Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Montreal-pomo avasi Sebastian Aholle tehdyn tarjouksen yksityiskohtia – "Hänkin piti sitä todella hyvänä sopimuksena"

©Icon Sportswire (A Division of XML Team Solutions) All Rights Reserved
Julkaistu 02.07.2019 09:51
Toimittajan kuva
Riku Hellanto

riku.hellanto@mtv.fi

RikuHellanto

Sebastian Aho nousi maanantaina koko jääkiekkomaailman kuumimmaksi puheenaiheeksi, kun Montreal Canadiens teki suomalaistähdelle rajoitetusti vapaan agentin sopimustarjouksen eli offer sheetin. Montrealin GM Marc Bergevin vakuuttaa tarjouksen olleen sopiva molemmille osapuolille.

LUE MYÖS: Sebastian Ahosta tulee NHL:n kaikkien aikojen parhaiten palkattu suomalainen – ohittaa jopa Teemu Selänteen

Aho nousi Montrealin tarjouksen myötä NHL:n ja koko kiekkomaailman suurimpaan valokeilaan. Kolme edellistä kautta Carolinan riveissä kiekkoillut Aho hyväksyi Montrealin tekemän tarjouksen, mikä pakottaa Carolinan suurten päätösten äärelle. Aho oli Montrealille selkeä kohde siirtomarkkinoiden alusta alkaen.

– Kun ikkuna aukesi, pystyimme keskustelemaan. Hän haluaa olla täällä. Hän hyväksyi sopimuksen. Hän uskoo tämän tarjouksen olevan hyväksi hänelle ja hän haluaa olla osa Montreal Canadiensia, Bergevin kertoo.

LUE MYÖS: NHL-seura yrittää kaapata Sebastian Ahon, joutuukin itse kiusanteon kohteeksi? – ”En halua auttaa heitä”

Montreal tarjosi Aholle viisivuotista sopimusta noin 7,5 miljoonan euron (8,454 milj. dollarin) keskivuosipalkalla. Carolina Hurricanesilla on viikko aikaa vastata tarjoukseen tai päästää Aho Montrealiin yhden ykkös-, yhden kakkos- ja yhden kolmoskierroksen varausvuoron korvausta vastaan.

NHL-piireissä Montrealin sopimustarjous on herättänyt rutkasti keskustelua. Ahon pelaaja-agentti Getty Johansson totesi The Athleticille, ettei ole varma, pystyykö Carolina vastaamaan tarjoukseen lainkaan. Olisiko Montreal voinut lyödä Carolinan jopa ahtaammalle tarjoamalla vielä kovempaa sopimusta? Bergevinin mukaan sopimustarjous oli tarkasti suunniteltu molemmille osapuolille sopivaksi.

– Olemme katsoneet tämän tarkasti, emmekä vain heränneet tähän tänä aamuna. Ensimmäisen vuoden palkka on avain. Meidän täytyi ottaa huomioon pelaajan arvo, tilanteeseen liittyvät riskit, ja miten se (sopimus) sopii tulevaisuuteemme. Meillä on pelaajia, joista meidän pitää vielä huolehtia. Emme voi tehdä sopimusta, josta emme pidä, vaikka pitäisimmekin pelaajasta.

LUE MYÖS: NHL-pomolle vihat päälle Sebastian Aho -tarjouksesta? – ”Ymmärrän, mutta Sebastian oli oikea kaveri”

Jos Montreal olisi tarjonnut Aholle suurempaa keskipalkkaa, olisi se joutunut maksamaan Carolinalle korvaukseksi vielä yhden ykköskierroksen varauksen, mikäli Hurricanes ei vastaa tarjoukseen. Bergevinin mukaan yhden varausvuoron menettäminen ei määrittänyt lopullista tarjousta.

– Kyse ei ole vain varauksesta, vaan mitä seuraava kynnys olisi pitänyt sisällään. Olisimme voineet tarjota enemmän, mutta tämä oli se kynnys, jonka koimme meille kaikin puolin sopivimmaksi. Myös Sebastiankin piti sitä todella hyvänä sopimuksena, Bergevin summaa.



Lisää aiheesta:

Mikko Rantanen ajamassa Carolinan pakkorakoon – suomalaistähdestä tehty huomio enteilee suuria: "Näyttävät typeryksiltä"Sebastian Ahon sopimussotkussa erikoinen piirre: Carolinan pomot vihjaavat suomalaisen agentin juonitelleen toisen seuran kustannuksellaSebastian Aho jatkaa Carolinassa pitkällä sopimuksella! – "Tämä oli helppo päätös"Sebastian Ahon pelaaja-agentilta painavaa puhetta kohauttaneesta sopimuspommista – "Ei ole helppoa Carolinalle, Sebastian haluaa pelata Montrealissa"NHL-seura yrittää kaapata Sebastian Ahon, päätykin itse kiusanteon kohteeksi? – ”En halua auttaa heitä”NHL-pomolle vihat päälle Sebastian Aho -tarjouksesta? – ”Ymmärrän, mutta Sebastian oli oikea kaveri”
NHLSebastian AhoJääkiekkoCarolina HurricanesUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

NHL
  • Eilen21:26
    Mikko Rantanen

    Mikko Rantanen pelikieltoon – Jesse Joensuu arvioi: "Hänellä on huurussa"

  • Eilen10:42
    Jääkiekko

    Kommentti: Mikko Rantasesta karmea tilasto – ääni kellossa on muuttunut

  • Eilen09:25
    Florida Panthers

    Anton Lundellin loisto ei riittänyt

  • Eilen09:21
    Mikko Rantanen

    Mikko Rantanen passitettiin ulos – veri valui törkytempusta

  • Eilen08:32
    Mikko Rantanen

    "Mikko Rantasesta on tullut NHL:n likaisin pelaaja" – sikailu kuohuttaa kiekkoihmisiä