Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Miksi joku haluaa myydä seksiä ja mitä se maksaa? Seksityötä tekevä Juhani vastaa lukijoiden kysymyksiin

Freepik
Julkaistu 14.02.2021 11:53
Toimittajan kuva
Terhi Romo

terhi.romo@mtv.fi

MTV Uutiset kysyi seksityötä tekevältä Juhanilta ja Pro-tukipisteen toiminnanjohtaja Jaana Kauppiselta lukijoiden välittämiä kysymyksiä seksityöstä.

Seksiä sivutyönään myyvä Juhani joutuu usein tilanteeseen, jossa luullaan seksin myymisen olevan rangaistavaa. 

Vaikka seksin myyminen on Suomessa laillista, moni seksityöntekijä ei halua puhua työstään julkisesti leimaantumisen vuoksi. 

– Iso osa ihmisistä ei tunnu tietävän, mistä seksin myymisessä on oikeastaan kyse. Sekin saattaa vääristää ajatusmalleja, Juhani kertoo. 

Miksi joku haluaa myydä seksiä ja mitä se maksaa? Katso seksityöntekijän ja asiantuntijan vastaukset muun muassa näihin lukijoiden kysymyksiin yllä olevalta videolta.

Lue lisää aiheesta:

Helsinkiläinen Minttu myy seksiä ja nauttii työstään – haluaa hävittää häpeän seksityön ympäriltä: ”Olen ihan tavallinen perustyyppi”

"Tavallinen espoolaishuora" Tiia sai yllättävän oivalluksen asiakkaistaan ja teki uuden aluevaltauksen: "Paljon enemmän puhumista kuin panemista"

Jenni, 28, etsi vakavaa suhdetta – seurustelee nyt seksityöläisen kanssa: "En ajattele, että hän tekee likaisia hommia"

Seksikaupasta paljastui kummallisia yksityiskohtia, joita järjestökin ihmettelee: "Miten tätä ammattia oikein pitäisi käytännössä harjoittaa?"

Katso myös: Espoolainen Tiia puhuu seksin myymisestä avoimesti: "Moni on hirveän yksin" 

6:21Espoolainen Tiia puhuu seksin myymisestä avoimesti:"Moni on hirveän yksin"
  

Lisää aiheesta:

Näin Suomen lainsäädäntö heikentää seksityöläisten perusoikeuksia – "Käytännössä siinä rangaistaan seksityöntekijää"Tietokirjailija murtaa sitkeän myytin seksin ostamisestaIntrovertti mies ja selkävaivoihin piiskaa haluava nainen – uutuuskirja paljastaa, ketkä ostavat seksiä SuomessaSeksityötä tekevä Juhani tietää, että naisetkin ostavat seksiä: "Toiset haluavat puhua ja olla lähellä, toiset taas kunnolla selkään kaksi tuntia putkeen"Raskasta kaksoiselämää elävä Minttu haluaa, ettei kenenkään pitäisi hävetä seksityötä ja kertoo, mihin viisi vuotta sitten heitetty vitsi on johtanut: "Äidin mukaan on tärkeintä, että olen onnellinen"Seksiä myyvä espoolaispariskunta astui MTV:n suoraan lähetykseen – avaavat seksityön arkea sekä asioita, jotka pysyvät salaisuuksina: "En ole poikkeuksellinen tapaus tällä kentällä"
TyöLait ja lainsäädäntöSeksi ja parisuhdeKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Työ
  • Eilen05:00
    Työttömyys

    Asiantuntija: Työttömyyden hinta repesi jo 11 miljardiin – hallitukselle pikainen vaatimus

  • 25.10.19:18
    Veneet ja laivat

    Mistä jäänmurtajien rakentajat? Alan opiskelijat näkevät tulevaisuuden valoisana

  • 25.10.10:23
    Kommentti

    Kommentti: Keksikö keskustan Kaikkonen vihdoin tien kaupunkilaisten sydämiin?

  • 25.10.09:00
    MTV Uutisextra

    Antti Kaikkonen arvostelee hallitusta etätyöläisten verotuksen kiristämisestä: "Kyllä vähän ihmettelen"

  • 24.10.18:11
    Eläke

    Varma ja Ilmarinen saivat eläkesijoituksille vahvat tuotot