Kysyimme syyskuussa 2009 ohjelmassamme pitäisikö Suomen sulkea rajansa. Vastauksia tuli ennätysmäärä, ja yli 80 prosenttia vastaajista oli sitä mieltä, että näin pitäisi tehdä.
Tällaisia perusteluja katsojat antoivat mielipiteelleen.
− Kuuntelen aivan kauhuissani sitä, miten pääministeriä myöten "kansalle" selitetään, miten Suomi muka tarvitsee ihmisiä muualta tekemään niitä töitä, mitä suomalaiset eivät itse suostu tekemään. Eikö kenenkään muun korvaan särähdä se, että vierastyövoima on laillistettua orjakauppaa? Että maan hallitus on umpirasistinen sanoessaan, että muualta voidaan tuoda alempiarvoisia ihmisiä tekemään ikäviä duuneja, jotka suomalaisille eivät kelpaa?
Ja entä mitä armollisuutta on siinä, että miljoonasta kärsivästä kymmenen tuodaan pois, kun heidän aiheuttamiensa kustannusten määrällä autettaisiin sataatuhatta paikan päällä? Mikä jumala valitsee nuo kymmenen, ja miksi heidät pitää tuoda kokonaan toiseen kulttuuriin pilaamaan sekä omansa että sen toisen kulttuurin elämä? Ihmisen sisällä on rajat, niiden rikkominen vieraaseen arvomaailmaan pakottamalla on henkistä väkivaltaa. Ongelmat pitää ratkaista siellä, missä ne syntyvät. Maahanmuutto ei auta ketään. Me olemme poistaneet sodan Euroopasta, väittävät nykyiset europarlamentaarikot, eivätkä idiootit tajua, että ovat rikkoneet rauhan Euroopan maiden sisällä. Polttopullot, räjäytykset, raiskaukset, varkaudet ja väkivalta; ne ovat tämän päivän sotaa, ja sen aiheuttaa maahanmuutto, kirjoitti nimimerkki Maahanmuutto ei auta.

