Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Kommentti: Kalle Rovanperän välivuosi hyvä asia MM-sarjalle

2:15Kalle Rovanperä kertoo päätöksensä taustat: "Hyvä hetki vajaalle kaudelle"Näin Kalle Rovanperä perustelee päätöstään ajaa vain osan ensi vuoden MM-kalenterin kisoista.Toyota
Julkaistu 20.11.2023 11:29
Toimittajan kuva

Tomi Tuominen

Kalle Rovanperä yllätti rallimaailman ilmoittamalla ajavansa ensi kaudella vain noin puolet MM-sarjan osakilpailuista. Hänestä tulee siis Sebastien Ogierin kaltainen keikkakuski, joka katsoo kalenterista mieluisat kisat ja lähtee hakemaan niistä huippusuoritusta. MM-titteli on vuonna 2024 sivuseikka, kirjoittaa MTV Urheilun Tomi Tuominen.

MM-sarjan kannalta päätös on hyvä asia. Tässä kohtaa moni nostaa kulmakarvansa ylös pohtien, miten niin on? Juuri kun ensi vuonna olisi ollut mitä herkullisin asetelma myös Hyundain puolelta, siellä kun ajohaalareissa esiintyy kaksi sarjan ehdotonta kärkikuljettajaa. Ja juuri kun olisimme kenties nähneet tulisen kaksintaistelun Ott Tänakin ja Kalle Rovanperän välillä.

Nämä ovat täysin totta. Kaikki tuo jää nyt pois rallin MM-sarjasta. Mutta vain vuodeksi.

LUE MYÖS: Sokki-ilmoitus! Kalle Rovanperä ei kilpaile ensi kaudella maailmanmestaruudesta

Rovanperä on uutta sukupolvea. Hän ottaa rallin tosissaan, mutta ei vakavissaan. Siinä on vinha ero. Rovanperä sanoi toisen maailmanmestaruutensa jälkeen, ettei tiedä parempaa fiilistä kuin tehokkaan ralliauton kuljettamisen erilaisilla alustoilla. Tämän fiiliksen ulkopuolella on paljon muutakin. Hän nauttii myös vapaa-ajasta ja niin sanotusta normaalista elämästä. Vapaa-aikaan kuuluu esimerkiksi harrastus nimeltä drifting. Siinäkin saa hallita tehokasta autoa mielin määrin, mutta paineettomassa tilassa.

Kalle Rovanperän lapsuuteen kuuluu täysin ralliton aikakausi. Hän kyllästyi. Totaalisesti. Ralliauto sai olla pressun alla koskemattomana pitkään, eikä lahjakkuudeltaan ylivertainen Rovanperä ollut kiinnostunut Starletin kaasupolkimesta pätkän vertaa. Tässä vaiheessa Rovanperän vanhemmat tekivät palveluksen tulevalle suomalaiselle autourheiluhistorialle. He antoivat asian olla. Pakottamalla emme kenties olisi koskaan saaneet nauttia Kalle Rovanperän uskomattomista suorituksista maailman rallibaanoilla. 

Sitten liekki taas syttyi. Omasta tahdosta.

Nyt tilanne on verrattain sama. Ajamatta Rovanperä ei voi olla, mutta saadakseen takaisin sataprosenttisen motivaation, täytyy vetää välillä happea. Tai kenties oikeammin on sanoa, että sataprosenttisen motivaation kadottaminen tulisi tapahtumaan ilman laihempaa vuotta. En usko Rovanperän varsinaisessa motivaatiossa nimittäin olevan mitään vikaa.

Tässä näkemykseni. Jos Rovanperä olisi pakotettu tekemään sopimus, joka olisi kattanut täysiä MM-kausia, sellainen olisi varmasti syntynyt. Kahdeksi vuodeksi. Sen jälkeen Rovanperä olisi heittänyt ajohanskat rallin osalta naulaan.

Nyt saamme nauttia Rovanperän mestaruustaisteluista vielä pitkään, mutta menestysjanoisen kansan, samoin kuin koko rallin MM-sarjan pitää malttaa ottaa rauhassa yksi vuosi. Voittotaisteluista saamme varmasti nauttia, myös Jyväskylässä.

Vuonna 2025 Kalle Rovanperä ajaa taas mestaruudesta. Hän on poikkeuksellisen välivuotensa ansainnut. 

Lisää aiheesta:

Sami Pajari sai oppitunnin MM-rallissa – tuliko sokkina?Kommentti: Kalle Rovanperä palaa pahat mielessä – nämä asiat voivat pelastaa MM-rallikaudenNäin Jari-Matti Latvala otti Kalle Rovanperän jymyilmoituksen vastaan – painava huomio suomalaistähden roolistaJari-Matti Latvala arvioi Rovanperän tulevaisuutta moottoriurheilussa – "Uskon, että Kalle tekee jotain muutakin..."Näkökulma: Kalle Rovanperän mestaruus sulki ympyrän kauniilla tavalla – yksi keväinen somejulkaisu kertoo rallimaailman valtiaasta kaiken oleellisenKommentti: Tommi Mäkisen arvio Kalle Rovanperästä kävi kertaheitolla kaikille selväksi – nuori suomalainen ajoi toisen voittonsa kuin aikamies
MM-ralliKalle RovanperäToyotaRalliUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • 06:57
    Kalle Rovanperä

    Juha Kankkunen varoittaa Kalle Rovanperästä

  • Eilen11:53
    Ott Tänak

    Ott Tänak nosti kätensä pystyyn – Hyundai-tähti tarvitsee lähes ennennäkemättömän ihmeen

  • Eilen07:01
    Ott Tänak

    Nyt jysähti hurjaa tekstiä MM-rallin tallipaikoista – Ott Tänak mukana pelissä

  • 14.9.22:56
    Kalle Rovanperä

    Kalle Rovanperä happamana – mestaruustaistelu mutkistui: "Ei mitään hyvää"

  • 14.9.22:21
    Toyota

    Toyota teki huimaa MM-rallihistoriaa