Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Mies selvisi hain hyökkäyksestä – koki sitten jotain vielä pahempaa: "Jos jalassa on haava, en menisi veteen"

1:40Mies sai lemmikkikoiralta vakavan infektion, menetti molemmat jalkansa
Julkaistu 24.08.2018 09:54

Maria Aarnio

lifestyle@mtv.fi

Blain Shelton, 42, joutui hain hampaisiin uintireissulla Teksasissa. Mies selvisi hyökkäyksestä, mutta koki pian jotakin vielä ikävämpää. Jutun kuva voi järkyttää!

Video: Amerikkalainen Greg Manteufel sai lemmikkikoiralta vakavan infektion ja menetti molemmat jalkansa.

Blain Shelton, 42, joutui harvinaiseen vaaratilanteeseen, kun hai kävi hänen kimppuunsa uintireissulla. Amerikkalaismies loukkasi tilanteessa jalkansa, mutta jäi henkiin.

Uskomatonta kyllä, jotain pahempaa oli tulossa.

Sai puremasta lihansyöjäbakteerin

Hain purema Sheltonin polven yläpuolella parani, mutta pian Shelton alkoi kärsiä kovista kivuista haavassa. Hän palasi lääkärien pakeille.

Englannissa raportoitiin astetta kammottavampi tapaus, kun naisella todettiin harvinainen ”lihansyöjä-seksitauti”.

Sairaalassa lääkärit havaitsivat, että Sheltonin jalan iho oli alkanut mädäntyä. Mies oli saanut hain puremasta niin sanotun lihansyöjäbakteerin.

– Olin kuullut, että vedessä on bakteereja, mutten koskaan pitänyt sitä vakavana asiana, Shelton totesi.

KuvienlägdeGofundmeBlaine jakoi kuvia joukkorahoitussivustollaan.Kuvien lähde Gofundme

"Tämä ei ole leikin asia"

Shelton saa nyt useita lääkkeitä vaivaansa. Hän toipunee kokemastaan täysin.

– Totta puhuakseni, jos kädessä tai jalassa on haava, en menisi veteen. Ja jos menet, tuo mukanasi alkoholia, jolla voit puhdistaa haavan sillä sekunnilla, kun nouset maihin. Tämä ei ole leikin asia.

Lähde: Bgr.com, Gofundme.com, People.com

Lisää aiheesta:

Kajakki kaatui veneretkellä – mies astui merisiilin päälle kohtalokkain seurauksin: "Oli selvää, että hän oli kuollut"Nainen kolhaisi jalkansa rannalla ja luuli saaneensa tavallisen haavan – johtikin kuolemaan12-vuotias tyttö heräsi kovaan kipuun rannalla vietetyn päivän jälkeen Floridassa – krampin sijaan hänen jalkaansa nakersikin hengenvaarallinen lihansyöjäbakteeriRetki uimarannalle koitui koiran kohtaloksi – Chris varoittaa muita koiranomistajia yllättävästä vaarastaMies luuli saaneensa rakon jalkaansa – kyseessä olikin lihansyöjäbakteeriMies luuli saaneensa vaelluksella rakon jalkaansa – totuus oli paljon karmivampi
Terveys ja hyvinvointiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Terveys ja hyvinvointi
  • 09:07
    Väsymys

    Etkö meinaa herätä aamuisin? Unilääkäri neuvoo, miten käytät kirkasvalolamppua oikein

  • 06:00
    Mielenterveys

    Marrasväsymys uuvuttaa suomalaisia – "Älytöntähän tämä on"

  • Eilen20:37
    Ihmissuhteet

    Lily Allen julkaisi poikkeuksellisen kostoalbumin – kosto nöyryytyksestä helpottaa, mutta voi mennä yli

  • Eilen18:52
    Sydänterveys

    Miten nukut? Tämä seikka yöllä voi lisätä sydänsairauksien riskiä

  • Eilen18:05
    Lento-onnettomuudet

    Viswashkumar Ramesh jäi eloon, kun 241 matkustajaa kuoli ympärillä – elämä ei palannut ennalleen