Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

"Näin tukehdutat kissanpennun" – Intiassa kohu lasten koulukirjasta

Lehtikuva
Julkaistu 08.02.2017 12:00

MTV UUTISET - AFP

Intiassa on noussut kohu koulun oppikirjasta, jossa on kyseenalaisia neuvoja oppitunneille. Kustantajaa kohtaan on noussut suorainen viharyöppy sen jälkeen kun selvisi, että eräässä koulukirjassa neuvottiin tukehduttamaan kissanpentuja osana tieteellistä koetta.

Kirjaa on käytetty sadoissa yksityiskouluissa Intiassa. Koulukirjassa on kappale, jossa neuvotaan tekemään koe kissanpennuilla. Pennut neuvotaan laittamaan kahteen laatikkoon, joista vain toisessa on ilma-aukkoja. Hetken jälkeen laatikot kuuluu avata ja katsoa, miten toinen pentu on kuollut.

Eläinaktivistit ovat pöyristyneitä kirjasta, mutta tiedossa ei ole, että joku olisi oikeasti testin tehnyt. Aktivistit ovat vaatineet kustantajaa poistamaan osion seuraavasta painoksesta. Aktivistien tietojen mukaan useat koulut ovat repineet kyseisen sivun jo irti kirjasta.

– Se kuulostaa typerältä, mutta he vaaransivat eläinten ja lasten hengenkin tällaisen kokeilun esiin tuomisella, toteaa AFP:lle intialaisen eläinsuojelujärjestön tiedottaja Vidhi Matta.

Uutistoimisto AFP kertoo, että Intiassa syttyy säännöllisesti kohu oppikirjojen kyseenalaisesta materiaalista. Yksi valtion oppikirja opetti esimerkiksi Chhattisgarhin osavaltiossa, että kasvava työttömyys on naisten vika, toinen kirja kertoi taas Japanin pudottaneen Yhdysvaltoihin atomipommeja toisen maailman sodan aikaan. 

Lisää aiheesta:

Intiassa liikkumisrajoituksia rikkoneille turisteille lätkäistiin erikoinen rangaistus: Vain karttakeppi puuttuiMitä ihmettä? Intialaiskoulu halusi lunttaamisen kuriin – Oppilailla pahvilaatikot päässä kokeessaAinakin 1 500 hotelliasiakasta kuvattu salaa Etelä-Koreassa – Poliisi iski rysän päälle löydettyään netistä suoria lähetyksiäOppikirjan kuva raskaana olevasta naisesta sai ihmiset raivoihinsa: ”Suoraan pornoelokuvasta”Koulu kielsi suuret laukut luokista – opiskelija kantoi kirjansa kouluun mikrossaMurrosikäisille suunnatussa oppaassa kyseenalainen selitys rinnoille: "Saavat tytöt näyttämään aikuisilta ja viehättäviltä"
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 10:26
    Ukrainan sota

    Lähteet: Venäläinen öljytankkeri tulessa

  • 10:17
    Ukrainan sota

    Stubb väläyttää: Putin ja Zelenskyi voisivat tavata Etelä-Afrikassa

  • 10:11
    Yhdysvallat

    New Yorkin poliitikkokomeetta ottaisi suomalaiskeksinnön käyttöön: "Tarvitsemme ne!"

  • 09:34
    Avaruus

    Intia lähetti massiivisen satelliitin kiertoradalle – katso komea laukaisu

  • 08:30
    Afganistan

    Ainakin 20 kuollut ja 320 loukkaantunut: Afganistanissa maanjäristys