Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ministeri Berner Peter Vesterbackan Tallinna-tunnelista: Hankkeita voi olla vain yksi

Tunneli tallinnaan voisi mennä näin.
Tunneli tallinnaan voisi mennä näin.
Julkaistu 30.11.2018 14:40

MTV UUTISET – STT

Liikenne- ja viestintäministeri Anne Bernerin (kesk.) mukaan Helsingin ja Tallinnan välillä on oltava vain yksi tunnelihanke.

–  Kun katsoo hanketta ja siihen vaadittavan infrastruktuurin kokoa, ei ole kilpailevia hankkeita. Projekteja voi olla vain yksi. Se, joka haluaa rakennuttaa tunnelin, tarvitsee joka tapauksessa valtion ja kaupungin tuen ja luvat, Berner sanoi tiedotustilaisuudessa.

Berner tapasi perjantaina Viron liikenne- ja infrastruktuuriministeri Kadri Simsonin keskustellakseen hankkeesta.

Vesterbackan FinEst Bay Area

Helsingin ja Tallinnan välisiä tunnelihankkeita on nyt kaksi. FinEstLink on virkamieshanke, jossa ovat osallisina Helsingin ja Tallinnan kaupungit, Uudenmaan ja Harjun maakunnat sekä Suomen ja Viron liikenneministeriöt.

FinEst Bay Area Project nojaa yksityiseen rahoitukseen. Hanke henkilöityy peliyhtiö Roviosta tunnettuun Peter Vesterbackaan. Vesterbacka on luvannut kertoa maanantaina lisää hankkeensa rahoituksesta.

Helsingin ja Tallinnan välisen kiinteän tunnelin toteutettavuutta on selvitetty Suomen ja Viron kesken. Rail Baltica on suunnitteilla oleva, noin 1 000 kilometrin ratayhteys Tallinnasta Baltian maiden kautta Puolan Varsovaan. Yhdessä nämä hankkeet muodostaisivat nopean yhteyden Keski-Eurooppaan.

– Olemme avoimia eri rahoittajille -- rahoittaja voi olla Peter Vesterbacka tai joku muu. Mutta kuka tahansa tunnelin rakentaa, tarvitsee rakenteellista tukea, Berner sanoi.

Lisää aiheesta:

Peter Vesterbacka vakuuttaa, että Helsingin ja Tallinnan välillä on liikennetunneli jouluaattona 2024 – aasialaisraha herättänyt suomalaisissa kysymyksiä: "Olisiko parempi, että olisimme venäläisiä ja rakentaisimme kaasuputken?"Baltian maat innostuivat Suomen osallistumisesta Rail Baltica -ratahankkeeseen Vesterbackan Tallinna-tunneliin myydään jo junalippuja: "Ei ole mitään muuta hanketta" – Lauttasaaren kokoiselle tekosaarelle jopa 50 000 ihmisen asuinaluePeter Vesterbackan Tallinna-tunnelihanke sai 100 miljoonan euron rahoituksen DubaistaLiikenneministeri Berner kilpailevasta tunnelihankkeesta: "Tämän mittaluokan hankkeita voi olla vain yksi"Tallinna-tunnelin puuhamies Vesterbacka: Tunneli rakennettaisiin kiinalaisella rahalla – joululahja vuodelle 2024
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 20:21
    Pyhäjärvi

    Pyhäjärvellä suuri tulipalo – paikalla 11 pelastusyksikköä

  • 19:28
    Kela

    Lasse Lehtonen kutsuttu Kelan valtuutettujen eteen

  • 18:53
    Itämeri

    Poikkeuksellisen lämmin Itämeri voi aiheuttaa lumikaaoksen

  • 18:24
    Viiden jälkeen

    Jättiyllätys suorassa lähetyksessä: Juha Föhr, 67, palasi sääkarttojen eteen

  • 18:20
    EU

    Komissaari MTV:lle: EU teki strategisen virheen – nyt sitä paikataan 300 miljardin euron hankkeella