Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Intiassa liikkumisrajoituksia rikkoneille turisteille lätkäistiin erikoinen rangaistus: Vain karttakeppi puuttui

6:52Koronatartunnan voi saada jopa 10 metrin päästä - tutkija kommentoi uusimpia tietoja koronastaVideo: Koronatartunnan voi saada jopa 10 metrin päässä
Julkaistu 12.04.2020 19:48

MTV UUTISET – STT – AFP

Intiassa kymmenen liikkumisrajoituksia rikkonutta turistia on saanut erikoislaatuisen rangaistuksen. He joutuivat kirjoittamaan 500 kertaa olevansa pahoillaan, kertovat viranomaiset.

Intian 1,3 miljardia asukasta määrättiin pysymään kotonaan 25. maaliskuuta. Asukkaat saavat poistua sisätiloista vain välttämättömästä syystä kuten ruokakauppaan ja apteekkiin.

Israelista, Meksikosta, Australiasta ja Itävallasta tulleet turistit tavattiin kävelyllä Rishikeshin kaupungissa Intian pohjoisosassa. Kaupunki on kuuluisa muun muassa siitä, että Beatles-yhtyeen jäsenet etsivät 1960-luvulla hengellisyyttä kaupungissa sijainneessa joogakeskuksessa.

Lue myös: MTV seuraa koronan leviämistä maailmalla: Yhdysvalloissa jälleen lähes 2000 kuolemaa päivässä – koronaan sairastunut Boris Johnson on päässyt pois sairaalasta

Paikallinen poliisi Vinod Sharma kertoo, että jokainen liikkumisrajoituksia rikkonut turisti joutui kirjoittamaan 500 kertaa sanat: En noudattanut rajoitusmääräyksiä, olen niin pahoillani.

Epätavallisen rangaistuksen tavoitteena on antaa turisteille opetus.

Sharman mukaan sadat paikalla oleskelevat turistit ovat uhmanneet rajoitusmääräyksiä. Hänen mukaansa hotelleja on ohjeistettu niin, että ulkomaiset vieraat saavat mennä ulos vain, jos heillä on mukanaan paikallinen avustaja.

Poliiseilla koronaviruskypärät

Intiassa poliisit ovat ottaneet käyttöön epätavallisiakin keinoja kannustaakseen ihmisiä pysymään kodeissaan. Jotkut lainvalvojat käyttävät esimerkiksi kypärää, jotka on muotoiltu koronaviruksen kaltaiseksi.

Intian pääministerin Narendra Modin odotetaan jatkavan kahdella viikolla liikkumisrajoituksia, joiden on alun perin määrä päättyä tiistaina.

Sunnuntaihin mennessä Intiassa oli rekisteröity noin 8  500 koronavirustartuntaa. Viruksen aiheuttamaan tautiin oli kuollut 289 ihmistä eli 0,2 ihmistä miljoonaa asukasta kohti.

Lisää aiheesta:

Intian koronatilanteessa synkkä ennätys – päivittäiset tartunnat ylittivät 100 000 rajanEspanjalaisille viimein hyviä uutisia: Tiukassa koronaeristyksessä sisätiloissa eläneet lapset pääsevät tänään ulosSuomalaisäiti Eriika kertoo karuista oloista korona-eristetyssä Intiassa – "Edes omalle pihalle ei voi mennä kävelemään"Viranomaisten käytös karanteeniin määrätyssä Intiassa huolestuttaa – järkyttävällä videolla siirtolaisia ruiskutetaan kemikaaleillaIntian liikkumiskielto astui voimaan – rajoitukset vaikuttavat jo kolmannekseen maailman ihmisistäNäin eri maat valvovat koronakaranteenia: rikkomisesta voi saada jopa vankeutta – Italiassa aluejohtajat raivoavat jo netissä
KoronavirusIntiaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 14.10.14:32
    Tuomiot

    Huoltovarmuuskeskukselle jättilasku kohumaskikaupan tehneen johtajan potkuista

  • 3.10.17:00
    Talous

    EKP-pääjohtaja Lagarde MTV:n erikoishaastattelussa: Lopeta EU-sääntöjen rikkominen, Suomi

  • 22.9.18:58
    Ennätykset

    Ikävä koronaennätys: Miehen tauti kesti yli kaksi vuotta

  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"

  • 9.9.13:03
    Flunssa

    Koronavirustartunta voikin olla ehkäistävissä apteekin nenäsuihkeella