Silminnäkijähavainnot eivät aina ole täysin luotettavia. Amerikkalaisen projektin mukaan vääriksi todetuissa tuomioissa noin 70 prosentissa väärä silminnäkijähavainto on ollut ratkaisevassa asemassa. Suomalainen tutkijaryhmä selvittää nyt ensimmäistä kertaa raja-arvoa sille, milloin tunnistustarkkuus huononee.
Poliisin mukaan Suomessa tuomio väärän silminnäkijähavainnon perusteella on kuitenkin äärimmäisen harvinaista.
Testinohjaaja Elsa Korkman kertoo, miten testi tehdään.
– Pyydän sinua painamaan yhtä numeroa ja katsomaan alas. Kun annan luvan, saat katsoa ylös ja katsoa tietyn ajan tiettyä ihmistä tietyltä etäisyydeltä, Korkman selittää sekuntikello kädessä.
Ensimmäinen tunnistettava henkilö saapuu radalle. Huomisesta lähtien tiedekeskus Heurekassa Vantaalla itsekukin voi heittäytyä silminnäkijäksi ja havainnoida, kuinka kauas omat silmät kantavat.
– Tutkimuksen tarkoitus on löytää raja, jonka jälkeen henkilön tunnistaminen on mahdotonta. Tästä ei ole aikaisemmin tehty tutkimusta. Tämä on ensimmäinen tutkimus, joka ehkä osoittaa, että 60 metrin jälkeen tunnistaminen ei ole enää mahdollista, tutkija Thomas Nyman Åbo Akademista kertoo.



