Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Miten Suomessa varaudutaan yllättäviin uhkakuviin, kuten koronapandemiaan? Tutkija: "Niihin tarvitaan vähän erilaista logiikkaa"

7:27Miten yhteiskunnallisia uhkia ennakoidaan?
Julkaistu 02.12.2020 09:27
Toimittajan kuva
Anna Egutkina

anna.egutkina@mtv.fi

Poliisiammattikorkeakoulussa julkaistiin eilen raportti, jossa selvitettiin eri yhteiskunnan toimijoilta, miten Suomessa varaudutaan uhkakuviin.

Tutkija Ossi Heino Poliisiammattikorkeakoulusta kertoo, että osa uhkista voidaan ennakoida, koska niistä tiedetään kokemushistorian pohjalta. Siinä tapauksessa uhka, johon varaudutaan, on tiedossa ja pystytään ottamaan tarvittavia askelmerkkejä siihen varautumiseen.

– Mutta yksi kiinnostava pointti on se, että mehän tullaan kohtaamaan myös asioita, jotka ovat meille yllättäviä ja ainutkertaisia. Niihin tarvitaan vähän erilaista logiikkaa, koska meillä ei ole sitä historian suomaa tietoa käytössä, Heino sanoi Uutisaamun haastattelussa.

Esimerkiksi koronakriisi oli yksi tällainen yllättävä kriisi, johon olisi voitu varautua myös paremmin.

– Meidät on aikaisemminkin yllätetty ja kysymys kuuluu, onko siitä opittu riittävästi tai oikealla tavalla? Voisiko siinä olla jotain parannettavaa?

Koronapandemian aikana kannattaa Heinon mielestä miettiä kriittisesti niitä kaikkia yhteiskunnan rakenteita, jotka normaalioloissa toimivat hämmästyttävän hyvin, mutta kuinka joustamis- ja muuttumiskykyisiä ne lopulta ovat poikkeusoloissa?

Katso Ossi Heinon koko haastattelu yllä olevalta videolta!

Lue myös: Koronapotilaiden määrä uhkaa kasvaa – samalla hoitajien keskuudessa kytee uupumuspommi: ”Tilanne on ollut tiukka lähtökohtaisesti ja siihen kriisi päälle”

Lisää aiheesta:

Nämä asiat Suomi oppi koronapandemiasta – "Ei ollut kyse vain terveyden kriisistä"Nämä ovat Suomeen kohdistuvat riskit ja uhat – asiantuntijan mukaan tilanne on ennakoimaton: "Kaikkeen ei voi varautua"Koronavuonna 2020 jaettiin pisteitä koronakasvoille ja peloteltiin ihmisiä – mitä tästä vuodesta oikeasti jäi käteen? "Mentiin kotiin ja vedettiin peitto korville"Koronapandemia toi esiin kuoleman läsnäolon ja sen, ettei maailmaa ja luontoa voi hallita: "On paljon ajatusta, että palataan entiseen, mutta rokotteen kehittämisestä ei ole takeita"Evoluutiobiologi Aivelon mukaan tautihuipuista puhuminen on ongelmallista: "Suomi joutui turvautumaan tylppään aseeseen" "Kukaan ei pärjää pitkään yksinänsä" – Presidentti Sauli Niinistö MTV:n erikoishaastattelussa
YhteiskuntaKoronavirusUutisaamuKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Yhteiskunta
  • 12:44
    Pelastusoperaatiot

    Kadonnut mies löytyi kuolleena merestä Närpiössä

  • 11:15
    Räjähdykset

    Mellunkylän räjähdys: Poliisilla käsitys kaasusta

  • 10:26
    Työelämä

    Tehyn Rytkönen kiivastui hallituksen uudistuksesta: "Se on alamme syöpä" – tunteet kuumenivat suorassa lähetyksessä

  • 09:34
    Huumerikokset

    Poliisi takavarikoi ukrainalaismieheltä kilotolkulla alfa-PVP:tä

  • 09:30
    Rikos

    Poliisi keskeytti kovaotteisen huumejengin väkivaltaiskun Turussa – miljoonavyyhti nyt oikeudessa