Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Miksi tupakointia suitsitaan, mutta alkoholia vapautetaan? Vastaus osin 1990-luvun Yhdysvalloissa

Lehtikuva
Julkaistu 15.08.2016 10:28

MTV UUTISET

Tänään voimaan astuva uusi tupakkalaki on herättänyt keskustelua muun muassa siitä, miksi tupakointia pyritään rankalla kädellä vähentämään samaan aikaan kuin alkoholilainsäädäntöä taas vapautetaan.

Terveyden- ja hyvinvoinnin laitoksen ylilääkäri Antero Heloman mukaan tupakkavastaisuuden lisääntyminen ja toisaalta teollisuuden vähäinen puolustautuminen juontaa juurensa 1990-luvun Yhdysvaltoihin.

Heloman mukaan tupakkateollisuus ei vastusta toimia tupakoinnin vähentämiseksi yhtä kuuluvasti kuin alkoholipuoli.

Tupakkateollisuus kärsi 1990-luvulla Yhdysvalloissa suuret tappiot oikeudenkäynneissä, sillä teollisuus oli pitkään kieltänyt kaikki tupakan terveyshaitat. Oikeus kuitenkin katsoi tupakkayritysten valehdelleen kieltäessään tupakan haitallisuuden, ja määräsi yritykset maksamaan korvauksia tupakasta sairastuneille.

– Vasta silloin tupakkateollisuus myönsi haitallisuuden ja vastustus kasvoi, Heloma sanoi MTV Uutisten haastattelussa.

Vähäinen alkoholinkäyttö ei yhtä haitallista

Heloman mukaan tilanne onkin alkoholin kanssa varsin erilainen. Suomessa esimerkiksi Panimoliitto on äänekkäästi vastustanut alkoholilainsäädännön kiristyksiä ja vastaavasti kannattanut alkoholin vapauttamista.

Alkoholi on todistetusti haitallista terveydelle, mutta Heloma näkee tupakan kuitenkin suurempana riskinä terveydelle.

– Erona on se, että vähäinenkin tupakointi on haitallista, mutta vähäinen alkoholin käyttö ei niinkään. Toki alkoholin haitat ovat suuria, jos sitä käyttää paljon.

Mitä seuraavaksi?

Heloma uskookin, että tupakointia tullaan jatkossakin rajoittamaan. Hän epäilee, että Suomeen rantautuisi seuraavaksi Australiasta tuttu plain packaging eli yksinkertainen pakkaus.

– Askit muuttuisivat samaan vihreään sävyyn ja kaikki tuotemerkit poistettaisiin. Tämän on todettu vaikuttavan erityisesti nuoriin, jotka eivät ole niin kiinnostuneita tylsän näköisistä askeista.

Lisää aiheesta:

Professori PS-edustajien tupakkamatkasta: "Törkeää"Näin tupakkateollisuus valehteli kuluttajille vuosikymmenten ajan – "Todistetusti voidaan puhua salaliitosta"Nuuska huulessa yhä useammalla nuorella – "Käyttö saattaa olla imagokysymys"Tupakkaveron noston jatkaminen saa vihreää valoa EK:lta – Lääkäriliitto haluaa kieltää nuuskan tuonnin kokonaan Pekka Puska tupakkayhtiöistä tehdystä rikosilmoituksesta: ”Hyvä, että häikäilemättömään toimintaan kiinnitetään huomiota”Näin Suomi tupakoi: Sikarien suosio kulki vuosia trendejä vastaan
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen20:38
    Hallitus

    Kiistelty valtionosuusuudistus kaatui – Keskustan Honkonen: Hallitus toimintakyvytön

  • Eilen20:33
    Ilmastonmuutos

    Ministeri Multala MTV:lle: Ilmastokokous uhkaa päättyä ilman tulosta – "Tilanne on erittäin haastava"

  • Eilen19:11
    Liikenneonnettomuudet

    Useita onnettomuuksia Suomen etelä- ja keskiosissa – ajokeli huononemassa

  • Eilen18:28
    Kotimaa

    Jarmo Lindberg MTV:lle: Eurooppa vedettiin väkisin neuvottelemaan Ukrainasta – "En olisi vielä Naton kuolinkelloja kilistämässä"

  • Eilen17:50
    Mitä ihmettä?

    Tiinan lapsi sai Husilta 28 identtistä kirjettä: "Mihinkäs ne soterahat menevät?"