Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
11:03Mitä kaikkea haluat tietää tunnelihankkeesta? Peter Vesterbacka vastaaVideo maaliskuulta: Yrittäjä Peter Vesterbacka avaa jättihankkeen sisältöä – ainakin tämä tulee tietää Helsinki-Tallinna -tunnelin tilanteesta
Julkaistu 22.07.2019 06:48
Toimittajan kuva
Alec Neihum

alec.neihum@mtv.fi

Entinen peliyhtiö Rovion keulahahmo, yrittäjä Peter Vesterbacka edistää parhaillaan tunnelihanketta Helsingin ja Tallinnan välille. Vesterbackan mukaan projekti on aikataulussa.

Liikennöinnin Helsingin ja Tallinnan välisessä tunnelissa on tarkoitus alkaa 24. joulukuuta 2024.

– Maailmahan voi loppua huomenna, mutta jollei mitään kovin yllättävää tapahdu, todennäköisyys on 90 ja 100 prosentin välillä, että junat liikkuvat tuolloin, Vesterbacka sanoo.

– Ollaan ihan aikataulussa. Eihän sen tunnelin rakentamiseen mene kuin pari vuotta. Meillä on paljon puskuria siinä.

"Olisiko parempi, että olisimme venäläisiä ja rakentaisimme kaasuputken?"

Hankkeen takana oleva Finest Bay Area Development -yritys teki viime viikolla aiesopimuksen maailman suurimman rakennusalan yrityksen, kiinalaisen CREC:n kanssa.

Kiinalaisten rahoittajien rooli ja heidän intressinsä olla mukana hankkeessa ovat puhututtaneet julkisesti. Vesterbackan mukaan hanke tulee olemaan taloudellisesti kannattava, ja tämä on ainoa syy sille, miksi kiinalaiset ovat lähteneet mukaan.

– Ei ole muuta syytä, Vesterbacka painottaa.

Kiinalaisten roolia on käsitelty Vesterbackan mukaan julkisuudessa enimmäkseen asianmukaisesti, mutta täysin tyytyväinen yrittäjä ei ole. Hän vertaa tilannetta Nord Stream 2 -kaasuputkihankkeeseen.

Peter Vesterbacka vakuuttaa, että Helsingin ja Tallinnan välillä on liikennetunneli jouluaattona 2024 – aasialaisraha herättänyt suomalaisissa kysymyksiä: "Olisiko parempi, että olisimme venäläisiä ja rakentaisimme kaasuputken?"

– Suurimmaksi osaksi ihan asiallista, mutta paljon tulee selkäytimestä reaktioita, että ei kiinalaisille ja näin. Olisiko parempi, että olisimme venäläisiä ja rakentaisimme kaasuputken?

– Noudatetaan Suomen ja Viron lakeja, niin kaiken pitäisi olla ihan OK. Suomessa on ollut elinkeinovapaus aika kauan. Eihän tuossa ole mitään ihmeellistä. Tämä on bisnestä.

Kiinalainen raha on herättänyt viime kuukausina keskustelua myös uuden omistajan saaneen helsinkiläisen jalkapallojoukkue HIFK:n osalta. Vesterbacka ei pidä tilanteita verrannollisina.

– Eihän jalkapallo Suomessa ole mikään bisnes. Vaikka mistä raha tulisi, jos ostat jalkapallojoukkueen Suomesta, se herättää kysymyksiä, Vesterbacka hymähtää.

Kilpailevilla hankkeilla ei keskusteluyhteyttä

Merenpohjaan riittää hamuajia, sillä käynnissä on myös julkisen sektorin FinEst Link -tunnelihanke.

Keskusteluyhteyttä kilpailevien hankkeiden välillä ei Vesterbackan mukaan ole.

– Me erittäin mielellämme juttelisimme kyseisen hankkeen kanssa, jos joku kertoisi meille, kenen hanke ja missä se on. Eihän sellaista ole tullut vastaan, Vesterbacka puhisee.

FinEst Link -hankkeessa osallisina ovat Helsingin ja Tallinnan kaupunkien lisäksi maiden liikenneministerit sekä Uudenmaan ja Harjun maakunnat.

Hanketta syytetty epärealistiseksi – Vesterbacka: Tahtotilasta kiinni

Viron hallintoministeri Jaak Aab arvioi viime viikolla Ylelle, ettei Vesterbackan hankkeen aikataulu ole realistinen. Aab kyseenalaisti myös tunnelin rahallisen kannattavuuden.

Aiemmin kritiikkiä hankkeelle on esittänyt esimerkiksi pitkän linjan vihreä poliitikko Osmo Soininvaara. Myös hän on kutsunut talousarvioita täysin epärealistisiksi.

Ylen mukaan tunnelihanke vaatii valtiollisen erikoiskaavamenettelyn, joka on Aabin mukaan pitkä prosessi.

Vesterbacka kertoo käyneensä jo alkuvuonna selvittämässä aikatauluja Viron pääministeri Jüri Ratasille ja tuolloiselle Viron talous- ja rakenneministeri Kadri Simsonille.

Hänen mukaansa lupaprosessissa Virossa ei pitäisi mennä kuin puolitoista vuotta, mikäli julkisella sektorilla edetään asianmukaisesti.

– Enemmän se on tahtotilasta kiinni. Jos halutaan tehdä, saadaan luvat kuntoon nopeasti. Suomessakin Äänekosken biotehdas sai nopeasti kaikki luvat, Vesterbacka sanoo.

Lisää aiheesta:

20 minuutissa Helsingistä Tallinnaan: Tunnelihanke odottaa ratkaisun hetkiä – liikemies Peter Vesterbackalta määrätietoiset terveiset epäilijöillePoliitikot ja EU eivät tue, mutta Peter Vesterbacka aikoo viedä kiinalaismiljardeilla rahoitetun tunnelihankkeensa maaliin: Tukipäätös toiselle tunnelille on "Helsingin huonoa itsetuntoa"Vesterbackan Tallinna-tunneliin myydään jo junalippuja: "Ei ole mitään muuta hanketta" – Lauttasaaren kokoiselle tekosaarelle jopa 50 000 ihmisen asuinalueLiikenneministeri Berner kilpailevasta tunnelihankkeesta: "Tämän mittaluokan hankkeita voi olla vain yksi"HS: Tallinna-tunnelin kulisseissa kuohuu – Lähetystön levittämä muistio haukkuu omaa tunnelia suunnittelevaa Peter VesterbackaaTallinna-tunnelin puuhamies Vesterbacka: Tunneli rakennettaisiin kiinalaisella rahalla – joululahja vuodelle 2024
Tallinna-tunneliPeter VesterbackaHelsinkiTallinnaSuomiareenaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Tallinna-tunneli
  • 17.07.202118:04
    Peter Vesterbacka

    20 minuutissa Helsingistä Tallinnaan: Tunnelihanke odottaa ratkaisun hetkiä – liikemies Peter Vesterbackalta määrätietoiset terveiset epäilijöille

  • 30.07.202022:33
    Peter Vesterbacka

    Viro tyrmäsi Vesterbackan tunnelihankkeen: Ministerin mukaan hankkeen turvallisuuspuoli jäi epäselväksi

  • 22.03.201921:37
    Tallinna

    Liikemies Peter Vesterbacka avaa jättihankkeen sisältöä – ainakin tämä tulee tietää Helsinki-Tallinna -tunnelin tilanteesta

  • 13.03.201906:58
    Asian ytimessä.doc

    Poliitikot ja EU eivät tue, mutta Peter Vesterbacka aikoo viedä kiinalaismiljardeilla rahoitetun tunnelihankkeensa maaliin: Tukipäätös toiselle tunnelille on "Helsingin huonoa itsetuntoa"

  • 11.03.201911:37
    Tallinna

    Maakuntahallitus linjasi: Tallinnan tunnelin kuljettava Helsingin kautta – Vesterbackan kilpaileva projekti sai viime viikolla miljardirahoituksen