin
Somessa siivousguruna tunnetuksi tullut Lynsey on saanut kiitosta jakaessaan helpon kikan paistinpannujen siivoamisesta Instagramissa.
Pahasti pohjaan palaneiden paistinpannujen putsaaminen voi tuntua välillä turhauttavalta ja jopa mahdottomalta. Tuttu tunne?
Siivousguru Lynseyn jakama yksinkertainen temppu tekee vanhoista paistinpannuista kuin uudet todella pienellä vaivalla, joten ei ole ihmekään, että ihmiset ylistävät kikkaa.
@Lynsey_QueenOfClean-nimimerkillä Instagramissa tunnettu Lynsey julkaisi palveluun videon, jossa hän esittelee jo parhaat päivänsä nähneen paistinpannun.
Jos video ei näy, voit katsoa sen tästä.
Hän täyttää pannun suoraan hanasta kuumalla vedellä ja se muuttuu nopeasti harmaaksi.
Tämän jälkeen Lynsey heittää veden sekaan teepussin. Hänen mukaansa sillä ei ole merkitystä, onko pussi uusi vai käytetty.
– Anna teessä olevien tanniinien tehdä työnsä, hän sanoo.
Pussi jätetään veteen 15 minuutiksi, jonka jälkeen pannu tyhjennetään. Linsey näyttää videolla, kuinka pannun pinta on lähes tahraton sen huuhtelun jälkeen.
– Ei hinkkaamista lainkaan, ihanan puhdas pannu.
"Mieheni kiittä minua, kun näytän tämän hänelle"
Video on kerännyt tuhansia tykkäyksiä sosiaalisessa mediassa ja monet ovat kokeilleet kikkaa omiin pannuihinsa.
– Tämä on huikea neuvo, olen kokeillut sitä muutaman kerran ja se toimii aina. Kiitos, Lynsey.
– Kokeilin tätä jouluna leipomisessa käyttämiini pelteihin. Se teki ihmeitä, toinen käyttäjä kommentoi.
– Vau! En ole koskaan tiennyt tätä… mieheni kiittää minua, kun näytän tämän hänelle – ei enää astioiden hinkkaamista!
Tässä myös toinen kokeilemisen arvioinen kikka: Pannut ja kattilat puhtaiksi pinttyneestä liasta – kokeile tätä helppoa kikkaa!
Lue myös: Nainen koki kuvottavan yllätyksen muutettuaan uuteen kotiinsa: "Luulin vain, että lattia oli tumma"
Lue uusimmat lifestyle-artikkelit.
Lähde: Mirror, @Lynsey_QueenOfClean/Instagram
Uusimmat
-
17:33
Megatähden ura ohi – palkintokaapissa suunnaton läjä olympia- ja MM-kultia
-
17:32
Taina pyöräili 6 700 kilometriä Espanjassa – yhtä oikoreittiä ei tule ikävä: "Silloin tuli melkein paniikki"
-
17:31
Ruotsissa taas kaksi räjähdystä, median mukaan kummatkin liittyvät rikollisjärjestöön
-
17:31
Maria Guzenina omisti TTK-tanssinsa muistisairaalle äidilleen – herkistyi kyyneliin suorassa lähetyksessä: "Se on herättänyt hänessä jotain"
-
17:30
Mitä maailmalla on tapahtunut? Tässä kiinnostavimmat uutiset minuutissa
-
17:26
MTV Detroitissa: Presidentti Biden liittyy autotehtaiden lakkovartioon – tästä on kyse
-
17:21
Shoigu väittää Ukrainan menettäneen syyskuussa 17 000 sotilasta, sanoo ukrainalaisten joutuvan teurastettaviksi – MTV seuraa sotaa
-
17:15
Varkaat veivät huomattavan määrän kirkollista esineistöä Helsingissä – myös ovia rikottu
-
17:15
F1-unelma toteen! Hurjapäisen suorituksen James Bond -elokuvassa tehnyt Jessica Hawkins toteutti harvinaisen tempun
-
17:08
Suomen seuratuimmalla urheiluseuralla muhkea tavoite – julkkisjoukkue Gilla FC haluaa Veikkausliigaan
-
17:00
Tällainen on Abrams-panssarivaunu, joita Yhdysvallat nyt toimittaa Ukrainalle – "Suurimmat haasteet kaluston huollossa"
-
16:58
Suora lähetys Spede-elokuvan punaiselta matolta noin kello 17.20 alkaen – haastattelussa elokuvan tähtiä ja kutsuvieraita
-
16:57
Poliisilta huolestuttavia uutisia: Yhä useampi räplää kännykkää ratissa – katse poissa tiestä on "aina iso riski"
-
16:44
Liikuntapedagogi ei usko, että fyysiset erot olivat ratkaisevia tyttöjen ja poikien yhteisessä urheilukilpailussa
-
16:42
The Kyiv Independent: Ukrainan turvallisuuspalvelu pidätti papin – epäillään myyneen venäläisaseita
-
16:40
Lotta Svärd Säätiö kannustaa koululaisia tutustumaan "pikkulottien kultaisiin sanoihin" – kannustimena muhkea stipendi
-
16:33
Ensitreffit-pari Lari ja Niina ovat hyödyntäneet pariterapiaa lapsiarjessa: "Iso apua siinä kohtaa, kun on rankkaa"
-
16:29
Susi lähestyi koulutaksia odottanutta lasta Loimaalla – neuvokkaan koululaisen kiljaisu karkotti pedon kauemmas tarkkailemaan
-
16:24
Jalkapallon Euroopan mestari Lodetti on kuollut
-
16:01
Miksi toinen ymmärtää matikkaa ja toiselle se tuottaa ahdistusta? Suomalaisprofessori: "Sellaista ilmiötä kuin heikko matikkapää ei oikeasti ole"
-
Lataa lisää