Moni haluaisi tehdä nykyistä enemmän vapaaehtoistyötä – järjestöt toivovat, että myös työaikaa voisi käyttää hyvän tekemiseen

Noin joka kolmannes suomalaisista uskoo tekevänsä tulevaisuudessa vapaaehtoistyötä nykyistä enemmän. Asia selviää eri vapaaehtoisjärjestöjen keväällä teettämästä 1 000 suomalaista -tutkimuksesta. Kyselyn teettäneet järjestöt toivovat, että yhä useampi voisi käyttää myös työaikaansa vapaaehtoistyön tekemiseen.
Suomalaiset ovat varsin ahkeria vapaaehtoistyön tekijöitä jo nyt. Kansalaisareenan viime vuonna tekemässä tutkimuksessa puolet suomalaisista kertoi tehneensä vapaaehtoistyötä viimeisen vuoden aikana.
Kansalaisareenan toiminnanjohtajan Leo Straniuksen mukaan on kuitenkin tärkeä pitää kiinni siitä, että järjestöt eivät joudu haukkaamaan liian isoa palaa itselleen.
- On tosi tärkeätä, että yhteiskunnan hyvinvointipalvelut säilyvät julkisella sektorilla, eikä järjestötoiminnalle ulkoisteta peruspalveluita. Näin säilytetään kansalaistoiminnan ja vapaaehtoistoiminnan autonomisuus ja myös se, että se tuo uusia innovaatioita ja haastaa yhteiskunnallisia käytänteitä, eikä se ole osa valtion peruspalveluiden toteuttamista.
Kansalaisareenan ja usean vapaaehtoisjärjestön teettämästä tuoreesta tutkimuksesta selviää, että noin kolmannes suomalaisista uskoo tekevänsä vapaaehtoistyötä nykyistä enemmän tulevaisuudessa.
Kyselyn teettäneet järjestöt toivovat, että yhä useampi suomalainen saisi käyttää myös työaikaansa vapaaehtoistyön tekemiseen. Tällä hetkellä vain 12 prosenttia suomalaisista kertoo saaneensa käyttää työaikaa vapaaehtoistyöhön.
Esimerkiksi Lassila & Tikanojassa jo toistasataa ihmistä tekee vapaaehtoistyötä VPK:n toiminnassa. Vaikka yritys ei suoraan ole mukana tässä toiminnassa, yrityksen kulttuuri kuitenkin mahdollistaa työntekijöiden osallistumisen toimintaan.
Lähiaikojen suunnitelmana on, että muun muassa siivoojien työhön voitaisiin luoda lisämerkitystä vapaaehtoistyön kautta.
- Yritysten sidosryhmät odottavat meiltä entistä enemmän sitä, että me olemme myöskin ratkaisemassa näitä yhteiskunnan ongelmia. Sillä tavalla näkisin, että yritykset ovat iso voimavara ja resurssi myös hoitamaan niitä tehtäviä, joita yhteiskunnat eivät pysty tänä päivänä hoitamaan. Nyt pitäisi vain saada tämä rajapinta toimimaan mahdollisimman tehokkaasti, Lassila & Tikanojan yhteiskuntasuhdejohtaja Jorma Mikkonen sanoo.
Vapaaehtoistyön tulevaisuus näyttää valoisalta.
- Näyttää siltä, että ihmiset kiinnittyvät yhä enemmän merkityksiin, ja vapaaehtoistyö on juuri sellainen keskeinen keino, jolla ihmiset voivat toteuttaa itseään ja itselleen merkityksellisiä asioita, Leo Stranius sanoo.
Vapaaehtoistoiminnan arvosta tulevaisuuden yhteiskunnassa keskusteltiin tänään Porin SuomiAreenassa.
Uusimmat
-
11:26
Real Madridin tähtivahdin rohkea temppu toi mehukkaan palkinnon, edessä siintävä El Clasico sai kutkuttavat lähtöasetelmat – "Haluamme aina enemmän"
-
11:12
Eduskunnan sähköposti jumittui viikonloppuna, mutta apua saatiin vasta tänä aamuna – "Jos joku valtio hyökkää Suomeen, toivottavasti tekevät sen virka-aikaan"
-
11:01
Sara Parikka julkaisi suloisen kuvan vauvavatsastaan: "Täällä me sua odotellaan"
-
10:55
Eurooppalaisten "Teslan-tappajien" kohtalo pelottaa? Mercedes-Benz viivästyttää sähköautonsa lanseerausta Yhdysvalloissa
-
10:42
Zlatan Ibrahimovicin kohuttu paluu kaatumassa? – "Meillä on muita vaihtoehtoja"
-
10:35
Psykologiliitto ottaa kantaa al-Holin tilanteeseen: "Lapsia ei pidä erottaa vanhemmistaan"
-
10:17
Pornosivusto paljasti vuoden 2019 suosituimmat julkkishaut – yllätysnimi kiilasi ykköseksi
-
10:14
Vanha hittikinkku on menettänyt ykköspaikkansa: Tämä on nyt Suomen suosituin joulukinkku – ostatko sinäkin?
-
10:11
Myös palkansaajajärjestöt pettyivät Madridin ilmastokokouksen antiin – "Maita ei kiinnosta päästöjen vähentäminen vaan rahanteko"
-
10:06
Jari Isometsä ärähtää dopingpuheista Therese Johaugin kohdalla – "Eikö siihen viitata 100-prosenttisella varmuudella?"
-
10:05
Juopunut mies aiheutti kolmen auton kolarin Jyväskylässä – autot vaurioituivat ajokelvottomiksi
-
10:04
Lewis Hamilton jälleen kakkonen – krikettitähti ohitti kuusinkertaisen mestarin vuoden parhaana
-
09:51
Tyson Furylta yllätysratkaisu odotetun MM-ottelun alla – pisti valmentajan vaihtoon!
-
09:47
Mies törttöili toistuvasti liikenteessä vaarallisella tavalla – poliisi takavarikoi auton
-
09:43
Muistisairauksiin menehtyy yhä useampi – Tilastokeskus: Dementiaan ja Alzheimeriin kuolleiden määrä on lähes kaksinkertaistunut kymmenessä vuodessa
-
09:28
Saadaanko sopu viimein aikaiseksi? Teollisuusliiton ja Teknologiateollisuuden työkiistan sovittelu jatkuu – ratkaisua pidetään koko liittokierroksen päänavaajana
-
09:23
Viime vuonna voimaan tullut ja ensi vuoden alussa purettava aktiivimalli lisäsi työkyvyttömyyseläkkeen hakemista
-
09:23
Venäläiseltä olympiavoittajalta kovaa tykitystä Norjan leiriin: "Mitä ilmaa he hengittävät, kun he eivät väsy niin kuin muut?"
-
09:22
Ruotsissa sosiaalinen eriytyminen on Suomea pahempaa: "Malmön ongelmat johtuvat huono-osaisuuden keskittymisestä ja epäonnistuneesta asuntopolitiikasta"
-
09:15
EU:n komissio asetti palmuöljyyn liittyviä tuontitulleja – Indonesia haastaa nyt unionin oikeuteen
-
Lataa lisää