Kokoomuksen piirivaikuttajat ovat pääosin tyytyväisiä puolueen puheenjohtajaan ja ministereihin. Erityisesti talouspolitiikkaan toivotaan kuitenkin vielä jämäkämpää otetta.
Kokoomusta puoli vuotta johtanut Petteri Orpo saa omiltaan varsin hyvät arviot, vaikka puolueen kannatus ei Orpon kaudella juuri ole kohentunut.
MTV:n kyselyyn vastanneista kokoomuksen piirihallitusten jäsenistä 91 prosenttia katsoo, että Orpo on hoitanut puheenjohtajan pestiä ensimmäiset kuukaudet hyvin tai erittäin hyvin.
– Minusta hän on lunastanut hyvin paikkansa. Hänellä on hyvät mahdollisuudet ottaa kokoomuksen kenttä ja eduskuntaryhmä mukaan. Hän on ollut eduskuntaryhmän puheenjohtajana ja hänellä on vahva kentän kokemus, sanoo Jussi Koskinen kokoomuksen Uudenmaan piiristä.



