"Naapuri pissaa väärin" – Näistäkin taloyhtiöissä taistellaan
Nipottava naapuri voi aiheuttaa omituisia ja jopa huvittavia tilanteita, vaikka kyttäys piinaavalta tuntuisikin. Isännöintiliiton lakimies Marina Furuhjelm paljastaan, että herkkähipiäiset naapurit ovat puuttuneet muun muassa kävelyyn ja wc-käyttäytymiseen – tosin huonolla menestyksellä.
Isännöintiliiton lakimies, liiton Pihaparlamentti-blogia pitävä Marina Furuhjelm on törmännyt mitä ihmeellisimpiin valituksen aiheisiin. Kenties typerryttävin oli kiista, joka koski wc-pöntöllä asioimista.
– Alakerran rouvan mielestä yläkerran mies käytti vessaa liian kovaäänisesti. Hänestä yöaikaan ei olisi saanut lorista mitään siihen veteen, Furuhjelm selittää.
– Rouva oli mennyt yöllä soittamaan ovikelloa, ottanut kädestä kiinni ja sanonut näyttävänsä nyt, miten vessaa oikein käytetään.
Mies oli ottanut asian huumorilla. Furuhjelm kuitenkin suosittaa, että tällaiset kohtuuttomat valitukset vietäisiin isännöitsijän tietoon, jos ne häiritsevät asumista.
– Ensisijaisesti tietenkin kannattaa jutella suoraan ystävällisesti naapurin kanssa, Furuhjelm muistuttaa.
Valittajalle itselleen tuomio
Furuhjelmia kummastuttaakin suomalaisiin taloyhtiöihin pesiytynyt tapa käydä kädenvääntöä ilmoitustauluun jätetyillä lappusilla. Toisinaan kuumentuneet kiistat ovat päätyneet kotirauhanrikkomuksiin.
– Erään alakerran pariskunnan mielestä yläkerran naapuri käveli liian kovaäänisesti. He protestoivat askelten ääniä hakkaamalla pattereita, Furuhjelm kertoo.
– Lopulta muut naapurit saivat tarpeekseen hakkaamisesta, ja pariskunta joka hakkasi pattereita sai kotirauhanrikkomisesta sakkotuomion.
Furuhjelm huomauttaa, että mikäli askelten töminä häiritsee naapuria, vika ei ole aina askeltajassa, vaan joskus voi olla kyse huonosta äänieristyksestä
Lapsista lähtee ääntä
Furuhjelm muistaa myös tapauksen, jossa poliisi oli kutsuttu paikalle häiriköivien naapureiden takia. Perillä selvisi, että kyse oli koliikkisesta, itkevästä vauvasta.
– Se on aivan normaalia! Lasten äänet kuuluvat asumiseen. En ole törmännyt yhteenkään tapaukseen, jossa lasten takia olisi voinut seurata häätö, Furuhjelm toteaa.
Hän tosin tietää tilanteen, jossa eräs isä oli sallinut lapsensa harjoitella pianonsoittoa lähes kahdeksan tuntia päivässä - joka päivä. Jatkuvaan pimputukseen kyllästyneet naapurit tekivät vuokralaisista valituksen.
– Se ei ollut enää normaalia asumista, ja siitä varoitettiin. Ehdotettiin, että harjoiteltaisiin vähemmän, mutta se ei riittänyt. Lopulta he saivat häädön.
Studio55.fi/Milja Atu
Kuvat: Colourbox.com
Onko sinulla tarina kerrottavanasi?
Studio55.fi etsii jatkuvasti mielenkiintoisia tarinoita netissä kerrottavakseen ja kannustukseksi muille vaikeassa elämäntilanteessa eläville. Oletko selvinnyt vaikeasta sairaudesta tai onko tuttavallasi takanaan aivan huikea elämä eriskummallisine sattumuksineen? Myös pienempien ja suurempien järjestöjen teot ja muiden hyväksi toimivat aktiiviset ihmiset kiinnostavat meitä.
Ota meihin yhteyttä, niin ehkä kerromme studio55:läisille juuri sinun selviytymistarinasi. Lähetä tarinasi lomakkeen kautta tai sähköpostilla osoitteeseen studio55(at)mtv3.fi. Korvaathan osoitekentässä (at)-kohdan @-merkillä.
Uusimmat
-
23:29
Ville Peltonen kuunteli tuimailmeisenä Jussi Tapolaa ja latasi sitten pöytään omat tuntemuksensa: "Hieman tietysti kismittää"
-
23:14
Viitostie poikki Joroisissa – rekka kaatunut tielle
-
23:07
Ex-pornotähti Stormy Daniels valmis todistamaan Trumpia vastaan: "Hän ei mitenkään voi olla pelottavampi vaatteet päällä"
-
22:43
Tappara tyly vieras Helsingissä! Veli-Matti Savinainen hiljensi kotiyleisön lähes 100 minuutin pelin jälkeen: "Joukkueessa on paljon kiimaa"
-
22:31
Ainakin neljä kuollut lumivyöryissä Pohjois-Norjassa: Pelastajat eivät ole päässeet paikalle
-
22:09
Niko Saarinen on vuoden radiojuontaja – tämä ikisuosikki vei parhaan radio-ohjelman pystin
-
22:01
HIFK:n ja Tapparan trilleri venyy – näin lähellä ratkaisu oli ensimmäisessä jatkoerässä
-
21:39
Kaksi junaa suistunut raiteilta Sveitsissä – useita loukkaantuneita
-
21:20
Pääradan sähköratavaurio korjattu: Junaliikenne palautuu normaaliksi ennen puoltayötä
-
21:15
Ina Mikkola kommentoi Radiogaalan voittajaehdokaslistan yksipuolisuudesta noussutta keskustelua: "Meidän pitää tiedostaa..."
-
21:12
Hurja loppu Helsingissä – näin Tappara runnoi tasoihin 52 sekuntia ennen summeria
-
21:09
Pelicansin keväinen kotitaika mureni – Ilves avasi välieräsarjan voitokkaasti
-
21:01
Venäläinen murhamies pääsi vankilasta lähtemällä Wagnerin kanssa sotaan – pian kotikaupungissa tapahtui veriteko
-
20:54
Draamaa Lahdessa! Pelicans venytti ratkaisun loppusekunneilla jatkoerään
-
20:43
Risto E.J. Penttilä: "Vedän Nato-viirin lipputankoon – Kremlissä ajatellaan, että tulipa töppäiltyä"
-
20:34
Ben Blood jyräsi oman joukkuetoverinsa – epäonninen töötti johti Pelicans-puolustajan loukkaantumiseen
-
20:28
Christian Heljanko venyi uskomattomaan "ihmepelastukseen" – "Toi kyllä sapettaa"
-
20:25
Jörn Donnerin arkistosta löytyi hämmästyttävä kuva: Robert F. Kennedy kaksi viikkoa ennen kuolemaansa
-
20:14
Nino-koira todella vihaa lunta: Erikoinen kävelytyyli naurattaa somessa
-
20:13
Suomalaisen Veikkausliiga-tähden huippusiirrolle sinetti
-
Lataa lisää