Filosofian tohtori Mervi Naakka-Korhonen kertoo, mitä vaivoja viinalla ennen lääkittiin.
Hammassärky
Hammassäryt olivat entisaikaan todella yleisiä. Niitä hoidettiin pitämällä viinaa suussa, voitelemalla viinalla poskia ja ikeniä, laittamalla viinaa pumpulitupossa hampaankoloon ja ottamalla ainetta sisäisesti.
Vetistävät silmät
Vetistäviä silmiä oli tapana hautoa vedellä, johon sekoitettiin vähän viinaa. Vuoro-nimistä silmätautia parannettiin sokerilla höystetyllä viinalla.
Korvasärky
Särkevään korvaan kaadettiin muutama tippa lämmintä viinaa.

Kuume, yskä ja flunssa
Yskät ja flunssat hoituivat, kun löylyveteen lisättiin 13 tippaa tärpättiä tai pikiöljyä ja nautittiin vielä puoli kupillista viinaa ennen lauteille nousua.
Myös lapsille saatettiin antaa kuumeeseen hieman konjakkia lääkemielessä. Pahaa makua peitettiin tilkalla hunajaa. Lasten kanssa viinan annostelussa pidettiin tolkku mukana, vaikka yleensä lääkärit valittivat, että kansan viinamitat olivat roppakaupallisia.
Vatsa- ja rintataudit
Jos sydäntä kivisti tai mahaan koski, juotiin tuomenmarja- tai mustikkaviinaa. Epäsäännöllistä sydämen sykettä hoidettiin keittämällä sydänheinän hedelmistä vettä, joka nautittiin viinin seassa.
Ihottumat, haavat, paleltumat, palovammat ja luunmurtumat
Särkevän kohdan päälle hierottiin viinaa.

