Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ministeri lupaili huntukiellosta selvitystä jo viikkoja sitten – Purra: "Ihan näinä hetkinä tulossa"

0:50Tästä on kyse huntukiellossaVideo: Tästä on kyse huntukiellossa (28.8.)
Julkaistu 18.09.2025 15:25
Toimittajan kuva
Alec Neihum

alec.neihum@mtv.fi

Huntukieltoa koskeva selvitystyö on viivästynyt. "Poliittiset päätökset ovat sitten erikseen", sanoo Riikka Purra.

Sisäministeriössä selvitetään musliminaisten käyttämien, kasvot osittain tai kokonaan peittävien burka- ja niqabhuivien kieltoa julkisilla paikoilla.

Perussuomalaisten puheenjohtajan, valtiovarainministeri Riikka Purran mukaan selvitys on valmistumassa aivan tuotapikaa.

– Uskoisin että ihan näinä hetkinä sieltä on tulossa. Sisäministeri on nyt valitettavasti sairaana, eli hän ei pysty itse kommentoimaan. Olen siinä ymmärryksessä, että ihan näinä päivinä, Purra sanoi toimittajille eduskunnassa.

Sisäministeri Mari Rantanen (ps.) sanoi 26. elokuuta MTV Uutisten haastattelussa, että selvitys on valmistumassa "lähipäivinä". Rantanen kertoi tuolloin pitävänsä kieltoa välttämättömänä.

Eilen keskiviikkona 17. syyskuuta Rantanen kieltäytyi MTV Uutisten haastattelusta.

RKP:n vastustus voi kaataa kiellon

Riikka Purran mukaan selvityksessä haetaan erilaisia mahdollisuuksia toteuttaa niin sanottu huntukielto.

– Se on lähtökohta. Poliittiset päätökset ovat sitten erikseen, Purra kommentoi.

Julkisuudessa käytiin kesällä keskustelua kouluja koskevasta huntukiellosta, mutta Rantanen on halunnut ulottaa kiellon kaikille julkisille paikoille.

Perussuomalaiset on ajanut kieltoa hallituspuolueista voimakkaimmin. Myös kristillisdemokraatit on osoittanut valmiutta ainakin jonkinlaiselle kiellolle.

RKP ilmaisi kesällä, ettei kannata huntukieltoa. Tämä kanta ei ole MTV Uutisten tietojen mukaan muuttunut, ja useat hallituslähteet arvioivatkin, että kiellon toteuttaminen voi hyvinkin kaatua RKP:n vastustukseen. 

– Tämä [huntukielto] ei ole hallitusohjelmaan kirjattu, ja hallitusohjelman ulkopuolelta otetaan asioita hallituksen agendalle vain siinä tapauksessa, että kaikki hyväksyvät ne, pääministeri Petteri Orpo (kok.) sanoi elokuussa.

Lisää aiheesta:

Sisäministeri Rantanen: Hallitus arvioi, voidaanko huivikieltoa edistää jo tällä hallituskaudellaKiistellyn huntukiellon selvitystyön valmistumisen ajankohta yhä epäselväPetteri Orpo painaa jarrua huntukiellolle – "Vain siinä tapauksessa, että kaikki hyväksyvät"Sisäministeri Rantanen: Huntukielto on välttämätön – selvitys valmistuu lähipäivinäSisäministeri Rantanen HS:lle: Huntukieltoa aletaan selvittääHallitus kokoontuu puimaan keinoja, joilla tasa-arvoa ja yhdenvertaisuutta edistettäisiin
Orpon hallitusIslamPerussuomalaisetRiikka PurraKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Orpon hallitus
  • Eilen19:22
    Politiikka

    Valtio pohtii Veikkauksen listaamista pörssiin: "On pyörinyt nimenä mukana"

  • Eilen06:56
    Koulutus

    Uuteen ammattiin opiskelusta 2 400 euron kuukausipalkka? Saana kertoo, miten se on mahdollista aivan helposti

  • 1.11.18:30
    Politiikka

    Miten miljardien eurojen junarata Helsingistä Turkuun hyödyttää suomalaisia?

  • 1.11.11:29
    MTV Uutisextra

    Liikenneministeri Ranne: Näin hallitus puuttuu hämärään toimintaan takseissa

  • 31.10.21:12
    Politiikka

    Turun tunnin junasta sopu – Orpo Turun Sanomille: "Kyllä tämä on tässä"