Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Mika Salon esikoispojan syntymästä pelottava taistelu – "Oli hyvin lähellä, ettei hän kuollut"

Noriko, Max ja Mika Salo viettivät aikaa varikolla Imolan GP:n yhteydessä vuonna 2002.
Noriko, Max ja Mika Salo viettivät aikaa varikolla Imolan GP:n yhteydessä vuonna 2002. xpb.cc
Julkaistu 26.09.2019 07:59
Toimittajan kuva

Marko Leppänen

marko.leppanen@mtv.fi

MarkoLeppnen

Mika Salo kertoo tuoreessa elämäkertateoksessaan esikoispojastaan Maxista, joka syntyi pahasti etuajassa. 

MAINOS

C Moren huippu-urheilut
katsottavissa maksutta!

C Moren suoratoistopalvelussa cmore.fi on asiakkaille maksuton kokeiluviikonloppu pe-su 27.9.-29.9.

Lue lisää täältä.

Venäjän GP suorana 27.-29.9.
Pe: 1. harjoitukset klo 10.55,
2. harjoitukset klo 14.55
La: 3. harjoitukset klo 11.55, aika-ajot klo 14.55, ennakkotunnelmat klo 14.00
Su: Venäjän GP klo 14.05, ennakkotunnelmat klo 13.00

Kaikki suorat ajolähetykset C More Maxilla ja cmore.fi -suoratoistopalvelussa

Formulatoimittaja Heikki Kullan kirjoittama -teos (Readme) valottaa jonkin verran myös ex-formulakuskin perhe-elämää. 

Mika Salo – elämäni

LUE MYÖS: Valtteri Bottas veti kännit ja Kimi Räikkönen kirosi maanrakoon – suomalaiskuskit kertoivat mielipiteensä Mika Salosta tuomarina

Salo ja hänen silloinen vaimonsa Noriko Salo elivät kriittisiä aikoja loppukesällä 2001. Esikoispoika Max syntyi elokuussa Helsingissä monta viikkoa ennen laskettua aikaa. 

– Oli kauheaa, kun tarkkaa tietoa tilan vakavuudesta ei ollut. Max oli monta viikkoa klinikalla eristyksissä, eikä häntä saanut kosketella. Olimme niin kiitollisia, kun kaikki kääntyi lopulta onnellisella tavalla hyväksi, Noriko kertoo kirjassa. 

Maxilla oli märkäkeuhkot ja monia erilaisia allergioita. Veri jouduttiin vaihtamaan verenmyrkytyksen takia. 

– Maxin syntymä oli iso juttu minulle. Olisin tehnyt ihan mitä vaan sen eteen. Oli hyvin lähellä, ettei hän kuollut silloin pienenä, Mika Salo kertoi. 

(Juttu jatkuu kuvan jälkeen)

7.04712351Noriko, Max ja Mika Salo viettivät aikaa varikolla Imolan GP:n yhteydessä vuonna 2002.xpb.cc

Maxkin innostui kilpa-ajosta

Kaikki kääntyi kuitenkin hyväksi, ja Maxista kasvoi terve nuorukainen. Perhe kasvoi toisella lapsella vuonna 2004, kun Mai-tytär tuli maailmaan. 

LUE MYÖS: Tallipomoonsa kypsynyt Mika Salo junaili itsensä irti Sauber-sopimuksestaan – "Olihan se aika härski veto"

Mai innostui cheerleadingista, hän eteni Suomen mestariksi ja EM-hopeamitalistiksi asti. Max ei ollut kiinnostunut kartingista nuorempana, mutta aloitti 17-vuotiaana kilpa-ajouransa. Hän on ajanut Formula 4 -tasolla. 

– Maxin kohdalla vaikuttaa kartingin karttaminen pienempänä. Siinä taisi japanilaisuus ja ADHD olla sellainen yhdistelmä, ettei hän malttanut keskittyä. Jos vein Maxin ajamaan kartingia, hän ajoi neljä kierrosta ja sanoi, että, iskä, lähdetään kotiin. Ei se häntä oikein kiinnostanut, Mika Salo kertoi ajasta ennen kipinä syttymistä. 

8:16Formulatähti Mika Salon vauhdikkaasta elämästä tehtiin kirjaFormulatähti Mika Salon vauhdikkaasta elämästä kirja: Salo ja toimittaja Heikki Kulta Huomenta Suomen vieraana.

Lisää aiheesta:

Ralf Schumacher tympääntyi toistuvaan Michael-kysymykseen urallaan – "Ne olivat ärsyttävämpiä kuin se tilanne"Mika Salo dominoi Michael Schumacheria vastaan – Schumi pääsi kuittaamaan virnuillen, kun suomalainen asteli ensimmäisen kerran F1-kisaanNuori Mika Salo joutui kuukausiksi sairaalahoitoon vakavien vammojen takia – "Hengenlähtökin oli lähellä"Mika Salon unelmasiirto Michael Schumacherin rinnalle kaatui tallipomon jääräpäisyyteen – "Olin helvetin katkera"Villi reissu Mika Salon kanssa sai Frank Williamsin tulistumaan – "Hän soimasi, että jos en voita mestaruutta, se on sitten Mikan vika"Valtteri Bottas veti kännit ja Kimi Räikkönen kirosi maanrakoon – suomalaiskuskit kertoivat mielipiteensä Mika Salosta tuomarina
F1Mika SaloUrheiluSynnytys

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ke10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • ke10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • ti17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • ti11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • ma12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"