Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Miksi menisin metsään rämpimään? Vanhemmat eivät enää osaa viedä lapsiaan luontoon

Näkymä Sulkavajärvelle
Näkymä SulkavajärvelleCopyright Rex Features Ltd 2012/All Over Press
Julkaistu 10.06.2014 14:50

Maria Aarnio

lifestyle@mtv.fi

Metsästä ja luonnosta on tutkitusti hyötyä terveydenhuollossa ja esimerkiksi mielenterveyspotilaiden kuntoutuksessa.  Kaikki eivät kuitenkaan edes uskalla mennä metsään. 

Katso ulos. Näetkö puita? Koivun, männyn?

Moni suomalainen elää metsän lähistöllä ajattelematta asiaa sen kummemmin. Mitäs tuosta – miksi menisin koivikkoon rämpimään?

– Minkä takia metsään kannattaa mennä? Aiheestahan on aika paljon kirjoitettu, siitä, mitä kaikkea hyötyä luonnosta ja luonnossa liikkumisesta meille ihmisille oikein on. Se on nyt ihan tieteellisestikin todistettu, että luonnossa liikkuminen vähentää stressiä ja alentaa verenpainetta, Raija Hentman sanoo. 

– Ihmiset esimerkiksi sairaalassa paranevat nopeammin, jos heillä on luontonäkymä. Pelkät luontokuvatkin voisivat auttaa. Enpä tiedä, miksei sairaalan pitkäaikaispotilaiden yläpuolelle kattoon laiteta luontokuvia. 

Hentman on kirjailija ja intohimoinen retkeilijä – onhan hän on retkeillyt jo 40 vuoden ajan. Hentman pyöritti 13 vuotta firmaa, joka järjesti vaelluksia. Hän tuntee luontosuhteen hyödyt, joita on pitkä, pitkä lista. 

– Mielenterveyspotilaat hyötyvät luonnosta, Keravan vankilassa esimerkiksi tehdään luontoretkiä ja sillä on monenlaisia positiivisia vaikutuksia. Luin lehdestä, kuinka Lapissa on otettu nuotioretket alkoholistien terapiamuodoksi. Kun mitkään AA-ryhmän keskustelut eivät pure niin tämä on asia, joka puree. 

Luontoon turvaavia hoitopalveluita kehitetään jatkuvasti. Hentmanin mukaan luonnon tärkeys on aina Suomessa ollut itsestäänselvä asia, mutta nyt se täytyy keksiä uudelleen ja "virallistaa".

Käsittämättömiä pelkoja

Luontoliikuntakin tarvitsee rakenteita, kuten suuntamerkkejä, jotta suunnistustaidoton ihminen voi nauttia metsästä ja retkeilystä. Esimerkiksi lapselle ja nuorelle luonnossa liikkuminen on hyödyksi. 

– Luontoympäristössä toimiminenhan on huomattavasti monipuolisempaa kuin missään sisäleikkipaikan puuhamaassa tai ohjatussa sisäliikunnassa. Kaikki liikuntahan on ehdottomasti hyvästä, mutta toisaalta ihmettelen sitä, minkä takia esimerkiksi kunnalliset päättäjät suhtautuvat jotenkin yhdentekevästi. Luontoliikunta ja siihen tarvittavat rakenteet ovat ikään kuin kolmannella sijalla. Päättäjien mielestä on usein järkevämpää panostaa jää- ja urheiluhalleihin, siis rakennettuihin ympäristöihin, Hentman pohtii. 

Raija HentmanRaija Hentman.

Metsästä siis saa elämyksiä sielulle ja ruumiille. Jos ylipäätään uskaltautuu metsään asti. 

– Valitettavasti kaikki ihmiset eivät enää edes uskalla mennä metsään. Ihmisillä on ihan käsittämättömiä pelkoja siitä, mitä siellä metsässä voi tapahtua. Minultakin kysytään vaikka kuinka usein, enkö pelkää siellä, että tulee karhuja tai susia, Hentman kuvailee. 

– Jos ajatellaan lapsia, minua oikeasti säälittää se, etteivät vanhemmat enää osaa viedä lapsiaan luontoon. Ilahdun suunnattomasti jok’ikisestä nuoresta parista, jonka näen mukuloiden kanssa metsässä. Lapset kyllä keksivät siellä tekemistä, jos heidän annetaan tehdä. Mutta eiväthän lapset saa enää nykyään tehdä kaikkea sitä, mitä minä olen mukulana tehnyt. Sehän voi olla vaarallista! Siinä voi satuttaa, voi pudota puusta. Tottahan se on. En kyllä muista, olisinko pudonnut puusta. Ehkä olen, kun olen tällä tavalla ikään kuin jumiutunut luontoraiteelle. 

Lisää aiheesta:

Retkellä kaupungissa: Löytyykö urbaanista ympäristöstä oikeaa luontoa?Kansallispuistojen käyntikerrat ovat kasvaneet koko 2000-luvun - "Retkeily on hieno laji"Vaellusreitille hylätty jääkaappi ja muovipussissa kalliolle heitetyt koirankakat havahduttivat Tainan ja Lauran roskaamiseen – "Jos me pystymme tekemään asialle jotain, niin jokainen pystyy""Motivaation lisäksi tarvitaan keinoja ja taitoja toteuttaa motivaatiota" – kaikki tietävät, miten elää terveellisesti, joten miksi se on niin hankalaa? Ultraurheiluun hurahtanut poliisi Tuomas Pelkonen on kerännyt kymmeniä tuhansia hyväntekeväisyyteen – ”Ei kannata odottaa, että valtio ratkaisisi kaiken”Missä he ovat nyt: Marja Putkisto kehitti maailmankuulun Method Putkiston – "Jokainen, joka katsoo minua, nostaa ryhdin asentoon"
LiikuntaMielenterveysTerveys ja hyvinvointiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Liikunta
  • 14:01
    Tanssi

    Kansallisbaletin tanssija sai kasvoihinsa tuntemattoman esineen kesken esityksen: "Järkytyin"

  • ma18:52
    Sydänterveys

    Unohda askelmäärä: Yksi kävelymuutos voi tuoda hyötyjä sydänterveydelle

  • 28.10.15:07
    Lapset

    Iso osa lapsista jää harrastusten ulkopuolelle – yksi ryhmä korostuu

  • 23.10.22:55
    Kehonrakennus

    Kosi lavalla – vain kuukausia myöhemmin 31-vuotias kehonrakentaja on kuollut

  • 23.10.18:50
    Vanhukset

    Ikäraja 100 vuotta – näiden teräsmiesten kuntopiiriin ei kuka tahansa pääse