Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Naamiomiehet hyökkäsivät omakotitaloon ja räiskivät aseilla – oikeus uskoi miesten selityksen pelkästä "pelottelusta"

Kimmo Brandt/Compic-Photos Oy/All Over Press
Julkaistu 09.05.2023 17:42

MTV UUTISET – STT

Oikeus uskoi miehen kertoman siitä, että laukaukset ammuttiin vain pelottelutarkoituksessa.

Päijät-Hämeen käräjäoikeus tuomitsi kolmikymppisen lahtelaismiehen vaaran aiheuttamisesta sekä perusmuotoisesta ja lievästä ampuma-aserikoksesta ehdolliseen vankeusrangaistukseen.

Syytteet koskivat tapahtumia Lahden Nastolassa lokakuussa 2020. Tuomittu murtautui toisen miehen kanssa aamuyöllä noin kello kolmen aikaan omakotitaloon. Miehillä oli käsiase ja haulikko, ja he olivat naamioituneet.

Syyttäjän mukaan mies ampui käsiaseella terassitilan puolelta sisään rakennukseen, jossa talon omistaja oli. Osan laukauksista mies ampui sisään heittämäänsä kaasupulloon.

Laukaukset eivät osuneet asunnon omistajaan tai toiseen talossa olleeseen mieheen.

Syyttäjän mukaan lahtelaismiehen täytyi ymmärtää, että rakennuksessa on todennäköisesti ihmisiä ja että heille aiheutuu hänen teostaan todennäköisesti vakavaa hengen tai terveyden vaaraa.

Riitaa kerhotoiminnan päättymisestä

Syyttäjä vaati miehelle rangaistusta tapon yrityksestä. Mies kiisti syytteen, mutta myönsi, että oli aiheuttanut teollaan vakavaa hengen ja terveyden vaaraa asunnossa tapahtumahetkellä olleille ihmisille.

Miehen mukaan hänen ei ollut tarkoitus tappaa talon omistajaa, vaan hän oli ampunut vain pelottelutarkoituksessa. Tuomitun ja uhrin välillä oli riitaa yhteisen kerhotoiminnan päättymisestä. Tuomittu kertoi, että oli mennyt uhrin asunnolle selvittämään näitä erimielisyyksiä ja ottanut aseen omaksi turvakseen siltä varalta, että uhrilta ei löytyisi halua selvittää asioita.

Käräjäoikeus piti uskottavana miehen kertomusta siitä, että hän ampui laukaukset tähtäämättä ja summittaisesti tarkoituksenaan vain pelotella.

Uhri ei ilmoittanut rikoksesta poliisille, vaan se tuli ilmi muun asian tutkinnan yhteydessä.

Käräjäoikeus tuomitsi miehen yhden vuoden ja kolmen kuukauden ehdolliseen vankeusrangaistukseen. Käräjäoikeus antoi tuomionsa huhtikuun lopulla.

Lisää aiheesta:

Mökki-ilta päättyi laukaukseen järkyttävin seurauksin – oikeus: Ei ollut tappoKynäpistoolin vika pelasti miehen hengen – poliisi näyttää, miten hämäävä ase toimiiLaukaukset kerrostalon pihalla Ylöjärvellä johtivat vankeustuomioon: "Selkeästi varustautuneet ja valmistautuneet tulitaisteluun"Miestä ammuttiin kaksi kertaa pumppuhaulikolla Kokkolassa – syyttäjä vaatii elinkautista: "Rikos on myös kokonaisuutena arvostellen törkeä"Sovittuja huumeita etsinyt mies ampui vankikaveriaan suoraan silmien väliin – miehen selitykset vahinkolaukauksesta eivät uponneet hovioikeudessaMies kuuli puhelimessa, kun hänen vaimonsa ammuttiin haulikolla oven läpi Sammatissa – ampuja vastasi paikalta paenneen pojan puhelimeen: "Hän on kuollut, unohda hänet"
OikeudenkäynnitRikosAmpumatapauksetAmpuma-aseetKäräjäoikeus

Tuoreimmat aiheesta

Oikeudenkäynnit
  • Eilen12:52
    Henkirikokset

    Miestä syytetään veljensä murhasta Ahvenanmaalla – 20 pistoa, 25 viiltoa

  • 12.12.18:40
    Tuomiot

    IL: Milan Jaff karkotettu Suomesta

  • 12.12.15:39
    Seksuaalirikokset

    Mies manipuloi uhrinsa uskomaan ylöstempaukseen: Sukulaiset todistivat toisiinsa kohdistuvia seksuaalirikoksia

  • 12.12.11:30
    Jasper Pääkkönen

    Jasper Pääkkösen kalsarimainoskiistassa uusi käänne

  • 12.12.05:35
    Rikospaikka

    Nuori ukrainalaisnainen yritti murhata miehen kesken seksin Kauniaisissa – verivana autolta johdatti poliisit tekopaikalle