Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Näin Jari-Matti Latvala otti Kalle Rovanperän jymyilmoituksen vastaan – painava huomio suomalaistähden roolista

1:18Jari-Matti Latvala kommentoi Rovanperän yllätyspäätöstä: "Ensi vuosi tulee olemaan erilainen"Jari-Matti Latvala kommentoi Rovanperän yllätyspäätöstä: "Ensi vuosi tulee olemaan erilainen."Toyota / McKlein
Julkaistu 20.11.2023 13:20
Toimittajan kuva
Ossi Karvonen

ossi.karvonen@mtv.fi

ossikarvonen

Toyotan tallipäällikkö Jari-Matti Latvala on mielissään, että MM-rallia hallinnut japanilaistiimi saa jatkaa kaudella 2024 samalla kuskipaletilla. Latvala kommentoi MTV Urheilulle myös kaksinkertaisen maailmanmestarin Kalle Rovanperän ratkaisua ajaa ensi vuonna vain osittainen MM-sarja. 

Pääkuvan videolla Jari-Matti Latvalan tuntemuksia Kalle Rovanperän isosta ilmoituksesta. 

Toyota julkisti maanantaina kuljettajansa kaudelle 2024. Nimilista – Kalle Rovanperä, Elfyn Evans, Sebastien Ogier ja Takamoto Katsuta – pysyy entisellään, mutta suomalaistähti Rovanperän ratkaisu yllätti. 

2:15Kalle Rovanperä kertoo päätöksensä taustat: "Hyvä hetki vajaalle kaudelle"Näin Kalle Rovanperä perustelee välivuoden pitämistä.

23-vuotias Rovanperä kaipaa omien sanojensa mukaan pientä hengähdystaukoa rajusta rallipyörityksestä. Osittainen kausi antaakin hänelle mahdollisuuden ladata fyysisiä ja henkisiä akkuja. 

LUE MYÖS: Kalle Rovanperä taustoittaa yllätyspäätöstään – näin maailmanmestarin lähipiiri reagoi ratkaisuun

Latvala on innoissaan siitä, että Rovanperä jatkaa "Toyotan miehenä". 

– Olemme tulleet siihen tulokseen keskustelujen jälkeen, että se puoli kautta on paras tehdä tässä kohtaa, jotta näkisimme sitten tulevaisuudessa niitä täysiä kausia Kallen osalta, Latvala taustoittaa MTV Urheilulle. 

Tallipomo alleviivaa, että Rovanperä on istunut erilaisten autojen ratissa 8-vuotiaasta lähtien. Meno on ollut vähintään puoliammattimaista jo 13-vuotiaasta lähtien. 

– Hänellä on tuhansia, tuhansia kilometrejä alla, kun monesti tuollaisella nuorella kaverilla saattaisi olla vasta satoja kilometrejä alla ajamista. 

– Nyt on tullut sellainen hetki, että hän tarvitsee pienen irtioton, jotta sitä energiaa riittää tulevaisuuteen. 

Vakaus

GettyImages-1802127528Toyota juhli kolmoisvoittoa kauden 2023 päättäneessä Japanin MM-rallissa.2023 Getty Images

Toyotan kokoaikaisina kuljettajina ovat ensi kaudella Evans ja Katsuta, kun Rovanperä ja Ogier puolestaan jakavat vastuuta. Latvalan mukaan voi käydä myös niin, että koko nelikko nähdään samassa kisassa ensi vuonna. 

Tutun kuskipaletin kiinnitys on Latvalan mielestä "mahtava homma". 

– Sellainen vakaus, ettei tiimissä tule muutoksia, antaa totta kai luottamuksen kuljettajille ja tiimille, että lähdemme yhdessä tavoittelemaan samanlaisia tavoitteita, joita on saavutettu, Latvala toteaa viitaten kolmeen peräkkäiseen tuplamestaruuteen. 

LUE MYÖS: Kommentti: Kalle Rovanperän välivuosi hyvä asia MM-sarjalle

Ogier ajoi juuri päättyneellä kaudella kahdeksan kisaa, joista hän voitti kolme. Ranskalainen suurmestari oli huipputärkeässä osassa Toyotan merkkimestaruudessa. 

– Kalle ja Seb ovat molemmat erittäin tärkeitä merkkimestaruuspuolella (kaudella 2024), mikä on meidän tavoitteemme, jonka haluamme saavuttaa. 

Kahdesti Ogierin ja kerran Rovanperä takana MM-kakkoseksi sijoittuneella Evansilla on Latvalan mukaan "mahdollisuudet mihin vain", mutta suomalaispomo peräänkuuluttaa brittikuskilta maksimaalista keskittymistä viikonloppu kerrallaan. 

– Mestaruutta ei voi pakottaa, Latvala huomauttaa. 

LUE MYÖS: "Ei pitäisi mitenkään olla mahdollista" – Tämä vertailu haastajiin osoittaa Kalle Rovanperän poskettoman ylivoiman

Katsutan, 30, vastuu kasvaa entisestään ensi vuonna. Päättyneellä kaudella Katsutalta nähtiin vahvoja pilkahduksia varsinkin Suomessa (3. sija) ja Japanissa (kisan nopein kuski avauspäivän jälkeen).  

– Toivotaan, että palaset loksahtavat kohdalleen, ja ensi vuonna hän pystyisi ajamaan vähän niin kuin joka rallissa palkintosijoista kilpaa, Latvala summaa. 

Kausi 2024 käynnistyy Monte Carlossa 25. tammikuuta.

4:02Näihin numeroihin tiivistyy Toyotan murskaava ylivoima rallin MM-sarjassa – Hyundailla kova työ edessäNäihin numeroihin tiivistyy Toyotan murskaava ylivoima rallin MM-sarjassa – Hyundailla kova työ edessä.

Lisää aiheesta:

Jari-Matti Latvala iski vaatimuksen Toyotalle: "Sanoin, etten halua enää siihen lähteä"Raskas tunnustus Kalle Rovanperästä – Jari-Matti Latvala latasi vaatimuksenKetkä ajavat Kalle Rovanperän kanssa? Jari-Matti Latvala mainitsee "keskustelua herättäneen" kuskinKatseet Kalle Rovanperässä – kolme nimeä kuumensi MM-rallin kuskimarkkinat: "Heidän päätöksiään pitää ensin odotella"Tommi Mäkiseltä paljastus Toyotan kuljettajaneuvotteluista – "Kaikki voivat vetää omat johtopäätökset"Tommi Mäkinen ei laske liikaa odotuksia Kalle Rovanperän niskaan, täysin uusi kuskitrio tuo mukanaan myös kysymysmerkkejä – "Se on osaltaan haastavaa"
MM-ralliKalle RovanperäJari-Matti LatvalaSebastien OgierTakamoto KatsutaElfyn EvansToyotaMoottoriurheiluRalliUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • 19:47
    Ralli

    Esapekka Lappi kommentoi Kalle Rovanperän lähtöä – MM-sarjalle rajusti rapaa

  • 12:41
    Sami Pajari

    Sami Pajarin rallitulevaisuuden yllä kysymysmerkkejä – "Hassulta tuntuisi"

  • ke12:58
    Ott Tänak

    Supersiirto viritteillä! Lähde: Ott Tänak ja Jari-Matti Latvala keskustelleet

  • ti13:17
    Ralli

    Lähde: MM-ralli ison uutisen äärellä – "Viimeinen puuttuva pala"

  • ti10:47
    Kalle Rovanperä

    Kalle Rovanperä mielissään Juha Kankkusen linjauksesta