Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ministeri Saarikko: Omaishoitajan pitäisi saada viettää rauhallisin mielin ansaittua vapaapäiväänsä

Annika Saarikko
Annika Saarikko Lehtikuva
Julkaistu 02.08.2017 03:00

MTV UUTISET – STT

Sijaishoidossa omaisten vapaapäivien aikana on paljon parantamisen varaa, katsoo perhe- ja peruspalveluministeri Annika Saarikko (kesk.). Vuosi sitten voimaan astuneen lain mukaan omaishoitajilla on oikeus vähintään kahden vuorokauden vapaaseen kuukaudessa.

– Oikeus vapaapäiviin ei kuitenkaan riitä, vaan kunnissa pitää aidosti järjestää sijaishoito niin, että voi huojentunein mielin pitää ansaittua vapaata, Saarikko sanoo STT:lle.

Hänen mukaansa esimerkiksi vanhusten omaisilta on tullut sellaista palautetta, etteivät he voi riittävästi luottaa siihen, että vanhuksesta pidetään tarpeeksi hyvää huolta. Omaiset pelkäävät, että vanhus voi vapaan jälkeen huonommin kuin ennen sitä.

Ympärivuorokautisissa laitoksissa vanhuksen arki voi olla kovin erilaista omaishoitajien vapaapäivien aikana. Parempi ratkaisu olisi Saarikon mielestä perhehoito, jota tulisi lisätä. Perhehoidossa vanhuksesta huolehtii toinen yksityinen perhe.

Lasten huostaanotto- ja sijoitusratkaisuissa perhehoito on valtavirtaa. Ikäihmisistä vain vajaan parinsadan kohdalla hyödynnetään perheissä tapahtuvaa hoitoa.

Myös Vanhustyön keskusliiton mukaan perhehoito olisi erittäin hyvä vaihtoehto ikääntyneille.

Lisää aiheesta:

Elise Liikala kertoo: Tällaista on vanhusten perhekodin arkiTiesitkö? Voit saada jopa palkallista vapaata myös omien vanhempiesi hoitoonOmaishoitaja Curtin palkkio laskee ja vapaita ei voi pitää – "Tuntuu paskamaiselta"Työnantajat: Kela voisi korvata omaishoidosta johtuvia poissaolojaOmaishoitajuuden ja työn yhdistäminen edellyttää joustoa työpaikoilta – ministeri Saarikko: "Lain määritelmä omaishoidosta ei välttämättä ole ihmisen arkikokemus kuormittavuudesta"Laki ei estä omaishoidon ja työn yhdistämistä – selvityksen mukaan yhteensovittaminen riippuu työpaikan asenteista
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen22:09
    Sudet

    MTV:n tiedot: Suden metsästyksen rajoituksia kevennetään

  • Eilen21:24
    EU

    EU:n ympäristöministerien venähtänyt kokous päätyi kompromissiin

  • Eilen20:42
    Kierrätys

    Suomalaiset hurahtivat second handiin eniten maailmassa – yksi ilmiö uhkaa

  • Eilen19:15
    Israelin ja Hamasin sota

    Kommentti: Sota ei tietenkään lopu, vaikka Suomi tunnustaisi Palestiinan

  • Eilen19:05
    Tasa-arvo

    Suomalainen Klubi äänestää taas naisten jäsenyydestä