Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ministeri Multala MTV:lle: Ilmastokokous uhkaa päättyä ilman tulosta – "Tilanne on erittäin haastava"

Belémin ilmastokokous uhkaa päättyä ilman sopua.
Belémin ilmastokokous uhkaa päättyä ilman sopua.Reuters
Julkaistu 26 minuuttia sitten
Toimittajan kuva
Päivi Mäki-Petäjä

paivi.maki-petaja@mtv.fi

pmakipetaja

Ympäristö- ja ilmastoministeri Sari Multala (kok.) pitää neuvottelutilannetta Brasilian ilmastokokouksessa haastavana. 

MTV Uutiset haastatteli puhelimitse Sari Multalan, joka osallistuu Brasilian ilmastokokoukseen Belémissä.

Multalan mukaan kokous voi päättyä jopa ilman tulosta.

– Tällä hetkellä tilanne näyttää erittäin haastavalta. Meillä oli juuri pidempi keskustelu, jossa maat ja maaryhmät kertoivat omia näkemyksiään puheenjohtajan nykyiseen tekstiehdotukseen, ja se oli hyvin vaikea keskustelu, Multala kertoo.

– Selvää on, ettei nykyinen teksti ole hyväksyttävä eikä riittävä, mutta sitten alettiin riidellä prosessista. Se kertoo yleensä siitä, että on todella vaikea päästä eteenpäin, kertoo Multala kokouksen tuoreista käänteistä.

Sopuun ei välttämättä vaikeassa tilanteessa päästä.

– Totta kai se on aina mahdollista. Tai sitten on mahdollista, että löydetään pienin mahdollinen yhteinen nimittäjä, joka ei ole riittävä, Multala sanoo.

– EU:n ja Suomen keskeisin tavoite on se, että saamme riittävän kunnianhimoiset päästövähennystoimet ja kaikki mukaan niihin. EU on ainoa maanosa, jolla on tällä hetkellä selkeät tieteeseen perustuvat tavoitteet ja niihin ohjaava lainsäädäntö. Haluamme, että myös maailman suurimmat päästäjät lähtevät mukaan tähän työhön. Sitä tarvitaan, jotta voimme saavuttaa Pariisin ilmastosopimuksen 1,5 asteen tavoitteen, linjaa Multala.

Lue myös:

Ankara kiista ilmastokokouksen sopimusluonnoksesta: "Tämä on teeskentelyä ja täyttä sirkusta"

Fossiilisista polttoaineista ei päästä sopuun

Multala ei usko, että kokouksen loppuasiakirjaan saadaan tiekarttaa fossiilisista polttoaineista luopumiseen.

– Vaikea on saada sen tyyppistä kirjausta suoraan lopulliseen päätöslauselmaan, vaikka monet maat sitä vaativat. Fossiilisista luopumisesta on kertaalleen jo sovittu kaksi vuotta sitten. Nyt haluttaisiin konkretiaa aikatauluihin ja määriin, miten nopeasti se pystytään tekemään. Ehkä saadaan jonkinlainen viittaus aiempiin teksteihin, mutta en usko, että saadaan kunnon tiekarttaa, pohtii Multala. 

Heikko lopputulos olisi iso pettymys.

– Se on iso pettymys, jos mitään konkreettista ei saada aikaan. Tärkein tavoite olisi sopia päästövähennystavoitteista ja toimista, joilla voidaan hillitä ilmastonmuutosta. On vaikea ajatella, että jos tärkeimpään tavoitteeseen ei päästä, voitaisiin sen kustannuksella sopia jostain muusta, mikä ei ole lainkaan samassa mittakaavassa. Täällä myös taistellaan siitä, että pystymme yhdessä sopimaan asioista monenkeskisesti. Se on suuri pettymys, jos tällä ei päästä lopputulokseen. 

Multala uskoo, että neuvottelut jatkuvat lauantain puolelle.

Lue myös: YK:n ilmastosopimuksen luonnoksessa hämmentävä yksityiskohta

Lisää aiheesta:

Hämmentävä näytelmä jatkuu Dubaissa: Näin öljypomo saarnasi maailmalle ilmastokokouksessaÖljyntuottajamaan rooli ilmastokokouksen puheenjohtajana arveluttaa: "Huoli viherpesusta on korkea"Ennätyksellinen kuumuus riivaa maapalloa – 70 000 ihmistä kokoontuu Arabiemiraatteihin pelastaakseen ihmiskunnanLähde: Egyptin ilmastokokouksessa päästy sopimukseen menetysten rahastostaTekniset asiat hiertävät edelleen Madridin ilmastoneuvotteluja – lopputulos saattaa saada ilmastoaktivistit äreiksi: "Ehdotus sivuuttaa täysin kansalaisten ilmastohuolen"Päästövähennyslupaukset kaukana tavoitteista – Ilmastokokous alkaa huomenna Madridissa
IlmastonmuutosYKBrasiliaYmpäristöKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Ilmastonmuutos
  • 17:16
    YK

    Ankara kiista ilmastokokouksen sopimusluonnoksesta: "Tämä on teeskentelyä ja täyttä sirkusta"

  • 16:26
    Brasilia

    YK:n ilmastosopimuksen luonnoksessa hämmentävä yksityiskohta – koko sopu voi kaatua

  • 07:33
    Maatalous

    Metaani lämmittää ilmastoa hiilidioksidiakin tehokkaammin – maailman metaanipäästöt jatkavat kasvuaan

  • Eilen23:48
    Brasilia

    Raju tulipalo: Sari Multala pakeni ilmastokokouksesta – video näyttää syttymishetken

  • Eilen19:24
    Journalismi

    MTV Uutisten toimittajalle Päivi Mäki-Petäjälle Tiedon harava -palkinto: "Maailman tärkeimpiä aiheita"