Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Moni antaisi vähävaraisille tuntuvan korotuksen lapsilisään

3:35Kaksosten vanhemmat iloitsevat vanhempainvapaan muutoksistaMaria Kultanen ja Lasse Heikkilä ovat huomanneet lisävapaiden tarpeen kaksosvauvojen kanssa.
Julkaistu 21.11.2023 22:33
Toimittajan kuva

Sanna Pietiläinen

sanna.pietilainen@mtv.fi

STT

Väestöliiton perhebarometriin vastanneet ovat pääosin tyytyväisiä Sanna Marinin (sd.) hallituksen perhettä koskeviin uudistuksiin, mutta korjausliikkeitäkin kaivataan.

Moni Väestöliiton kyselyyn vastannut toivoi korotusta nimenomaan lapsilisiin, mutta oli toisaalta tyytyväinen vanhempainvapaiden korvauksiin, vaikka ne ovat muita Pohjoismaita huomattavasti pienemmät.

Väestöliiton tutkija Tiia Sorsa kertoo monen kannattavan kuukausittaista lisää vähävaraisille lapsiperheille.

– Monen vastaajan mielestä porrastettu lapsilisäsysteemi olisi hyvä nykyisen, jossa kaikki saavat saman summan, sijaan. Erityisen paljon tukea sai ajatus, että vähävaraisille maksettaisiin erillinen 200 euron lisä tukeen, Sorsa sanoi Viiden jälkeen -ohjelmassa.

Korotukset motivoisivat isiä

Väestöliitto pitää mielenkiintoisena sitä, että vastaajat ovat suhteellisen tyytyväisiä vanhempainrahan tasoon, vaikka se on muita Pohjoismaita selvästi pienempi.  Vanhempainvapaiden ajalta maksetaan ansiosidonnaista vanhempainrahaa, jonka taso on korkeintaan 70 prosenttia edeltävistä palkkatuloista.

Lue myös: Isät käyttävät aiempaa enemmän vanhempainrahapäiviä

– Korvaustasoon ei ole tehty muutosta, ja se on Pohjoismaiden matalin. Suomessa saa 70 prosenttia, kun esimerkiksi Norjassa ja Tanskassa [vanhempainraha] on sata prosenttia palkasta, Sorsa sanoo.

Yhtenä vaihtoehtona kyselyssä oli, että vanhempainraha korotettaisiin 90 prosenttiin edeltävistä tuloista. Se oli isien mielestä paras keino houkutella isiä pidemmille vapaille lasten kanssa.

Marinin hallituksen perhepolitiikka saa suomalaisilta korkeamman arvosanan kuin edeltävät hallitukset. Vuosina 2014 ja 2018 reilu puolet ajatteli valtiovallan onnistuneen hyvin perhepolitiikassa, nyt enemmän kuin kaksi kolmesta ajatteli näin.

Elokuussa 2022 tehdyn kyselyn toteutti Kantar TNS. Siihen vastasi noin 3  400 iältään 20–59-vuotiasta suomalaista.

Katso yllä olevalta videolta: Kaksosvauvojen vanhemmat nauttivat vapaiden pidennyksestä

Lue myös: Isän kanssa vietetty aika parantaa lapsen koetuloksia

Viiden jälkeen kainaloboksikuva

Viiden jälkeen nähdään joka arkipäivä MTV3-kanavalla kello 17.00 alkaen. 

Ohjelma on katsottavissa suorana ja tallenteena myös MTV Katsomossa. Muista päivän uutisissa ja puheenaiheissa myös MTV Uutiset Live. 

PerheTalousViiden jälkeenKotimaa
Toimittajan kuva
Sanna Pietiläinen
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Isien osuudessa vanhempainvapaissa tapahtunut suuri muutosValtaosa isistä on halunnut luovuttaa vanhempainvapaansa äideille – tästä syystä erään ryhmän kotiin jääminen voi olla järkevääPerhevapaajärjestelmä uudistuu – nämä 5 kohtaa muuttuvatÄidit käyttävät 90 prosenttia vanhempainvapaista – miten isät saataisiin jäämään useammin kotiin? MLL korostaa parempia korvauksia ja isien omia kiintiöitäPk-yritykset eivät lämpene isyysvapaiden kasvattamiselle, ilmenee Suomen Yrittäjien kyselystä Kansa haluaa pitää perhevapaiden jakamisen päätösvallan itsellään – "Lopetetaan turha lässytys feminismistä ja tasa-arvosta"

Tuoreimmat aiheesta

Perhe
  • 12:59
    Vauvat

    Voiko vauvan nukuttaa ulos kovalla pakkasella? Lääkäri vastaa

  • ke11:27
    Kela

    Äitiysavustuksen arvo nousee – osalle tulossa myös rahaa

  • 28.12.202517:41
    Vauvat

    Alle yksi miljoonasta – Kaliforniassa syntyi vauva, jonka ei olisi pitänyt selvitä

  • 28.12.202507:19
    YouTube

    Jo yli kaksi miljoonaa on nähnyt Weksin riipaisevan videon – onko se Suomen Youtuben historian paras?

  • 27.12.202519:07
    Vauvat

    Juontaja Emma Karasjoelta vauvauutisia: "Täydellinen pieni"