Mistäs nyt tuulee? Kalle Rovanperän kommenteissa täyskäännös Suomen MM-rallin alla

2:15imgKalle Rovanperä väläytti vauhtiaan testi-ek:lla – kova lupaus kotikisaan
Julkaistu 31.07.2025 10:42
Toimittajan kuva

Mikko Hyytiä

mikko.hyytia@mtv.fi

Kalle Rovanperän viime viikkojen kommentit Suomen MM-rallia koskien ovat olleet vähintäänkin pessimistisiä, eikä positiivisuudesta ole ollut tietoakaan. Testi-ek:n ensimmäisen vedon jälkeen lausunnot olivat jo toisenlaisia.

MAINOS

MM-ralli yksinoikeudella
MTV Katsomossa!

Suomen MM-ralli 31.7.–3.8.

to: EK1 Harju klo 19.30 alkaen

pe: EK2–EK10 klo 7.35 alkaen

la: EK11–EK18 klo 7.40 alkaen

su: EK19–EK20 klo 10.00 alkaen

Kaikki suorat ajolähetykset MTV Maxilla ja MTV Katsomossa kaudella 2025.

Lue myös: Sami Pajari täräytti pohjat Suomen MM-rallin testi-ek:lla! Kalle Rovanperältäkin kova lupaus

Lue myös: Rallin MM-sarjan uusi kilpailukalenteri julki

Rovanperä on ollut tällä kaudella sorakisoissa vaikeuksissa uusien Hankookin renkaiden kanssa, ja tämän myötä suomalaistähti ei ensimmäistä kertaa muutamaan vuoteen lähdekään kotikisaansa suurimpana voittajasuosikkina.

Ruuhimäen testierikoiskokeen ensimmäisellä vedolla Rovanperä oli kuudenneksi nopein. Eroa hyvältä lähtöpaikalta pohjat kellottaneeseen Sami Pajariin tuli lyhyellä pätkällä verrattain paljon (2,4 sekuntia), mutta MM-sarjan kärkimiehistä Rovanperän edelle ennätti ainoastaan ensimmäisenä pätkän läpi ajanut Ott Tänak. Eroa virolaisen hyväksi oli puoli sekuntia.

Shakedown on aina shakedown. Lyhyt pätkä, jonka kaikki tietävät. Siinä ei hirveitä eroja tule. Sen pystyy aina ihan hyvin ajamaan, Rovanperä kuittasi.

Mutta sitten:

– Ihan positiivinen fiilis. Nyt on tehty kaikki, mitä pystymme tekemään. Varmasti tulemme sen, mitä pääsemme. Katsotaan sitten, miten se tästä lähtee kehittymään.

Ennakkotesteissä kokeiltiin Rovanperän mukaan kaikkia niitä muutoksia, joita oli mahdollista tehdä, ja "jotain uuttakin" kuulemma löytyi.

– Ei mitään älyttömyyksiä. Viro ja Suomi on linkattu yhteen joidenkin osien kanssa. Emme pysty liikaa muuttamaan autoa.

Aiemmin Rovanperä uumoili, että Suomessa tulisi olemaan vaikeaa kovapintaisella niin sanotulla "torpparin asfaltilla". Nyt olosuhteet eivät kuitenkaan kirvoittaneet vastaavia epäilyksiä.

Lue myös: Rovanperältä synkkä kommentti loppukaudesta

Lue myös: Kalle Rovanperältä kammotekstiä Jyväskylästä – vakoillut ihmekuskia

– Tänä vuonna varsinkin näyttää siltä, että tiet ovat todella kovassa kunnossa. Perjantaina on irtosoraa ehkä eniten. Siinä varmasti lähtöpaikka tulee tekemään joitain eroja. Onneksi emme ole perjantaina ihan siinä kärjessä. Lauantai ja sunnuntai ovat ihan kivikovaa. Siellä ei ole irtosoraa. Ihan hyvässä kunnossa pätkät.

Loppuun Rovanperä vielä erikseen kysyttäessä vahvisti, että fiilis on hyvin erilainen kuin Virossa.

– Kyllähän tässä rallissa on aina positiivinen fiilis. Eilen jo illalla näimme fanit ja hyvän fiiliksen. Kun siellä on kova kannustus päällä jo ennen kisaa, kyllähän se nostaa tunnelmaa ja omaakin fiilistä paljon.

1:57imgKalle Rovanperä oli hyvällä fiiliksellä testi-ek:n ensimmäisen vedon jälkeen: "Jotain uuttakin löytyi"

Tuoreimmat aiheesta

Suomen MM-ralli