Mercedeksen Valtteri Bottas kärsi Bahrainin F1-kisassa liian korkeista rengaspaineista. C Moren asiantuntija Ossi Oikarinen selvittää millainen vaikutus sillä on ajamiseen.
Paalulta startanneen Bottaksen rengasongelmat tulivat ilmi jo alkukierroksilla, mikä pakotti Mercedeksen pyytämään suomalaista väistymään tallikaverinsa Lewis Hamiltonin tieltä. Lopulta Bottas oli kisassa kolmas, kun Ferrarin Sebastian Vettel voitti ja Hamilton oli toinen.
Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.
Mercedeksen moottoriurheilujohtaja Toto Wolff kommentoi Bottaksen ongelmia C Morelle kisan päättymisen jälkeen.
– Teimme niin monia virheitä, alkaen siitä, että annoimme Valtterille väärät rengaspaineet, kun generaattori hajosi startissa. Niinpä Valtterin piti startata kisaan aivan liian korkeilla rengaspaineilla. Siitä lähtien olimme koko ajan jäljessä, joten emme tehneet hyvää työtä tänään, Wolff summasi.
Ossi Oikarinen selvitti millaisia ongelmia liian kovat paineet aiheuttavat.
– Jos rengaspaineet ovat taka-akselille liian korkeat, niin se tarkoittaa sitä, että takarenkaat ovat kovemmat, mikä taas tarkoittaa, että auto yliohjaa enemmän, Oikarinen kommentoi.
Ovatko ne silloin myös liian lämpimät, kun paineet ovat korkeammat?


