Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Näin Patrik Laineen MM-kohtalo ratkeaa – Jukka Jalonen jakoi varoituksen sanat: "Kaikki ei mene aina niin kuin halutaan"

8:57Lauantai 29.4. klo 22:25Videolla juttua Leijonien viime lauantain Ruotsi-maaottelusta.Tim Fuller
Julkaistu 03.05.2023 08:01
Toimittajan kuva

Ilari Savonen

ilari.savonen@mtv.fi

ilarisavonen

Pelaako Patrik Laine tämän kevään MM-kisoissa vaiko ei? Leijonien päävalmentajan Jukka Jalosen mukaan vastauksia saadaan tämän viikon lopulla tai viimeistään siinä vaiheessa, kun Suomen MM-joukkue julkistetaan. Jalonen jakaa jo etukäteen varoituksen sanat siitä, mikäli Laine ei pysty pelaamaan Tampereella.

Laine, 25, loukkaantui NHL:n runkosarjan loppuvaiheilla niin, että hän oli usean viikon ajan sivussa.

Suomalaishyökkääjä halusi kuitenkin lähteä MM-kisoihin mukaan. Leijonat ehti jo ilmoittaa, että Laine pelaa tulevassa turnauksessa Tampereella.

Tämän viikon alussa Leijonat kuitenkin kertoi, ettei Laine pysty pelaamaan MM-kisojen kenraalissa, Tshekin EHT-turnauksessa.

– Hän ei ole tällä hetkellä pelikunnossa. Tämän viikon aikana ratkeaa se, että mikä tilanne on MM-kisoja ajatellen. Päätökset menevät varmaan samoille nurkille, missä koko joukkue julkistetaan. Silloin nähdään, että onko ”Pate” mukana vai ei, Leijonien päävalmentaja Jukka Jalonen sanoo Laineeseen liittyvästä aikataulusta MTV Urheilulle.

Tilanne on kinkkinen, sillä Laine ei pystynyt osallistumaan myöskään viime kevään MM-kotikisoihin loukkaantumisen takia.

– Hän on huippupelaaja ja toivomme vahvasti sitä, että hän pystyisi pelaamaan kisoissa. Jos se ei onnistu, niin sille ei mahda mitään. Sellaista urheilu välillä on. Kaikki ei mene aina niin kuin halutaan, Jalonen pyörittelee.

– Reagoidaan sitten sen mukaan, että mikä lopullinen kanta on, Jalonen jatkoi.

Leijonien MM-joukkue julkaistaan joko Tshekin EHT-turnauksen jälkeen sunnuntaina tai viimeistään ensi viikon maanantaina. Kevään MM-turnaus lähtee liikkeelle perjantaina 12. toukokuuta.

Lisää aiheesta:

Leijonien NHL-joukkueeseen muutoksia? Kahden pelaajan tilanne täysin auki – "Joku voi suuttua, jos sanon"Mikael Granlund ei tule MM-kisoihin – Patrik Laineen tilanne yhä mysteeri: "Ei ole sen takia tässä mukana"Näin Jukka Jalonen reagoi Patrik Laineesta tipahtaneeseen uutiseen – "Olisi ollut kiva bonus"Jukka Jaloselta herkullinen paljastus Patrik Laineesta – Leijonien johto avasi NHL-tähden tilannettaHIFK-tähti herättää huolta – Nuorille Leijonille iloisia viestejä Pohjois-AmerikastaJalonen avasi Puljujärven ja NHL-tähtien tilannetta
NHLPatrik LaineJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

NHL
  • 16:27
    Winnipeg Jets

    Brad Lambert niittasi NHL-uransa ensimmäisen maalin: "Uskomatonta"

  • 08:51
    Jääkiekko

    Pelottava tilanne NHL:ssä – pelaaja jäältä suoraan sairaalaan

  • 07:59
    Aleksandr Ovetshkin

    Ukko-Pekka Luukkonen nollasi Aleksandr Ovetshkinin ja onnistui hurjassa tempussa

  • 07:37
    Mikko Rantanen

    Mikko Rantaselta jäätävä osuma suomalaisten kohtaamisessa

  • 06:56
    Sveitsin Liiga

    Jesse Puljujärvi: Olen ampunut itseäni nilkkaan