Nuuska huulessa yhä useammalla nuorella – "Käyttö saattaa olla imagokysymys"

Suomalaisten tupakoinnin tiedetään vähentyneen, ja etenkin nuoret tupakoivat entistä vähemmän. Toisaalta nuuskan käyttö on lisääntynyt. Aiheesta olivat keskustelemassa Huomenta Suomessa THL:n asiantuntija Otto Ruokolainen sekä Filhan pääsihteeri Tuula Vasankari.
Suomi pyrkii savuttomuuteen ja nikotiinittomuuteen vuoteen 2030 mennessä. Yllä olevalla videolla asiantuntijat kertovat, onko tämä tavoite heidän mielestään mahdollinen.
Ruokolaisen mukaan nuuskaa ei välttämättä pidetä yhtä haitallisena kuin tupakkaa.
– Tupakassahan on jo vuosikymmeniä tehty sitä työtä, että kuinka vaarallista se on. Nuuska on uudempi tuote, eikä vielä ehkä olla samalla tavalla onnistuttu viestimisessä sen haitoista, hän selittää.
Vasankari heittää myös ilmoille ajatuksen siitä, että nuuskan ja tupakan käyttö saattaa olla imagokysymys. Käyttäjät ovat hieman erilaisia ryhmiä.
– Nuorten keskuudessakin tupakka voi olla vähän sellainen ”luuseri-imago” ja nuuska taas valitettavasti on sellainen, jota esimerkiksi urheilijaporukat käyttävät tietämättä, että silläkin on haittansa, Vasankari kuvailee.
Videolla asiantuntijat kertovat, mitä haittoja nuuskan käytöstä voi seurata.
Uusimmat
-
23:25
Israel avasi baarit – rokottamattomat pääsevät terassille, rokotetut sisätiloihin asti
-
23:06
Tallinan kaupunginjohtaja Viron koronaluvuista: ”Tämä ei ole enää kriisi, vaan katastrofi”
-
22:19
Hylätyn Johannes Kläbon isältä kova lausunto – "Hän on voittaja, mutta FIS halusi toisin"
-
22:15
THL:n Salminen 11 000 päivätartunnan kauhuskenaariosta: "Pelkkä laskuharjoitus, muistiossa monta tärkeämpää asiaa"
-
22:06
Manchester Cityn ennätysmäinen voittoputki poikki – Liverpoolin kotituska sai jatkoa
-
21:46
Sisältääkö minikokoiselta ruuvilta näyttävä pötkylä tehokkaan täsmäiskun syöpää vastaan?
-
21:40
Hillitön heitto Aleksandr Bolshunovin protestitilanteesta – keskeytysluvan saanut Perttu Hyvärinen havahtui MM-draamaan yhtäkkiä
-
21:33
Ella Junnila katkaisi Suomen 52 vuotta kestäneen kuivan putken – "Ei siinä parane ruveta höntyilemään"
-
21:15
Elokuvatähti Nicolas Cage, 57, asteli salaa viidettä kertaa naimisiin – kihlasi 26-vuotiaan tyttöystävänsä videopuhelun avulla
-
21:10
Tinder-treffit muuttuivat painajaiseksi: 37-vuotias mies raiskasi tuntien ajan ja kuvasi salaa – "Miltä tuntuu, kun et voi tehdä mitään"
-
21:01
Oliko Iivo Niskasen reaktio liioiteltu? Päävalmentajalta osuva huomio suksiraivoon
-
20:50
Leah halusi tietää, onko "posliini" vielä in – karvakeskustelu lipsahti välittömästi sivuraiteille: "Ne varmaan laitetaan nyt keskijakaukselle..."
-
20:46
Lotta Kemppinen teki suomalaista yleisurheiluhistoriaa – "Menin sillä tavalla, että muilla on paineet"
-
20:41
Poliisien käsiin kuolleen George Floydin oikeusprosessi alkaa – näin kansainväliseksi ilmiöksi muuttuneen tapauksen käsittely etenee
-
20:30
Jorma Uotinen pyydetään lavalle Talentissa – mies yllättää kaikki painamalla kultaista nappia
-
20:29
Norjan viisinkertainen olympiavoittaja ei sulattanut Johannes Kläbon hylkäyspäätöstä – "Skandaali"
-
20:25
New Yorkin kuvernööristä taas uusia seksisyytöksiä: ”Liian pitkää, tiukkaa ja intiimiä halailua”
-
20:15
Burkakielto läpi kansanäänestyksessä: Kasvojen peittäminen kielletään Sveitsissä
-
20:04
Ella Junnila Suomen ennätyksellä EM-pronssille!
-
19:52
Teini-iässä Ansley päätti "säästää itseään" avioliittoon – varoittaa nyt seurauksista: "Olen katkera siitä, että..."
-
Lataa lisää