Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Milloin talouden käänne alkaa näkyä tavalliselle kuluttajalle? – Näin asiantuntija arvioi

3:15Koska talouden käänne alkaa näkyä tavalliselle kuluttajalle? – Näin asiantuntija arvoiMilloin talouden käänne alkaa näkyä tavalliselle kuluttajalle? – Näin asiantuntija arvioi
Julkaistu 29.07.2024 22:55
Toimittajan kuva

Johanna Pakarinen

johanna.pakarinen@mtv.fi

Elinkeinoelämän suhdannebarometrin mukaan yritysten odotukset kertovat talouden käänteestä.

EK:n mukaan yritykset odottavat vuoden viimeiselle neljännekselle kasvua. Ainoastaan rakentamisessa tuotannon ennakoidaan vähentyvän koko kuluvan vuoden ajan.

Laboren johtaja, professori Mika Maliranta kertoo MTV:n Kymmenen uutisissa, että talous alkaa nyt näyttämään lupaavalta.

– Kyllä taloudessa on erilaisia tunnusmerkkejä, jotka viittaisivat siihen, että suhdannekäänne on vihdoin tulossa. Nousu on hieman viipynyt ja kuoppa syventynyt, mutta nyt näyttää jo lupaavalta, Maliranta sanoo.

Tilastokeskuksen mukaan yli puolet kuluttajista arvioi työttömyyden lisääntyvän. Kuluttajien luottamus talouteen parani kuitenkin aavistuksen kesäkuuhun verrattuna.

– Yleensä on niin, että tuotanto reagoi ensin ja sitten työllisyys reagoi jonkinmoisella viiveellä. Vaikka tuotanto lähtee kasvuun, niin työllisyys lähtee kasvuun siitä vasta vähän myöhemmin, Maliranta kertoo. 

Kilpailukyky kohtuullisella tasolla

Moni odotti asuntolainojen korkojen laskua keväällä. Laskua tulikin, muttei niin paljon kuin odotettiin. 

– Tämä on Suomen kannalta kurjaa, kun korkotaso ei sovi Suomen suhdannetilanteeseen. Meidän korot ovat riippuvaisia siitä, mitä tapahtuu Euroopassa, koska Euroopan keskuspankki säätelee rahapolitiikkaa sen puolesta. Nyt suomalaisen asuntosäästäjän kannattaa tavallaan vain toivoa, että inflaatio Euroopassa taittuu. Silloin korotkin lähtevät tulemaan alas, Maliranta kertoo.

Syksyn työmarkkinaneuvotteluista odotetaan kiivaita. 

– Työmarkkinoilla on kasautunut aika paljon paineita. Täytyy muistaa, että palkkakehitys on  viimeiset kymmenen vuotta ollut kovin maltillista. Meidän kustannuskilpailukyky on nyt kohtuullisella tasolla. Tilanne on muutenkin konfliktoitunut ja odotan, että palkkaneuvottelut tulevat olemaan hankalia.

– Talouden kasvu lähtee tuotannosta, ja sitten lähtee työllisyys kasvuun. 

Malirannan mielestä Suomen talouden kannalta olennainen kysymys on se, kuinka kestävää Suomen talouskasvu on siinä vaiheessa, kun tuotanto ja työllisyys ovat lähteneet kasvuun. 

– Se taas riippuu yrityssektorin tuottavuuskehityksestä. Tässä suhteessa olen kyllä sangen optimistinen, Maliranta sanoo.

Lue lisää: Asuntovelallisille helpotusta: Vuoden euribor vajosi vuoden alimpaan lukemaan

MTV Uutiset selvitti opiskelija-asuntotilanteen: Yhtä asuntoa kohti kymmeniä hakemuksia

Lisää aiheesta:

Ovatko Orpon talouspuheet liian myönteisiä? Nämä asiat Suomea nyt riivaavatAnalyysi: Pelko omasta ja naapurin työpaikasta jäytää suomalaisia – kasvua ei näy, vaikka ostovoimaa olisiAsuntomarkkinoilla muukin ratkaisee kuin korko – ekonomisti nimeää kaksi avainseikkaaKommentti: Korkojen laskun pitäisi alkaa pian – mutta inflaatio ei ole vielä taputeltu, nämä uhat vaanivatPääekonomistit maalaavat synkkää kuvaa ensi vuoden taloudesta Suomessa: "Vientinäkymät ovat heikot, koneinvestoinneissa käänne"Danske Bank: Vetovastuu kasvusta viennille - inflaatio nakertaa ostovoimaa
TalousUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Talous
  • 16:54
    Aktia Pankki

    Näin tiuhaan Aktia on vaihtanut johtajiaan – Haglund lähti jo ennen kuin aloitti

  • 14:19
    Huijaukset

    Varo! Sijoitushuijausten määrä on kasvanut merkittävästi

  • 14:15
    Mitä ihmettä?

    Ruotsalaismiehen luottokortti lakkasi toimimasta – syy yllätti virkailijatkin

  • 13:44
    Sää

    Kesän äärimmäisille säille laskettiin järisyttävä hintalappu

  • 13:05
    Yrityskaupat

    Olvi ostaa Värskan