Aleksander Barkov seurasi tarkasti NHL:n pelaajasiirtoja ja erityisesti Mikko Rantasen tilannetta. Floridan jättihankinnan, Brad Marchandin, tulon joukkueeseen suomalaiskapteeni otti ilolla vastaan. MTV Urheilu pääsi haastattelemaan Floridan kapteenia Torontosta otetun 3–2-voiton jälkeen.
NHL-kovanaama Brad Marchandin siirtyminen Bostonista Floridaan oli yksi ehdottomista jättisiirroista taalaliigan siirtoikkunan aikana. Floridan kapteeni Aleksander Barkov kertoi MTV Urheilulle, mitä ajattelee kiistellyn kanadalaisen tulosta joukkueeseen.
– Ei tuommoisia tule joka päivä tai edes joka vuosi, että tulee tuon tason legenda joukkueeseen. On monta vuotta pelannut häntä vastaan, ja tietää, kuinka hyvä pelaaja hän on, ja kaiken lisäksi minkälainen pelaaja hän on, Barkov kommentoi.
Marchand tunnetaan vastustajan kannalta erittäin ilkeänä pelajaana. Hän on taitava pelimies, joka on parhaimmillaan nakuttanut 97 pistettä runkosarjassa, mutta sen lisäksi Marchand pelaa todella kovaa aivan sääntöjen rajamailla.
– On kiva, että hän on nyt meidän puolelle, edes kerran. En malta odottaa, että hän pääsee kuntoon ja pelaamaan meidän kanssa. On huikea juttu, Barkov iloitsee.
Marchand ei ole vielä päässyt tositoimiin Floridan paidassa, sillä hän on tällä hetkellä loukkaantuneena.
– Mitä tässä nyt muutaman päivän on tutustunut häneen, on huipputyyppi. Puhuu aika paljon. Tulee juttuun jokaisen kanssa, ja on aina hyvällä tuulella. Se on jurui sitä, mitä me tarvittiin. Hieno juttu, että hän liittyi meidän joukkueeseen.
Barkovilta kysyttiin, miltä hänestä tuntuisi pelata Brad Marchandin vierellä loppukausi. Katso jutun ylälaidan videolta, mitä Floridan kapteeni kysymykseen vastaa.

