Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Mitä ihmettä Lammilla tapahtuu? Koko kylä sekaisin salibandysta

1:53LaSB on  sytyttänyt salibandyhuuman Lammiin
Julkaistu 16.03.2016 18:45
Toimittajan kuva

Antti Mälkönen

antti.malkonen@mtv.fi

AnttiMalkonen

20 vuotta sitten Lammilla heitettiin Heli Rantasen olympiavoiton siivittämä keihästä ja juniorit jonottivat kulta-Helin nimmareita. Nyt keihäs on vaihtunut reikäpalloksi ja melkein koko entinen Lammin pitäjä hengittää salibandya.

2000-luvun alussa perustettu salibandyjoukkue on noussut taso tasolta ja divari divarilta kohti lajin huippua. Mikään ei ole tullut kuitenkaan ilmaiseksi, vaan työtä on tehty tietoisesti aina parempaan pyrkien. Reilussa kymmenessä vuodessa pienen maalaiskylän joukkue on noussut salibandyväen huulille ja kolkuttelee nyt toiseksi korkeimman sarjatason, divarin finaaleissa jo pääsyä salibandyliigaan.

Menestys on saanut Hämeenlinnan kaupunkiin liittyneen ja reilun viiden tuhannen asukkaan taajaman innostumaan lajista. Joukkueesta onkin tullut oman kylän yhteinen, ja monelle tärkeä juttu.

– Viime yön unien perusteella näköjään aika tärkeä. Tässä on tämäkin koko päivä jännitetty ja odotettu tätä. Kyllä tää iso juttu on koko paikkakunnalle, Ville Laakso sanoo ennen ensimmäisen finaalin alkamista.

Poikkeusluvalla pienessä kaukalossa

Kun kymmenisen vuotta sitten Lammille alettiin suunnitella uutta liikuntahallia, ei moni uskonut, että oma salibandyseura pelaisi lajin korkeimmilla sarjatasoilla. Edelleen uudenkarhea halli on nyt kuitenkin auttamatta liian pieni LaSB:in menestyksen tiellä.

– Poikkeusluvalla ollaan saatu divarin runkosarjan pelejä pienemmässä kaukalossa pelata, joukkueen valmentaja ja yksi "oranssisydämistä" Kalle Tyrkäs kertoo.

Pudotuspelejä ei Lammin pienessä kaukalossa kuitenkaan lajiliiton sääntöjen mukaan voi pelata. Eivätkä laitamille kyhätyt muutaman sadan hengen katsomopaikat riittäisikään playoff-huumassa kuin kouralliselle kannattajista. Niinpä joukkue onkin joutunut siirtämään kotipelinsä nyt naapurikaupunkien isoihin halleihin.

Jo aiemmin kaudella joukkue löi divarin entiset katsojaennätykset roskakoriin.

– Tammikuussa cupin peliin vedettiin Viikinkejä vastaan yli 1500 katsojaa Lahdessa ja paikallispeliin 1300 tänne Hämeenlinnaan. Eikä millään ilmaislipputempuilla vaan ihan rehellisellä lippuhinnoittelulla, seuran tiedottaja ja aktiivi Mika Virtanen sanoo.

lasb yleisö kannustus

Kylän yhteinen juttu

Kylän yhteisestä jutusta kertoo sekin, että joukkueen kokenein pelaaja palasi salibandyliigasta muutama vuosi sitten takaisin auttamaan kasvattajaseuraansa alemmasta sarjatasosta huolimatta. Maajoukkueessakin pelanneelle Heikki Hätöselle ottajia olisi varmasti riittänyt liigatasollakin, mutta Hätönen valitsi toisin.

– Kyllä silloin kun LaSB divariin nousi, niin se oli oikeastaan itselle helppo päätös lähteä ja sitoutua projektiin mukaan, nimenomaan silmällä pitäen tämmöistä hetkeä missä nyt ollaan. Ja nyt pitää tästä hetkestä nauttia ja ottaa siitä kaikki irti, ensimmäistä finaalisarjaansa pelaava Hätönen vannoo.

Hätönen sanoo kotikylän innostuksen ja kannustuksen näkyvän pelaajien otteissa kentälläkin. Samaa todistaa Virtanen.

– Kyllähän noi jätkät nauttii siitä ja fiilistelee sitä. Ja junnut pyytelee nimikirjotuksia ja seuraa niitä. Onhan se ihan älytöntä mitä tähän ympärille on syntynyt, Virtanen ihmettelee loppuunmyydyssä Elenia-areenassa hyvän aikaa ennen finaalin alkamista.

Kannattajien lisäksi mukaan talkoisiin ovat lähteneet myös alueen yritykset. Osa on mukana pienemmällä summalla, osa tukee vähän isommin. Taloudellisista ajoista huolimatta kylän omassa jutussa on mukana lähes sata yritystä.

Unelmafinaalit

Hämeenlinnassa eletään muutoinkin todellista salibandykevättä, sillä toinenkin sarjan finaalijoukkueista tulee niin ikään juuri Hämeenlinnasta.

"Ei niin rakasta, vihattua, arvostettua tai halveksittua vastustajaa kuin nämä kaksi ovat toisilleen. Divarissa ei ole toista samanlaista taisteluparia, ei toista samanlaista paikallistunnelmaa. Ei kahta saman kaupungin joukkuetta, ei tuhatta katsojaa. Ei missään ole valmentajia halaamassa vihollisen valmentajia hetki ennen ottelua. Ystäviä, työkavereita ja sukulaisia näin kiihkeästi sodassa, rauhassa ja rakkaudessa. Ei missään ole tällaista unelmafinaalia. Ei missään."

- lamminsalibandy.fi

Steelers ja LaSB ovat toisilleen tutut ja rakkaat kilpakumppanit. Finaalisarjan voittaja etenee ensi kaudeksi suoraan liigaan ja hävinnytkin pääsee vielä jatkokarsintoihin. Hämeenlinna palaa siis jo varmasti ainakin yhden joukkueen voimin salibandyn liigakartalle.

– Paljon on tuttuja pelaajia omilta liigavuosilta, ja muutoinin tulee aivan varmasti kiihkeät finaalit ja mukana on kyllä ilman muuta erityislatausta, Hätönen lupaa ennen peliä.

Molempien joukkueiden mielestä finaalissa onkin vastassa on paras mahdollinen vastustaja.

Ensimmäinen finaaliottelu päättyy lammilaiskannattajien riemuun vasta jatkoajan kultaisella maalilla. Hämäläiskylän liigaunelma on yhtä pykälää lähempänä. 

Lisää aiheesta:

Alkukantainen Isomäki sekoitti pelaajien pasmat jo lämmittelyissä – vierasjoukkueita uhkaa Porissa salakavala ansa: "He ovat aika raakoja faneja"SM-liigan kultavahti hyppäsi kovaan kouluun Mestiksen seuran toimistolle – uhrautuminen toi finaalipaikan: "Olen tehnyt kaikkea muuta paitsi ajanut jäätä"Tässä tulee Suomen Mighty Ducks: hylkiöjunnuja haukuttiin tarkkislaisiksi – sitten tapahtui jotain hienoa"Makkarapoikaa ei kaivata takaisin" – Kiekko-Espoo matkalla uuteen kukoistukseen SM-liigatason hallissa, jossa vilahtelevat 1990-luvun pelipaidatSuomen tämän hetken dominoivin palloilujoukkue syntyi tennislegendan polttareissa – dynastian rakentaja uhrasi oman maajoukkueuransa: ”Halusin tehdä maailman parhaan seuran”Ilves oli pari vuotta sitten jo katoamassa Liiga-kartalta, nyt hype nousee uuden kauden alla – ”Patoumaa on paljon, Ilves-takkeja kannetaan taas ylpeinä”
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 19:50
    Patria

    Patria haluaa panssariautostaan Nato-standardin: "Ainutlaatuinen mahdollisuus"

  • 19:14
    Linnan juhlat

    Erityisopettaja Tiina kutsuttiin Linnan juhliin – näin paljon valmistautumista juhlat vierailta vaativat

  • 18:36
    Väkivalta

    Wilmassa varoittava viesti vanhemmille: "Niin epäillyt kuin uhritkin alaikäisiä"

  • 18:12
    Ukrainan sota

    Päätoimittajan kommentti: Stubbin haastattelu MTV:llä levisi Euroopan mediassa kuin humaus – ja sille on selvä syy

  • 17:45
    Helsinki-Vantaa

    Huippuviulisti kyynelissä Helsinki-Vantaalla saamansa kohtelun takia – muillakin muusikoilla karuja kokemuksia