Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Myös HIFK antamassa porttikieltoja – "Meidän on siivottava oma piha"

HIFK:n fanipääty peittyi soihduista paikallisottelussa perjantaina.
HIFK:n fanipääty peittyi soihduista paikallisottelussa perjantaina. Lehtikuva
Julkaistu 03.10.2016 14:14

MTV SPORT

Jalkapallon Veikkausliigan helsinkiläisseura IFK on vedonnut kannattajiinsa viime perjantaina pelatun HJK-paikallisottelun tapahtumien takia. 

Sarjan häntäpäässä majaileva HIFK voitti HJK:n 44 vuoden tauon jälkeen lukemin 2-1. Ottelun aikana tapahtui monia järjestyshäiriöitä, joihin syyllistyivät molempien seurojen kannattajat. 

– Ottelun aikana on vastusteltu järjestyksenvalvojia, tapeltu, hyökätty "omia" järjestyksenvalvojia vastaan. Ottelun aikana sytytettiin kymmeniä soihtuja ja räjäytettiin kymmeniä "bängereitä" osittain todella vakavin seurauksin, HIFK selvittää verkkosivuillaan.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Seura painottaa, että suurin osa sen faneista käyttäytyy otteluissa asiallisesti, mutta toteaa, että nyt "muutamalla henkilöllä meni yli".

– Meidän ei tarvitse tapella, eikä aiheuttaa vaaratilanteita todistaaksemme, että olemme tosifaneja. Meidän ei tarvitse, eikä pidä, pelottaa ihmisiä pois tapahtumistamme sen takia, että muutama häirikkö pilaa toisten juhlan. Tätä ei voi, eikä pidä laittaa pelkästään riemun ja innostuksen piikkiin. Meidän on nyt perheenä siivottava oma piha, ja laitettava asiat kuntoon, tiedotteessa todetaan.

– Järjestyksenvalvojilla on runsaasti kuva- ja videomateriaalia käytössään. Tulemme käymään sen läpi yhteistyössä viranomaisten kanssa. Tulemme vaatimaan rangaistuksia kaikille häiriköille, ja nämä henkilöt eivät ole enää tervetulleita otteluihimme.

Paikallisvastustaja HJK tiedotti maanantaina, että se on antanut neljälle henkilölle porttikiellon sen otteluihin derbyn tapahtumien takia.

Lisää aiheesta:

"Sitä tapahtuu muuallakin" – HJK:n ja HIFK:n päävalmentajat ottivat kantaa kannattajien hulinointiin, Mixu Paatelainen esitti kiitoksenHJK:n mitta täyttymässä – kannattajien soihduista jättilasku toimistolle: "Porttikiellot ovat harkinnassa"Veikkausliigaseuralle kovat sakot fanien hengenvaarallisesta törttöilystä – FC Lahden pomo jyrisee: "Ihan järjetöntä touhua"HJK:lta kova linjaus – rähinään osallistuneet fanit suljetaan kaikista peleistäHJK tuomitsi poliisin apua vaatineen fanikahakan – "Seuran väki järkyttynyt tapahtuneesta"Porttikieltoja! HJK reagoi Stadin derbyn tapahtumiin
VeikkausliigaJalkapalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Veikkausliiga
  • Eilen15:34
    Futisprofeetat

    Futisprofeetat: HJK:n on vaihdettava päävalmentajaa – "Poikanen miesten joukossa"

  • to21:27
    Ilves

    Ilves sisuuntui kultataistoon – Veikkausliigan kärki tiivistyi

  • to21:03
    KuPS

    KuPSille dramaattinen pistemenetys mestaruustaistelussa

  • to16:53
    Jalkapallo

    MTV Urheilun tiedot: Suomen ex-maajoukkuetoppari on KTP:n uusi päävalmentaja

  • to11:00
    FF Jaro

    Veikkausliiga-yllättäjä palkkasi ruotsalaisluotsin – ei kuitenkaan saa valmentaa Suomessa