Väestöliiton perhebarometriin vastanneet ovat pääosin tyytyväisiä Sanna Marinin (sd.) hallituksen perhettä koskeviin uudistuksiin, mutta korjausliikkeitäkin kaivataan.
Moni Väestöliiton kyselyyn vastannut toivoi korotusta nimenomaan lapsilisiin, mutta oli toisaalta tyytyväinen vanhempainvapaiden korvauksiin, vaikka ne ovat muita Pohjoismaita huomattavasti pienemmät.
Väestöliiton tutkija Tiia Sorsa kertoo monen kannattavan kuukausittaista lisää vähävaraisille lapsiperheille.
– Monen vastaajan mielestä porrastettu lapsilisäsysteemi olisi hyvä nykyisen, jossa kaikki saavat saman summan, sijaan. Erityisen paljon tukea sai ajatus, että vähävaraisille maksettaisiin erillinen 200 euron lisä tukeen, Sorsa sanoi Viiden jälkeen -ohjelmassa.
Korotukset motivoisivat isiä
Väestöliitto pitää mielenkiintoisena sitä, että vastaajat ovat suhteellisen tyytyväisiä vanhempainrahan tasoon, vaikka se on muita Pohjoismaita selvästi pienempi. Vanhempainvapaiden ajalta maksetaan ansiosidonnaista vanhempainrahaa, jonka taso on korkeintaan 70 prosenttia edeltävistä palkkatuloista.
Lue myös: Isät käyttävät aiempaa enemmän vanhempainrahapäiviä
– Korvaustasoon ei ole tehty muutosta, ja se on Pohjoismaiden matalin. Suomessa saa 70 prosenttia, kun esimerkiksi Norjassa ja Tanskassa [vanhempainraha] on sata prosenttia palkasta, Sorsa sanoo.

