Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Mitä tehdä, kun mieli myllertää ja mutsi on nolo? Tämä teini-ikäisen käytöksestä pitäisi muistaa: "Vanhemmat eivät ehkä ihan saa kiinni...

10:02Näin toimia teinin kanssa, jonka mielessä myllertääMitä tehdä, kun teinin mielessä myllertää ja mutsi on nolo?
Julkaistu 20.02.2024 16:09

Maria Aarnio

maria.aarnio@mtv.fi

Aikuisen näkökulmasta teiniys tuntuu iskevän yhdessä yössä. Teiniaivojen hormonaalinen palkkiomyrsky ohjaa nuorta kasvamaan itsenäiseksi ja erilliseksi.

Teineistä puhuttaessa tarkoitetaan yleensä 13–19-vuotiaina. Maailma kuitenkin "aikuistaa" lapsia varhain.

– Ei ehkä eroteta sitä, että murrosikä käsittää sekä fyysisen puberteetin että ajattelun ja aivojen kehityksen ja muutoksen, lastenpsykiatri, perhe- ja paripsykoterapeutti Janna Manninen kuvaa Huomenta Suomessa.

Esimerkiksi meikkaaminen ei kerro mitään siitä, onko teini-ikä jo alkanut – maailmassahan on aikuisiakin, jotka eivät meikkaa koskaan.

– Ulkoisiin asioihin ei pitäisi rakentaa ajatusta, että nyt hän on mennyt nuoruuden maailmaan. Se on sisäinen prosessi, Manninen sanoo.

Lue myös: Minkä ikäisenä voi mennä kauneusleikkaukseen? Plastiikkakirurgi vastaa

Aikuisen näkökulmasta teiniys tuntuu iskevän yhdessä yössä. Aiemmin niin ihana lapsi muuttuukin omapäiseksi vastaanpanijaksi.

Syy muutokselle on kuitenkin aivan looginen. Teini-iässä aivojen toiminta muuttuu; ne alkavat esimerkiksi palkita nuorta erilaisesta toiminnasta kuin aiemmin.

– Ennen se [palkitsevin] on ollut se oma perhepiiri, vanhemmat ja leikki, lähiaikuiset. Teini-ikäinen alkaa saada palkkiota sosiaalisesta liittymisestä, siitä, että on ikätovereita, kokee kuuluvansa joukkoon, kuvaa psykologi ja psykoterapeutti kuvaa.

Leea Mattila

Nuorille aivoille yksi massiivinen palkinto on häpeän välttely. Nuori elää ikään kuin häpeä reunalla. Siksi tietyistä kengistä tai pukeutumistavasta voi tulla hänelle iso asia.

Lue myös: "Monille nuorille ja teini-ikäisille ihan ylivoimaista" – millaiset tekijät selittävät suomalaisnuorten alati heikkeneviä Pisa-tuloksia?

"Vanhemmat eivät ehkä ihan saa kiinni siitä, ettei nuori ole vastuussa aivojen kehityksen muutoksesta"

Teini-ikä mielletään yleensä ajaksi, jolloin nuorelle pitää esimerkiksi asettaa rajoja. Arkea kuvataan kamppailuksi "hankalan teinin" kanssa.

– Vanhemmat eivät ehkä ihan saa kiinni siitä, ettei nuori ole vastuussa aivojen kehityksen muutoksesta, Manninen kuvaa.

Aivojen hormonaalinen palkkiomyrsky ohjaa nuorta kasvamaan itsenäiseksi ja erilliseksi. Se kuuluu elämään.

– Et saa ikuisesti tyydytystä siitä kainalossa nyhjäämisestä, vaan täytyy lähteä maailmaan, ja vanhemman myös uskaltaa päästää sinne, Mattila muotoilee.

Tärkeintä olisikin yrittää ymmärtää teinin pään sisäistä maailmaa, ei tuijottaa pelkästään esimerkiksi meikkaamista tai muuttunutta käytöstä.

– Ymmärtäminen usein ymmärretään väärin, että pitäisi tietää, mitä teini ajattelee, kokee tai tuntee. Kyse on siitä, että olemme avoimia, ihmettelemme. Olemme oikeastaan aika epävarmoja. Saa olla epävarma, Mattila sanoo.

Miten vastata "kaikki muutkin saa" -vaatimuksiin? Miksi vanhempi hävettää? Miten nuorelle voisi viestiä "olen sinun puolellasi"? Katso koko keskustelu yllä olevalta videolta.

Lue myös: Mikä pilaa nuorten keskittymiskyvyn? Tämä kaikki omasta nuoruudestasi on oikeasti muuttunut: "Oleellisesti vaikeampaa keskittyä"

Lue myös: Puhelin nakertaa lasten ja nuorten elämää – voiko keskittymiskykyä palauttaa? Lääkäri kertoo, mitä tekisi toisin

Katso myös: Tuhannet nuoret kertovat aikuisten kiusaavan koulussa

2:09Tuhannet nuoret kertovat aikuisten kiusaavan koulussa – tuore Finlandia-voittaja vaatii ilmiöön puututtavanTuore Finlandia-voittaja vaatii apua huolestuttavaan ilmiöön.

Lue uusimmat lifestyle-artikkelit!

Lisää aiheesta:

"Pomppujen silottelu" on perheissä kasvava ongelma: "Lasta pidetään sellaisessa pumpulikuplassa"Ilo lapsista on kadonnut: Pia Penttala paljastaa uupuneiden vanhempien lauseen, joka on tullut tutuksiVanhempi, tätä kaikkea 12-vuotias lapsesi näkee somessa – kasvatusgurun mielestä kännyköitä on kohta "pakko rajoittaa"Miksi oma äiti alkaa nelikymppisenä ottaa päähän? Kun yksi perheestä menee terapiaan, kaikkien elämä muuttuuMikä pilaa nuorten keskittymiskyvyn? Tämä kaikki omasta nuoruudestasi on oikeasti muuttunut: "Oleellisesti vaikeampaa keskittyä"Puhelin nakertaa lasten ja nuorten elämää – voiko keskittymiskykyä palauttaa? Lääkäri kertoo, mitä tekisi toisin
VanhemmuusNuoretPerheHuomenta SuomiTerveys ja hyvinvointiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Vanhemmuus
  • 22.10.00:45
    Syntyvyys

    Yhä harvempi haluaa lisää lapsia – jaksaminen huolettaa vanhempia

  • 17.10.14:42
    Lapset

    Vuoden isovanhempi Sixten Korkman ei leikkaisi lapsilta: "Eivät he ole aiheuttaneet taloutemme ongelmia"

  • 15.10.15:15
    Diabetes

    Lapsen verensokerimittari hälytti, isä makasi sammuneena – synkkä näky odotti sosiaalityöntekijöitä

  • 7.10.05:49
    Häirintä

    Voivatko isät lopettaa naisvihan? Näin Konsta Hietanen puhuu pojilleen

  • 6.10.16:43
    Väkivaltarikokset

    Nuoria espoolaisvanhempia epäillään vauvansa tapon yrityksestä – rikoksen tekoaika lähes kaksi viikkoa