Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Mies oli hakkeroinut nettipelejä täysipäiväisesti 20 vuotta – pystyi elättämään itsensä huijaamalla

Kuvituskuva.
Kuvituskuva.Lehtikuva
Julkaistu 06.08.2017 11:56

MTV LIFESTYLE

Hakkeri kertoo tehneensä nettipelien ohjelmointivirheiden löytämisestä ja väärinkäyttämisestä itsellensä täysipäiväisen ja tuottoisan työn.

Manfrediksi itseään kutsuva hakkeri kertoo Motherboard-nettisivuston haastattelussa, että hän on hakkeroinut lukuisia netissä pelattavia pelejä viimeisen 20 vuoden aikana. Hän on esimerkiksi hakkeroinut omille pelihahmoilleen miljardeittain virtuaalista pelin sisällä käytettävää valuuttaa, jota hän on sitten myynyt toisille pelaajille oikeaa rahaa vastaan.

Hänen toimintatapansa vaihteli eri pelien välillä, mutta perusajatus oli aina ollut sama: pelin huijaaminen antamaan hänelle pelien sisäistä valuuttaa tai tavaraa, jota hän ei ansainnut rehellisesti pelaamalla.

Manfred on myynyt huijattua tavaraa myös tukkuhintaan verkkopelien mustaan pörssiin, josta sitä on sitten myyty eteenpäin pelaajille.

Hän arvelee, että hänellä on lähes 400 biljoonan dollarin arvosta WildStar Online -pelin valuuttaa. Luku on melko huikea, mutta summan realisoitumista rajoitti käytännössä pelivaluutan rajallinen kysyntä ja markkinat.

Manfredin oli tarkoitus hakkeroida WildStar Online -peliä yleisön edessä esiintymisensä yhteydessä Def Con -turvallisuusmessuilla heinäkuun lopulla. Messujen järjestäjät kuitenkin kertoivat, että kaikki esitykset messuilla taltioidaan, joten Manfred joutui messuyleisön harmiksi jättämään hakkeroinnin pois esityksestään.

Manfred kertoi kuitenkin tarinansa yleisön edessä, mutta ei paljastanut oikeaa henkilöllisyyttään.

Hakkerin kannattaa pitää matalaa profiilia nettipeleissä

Manfred aloitti uransa 20 vuotta sitten käyttämällä Ultima Online -pelin heikkouksia hyväkseen. Toisin kuin monet muut hakkerit, hän ei hakkeroinut pelejä pärjätäkseen pelissä muita pelaajia paremmin. Hänen mielestä hakkerien kannattaakin pysytellä näkymättömänä, jotta muut pelaajat tai pelien kehittäjät eivät ryhtyisi epäilemään yllättäen paremmin pärjäävää tai salaperäisesti rikastunutta pelaajaa.

– Itse en kutsuisi sitä hakkeroinniksi. Minä pikemminkin etsin tahattomia ominaisuuksia pelien protokollasta, Manfred kertoo.

Manfred lopetti pelien hakkeroinnin vuosi sitten ja hankki itselleen työpaikan konsulttifirmassa. Päätös lopettamisesta alkoi muotoutua siinä vaiheessa, kun nettipelejä kehittävät studiot muuttivat ansaintatapaansa pelien sisäisillä mikromaksuilla tienaamiseen, eikä itse pelien myymiseen.

– En tuntenut oloani mukavaksi sen kanssa, mitä tein, Manfred toteaa.

WildStar Online -pelin hakkerointi jäikin hänen viimeisekseen ja hän kertoi Motherboard-sivustolle Def Con -messujen esiintymisensä jälkeen, että hän aikoo ilmoittaa pelin kehittäneelle studiolle löytämästään virheestä ja auttaa sen korjaamisessa.

Lähde: Motherboard

***

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Tesla-kuski väittää tienanneensa jopa 700 euroa kuukaudessa louhimalla kryptovaluuttoja autollaanMissä on herra Nakamoto? Bitcoinin keksijän lompakossa lepää niin paljon rahaa, että sen realisoiminen voisi kolauttaa maailmantalouttaAltistavatko videopeleissä myytävät yllätyslaatikot ja mikromaksut uhkapelaamiseen? – raja on häilyvä, mutta Suomessa ei ole vielä riittävästi tutkimustietoa asiastaKamalista virheistään tunnettu Cyberpunk 2077 tekee paluun Playstationin pelikauppaanSuomalaisen peliyhtiön johtaja kertoo menestystarinansa – pokeripöydästä Trump-pelin luojaksi”Surkein tekemäni video”: Pelikehitykseen nostetut rahat törsättiin viinaan ja strippareihin
TietoturvaVideopelitDigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Tietoturva
  • 14.11.13:29
    Black Friday

    Black Friday on riskialtis tarjousviidakko – erityisesti näitä asioita rikolliset hyödyntävät

  • 4.11.05:00
    Kyberturvallisuus

    MTV selvitti: Poliisi käyttää kiistellyn israelilaisyhtiön murtajalaitteita

  • 30.10.19:57
    Pankit

    Tämä arkinen asia altistaa digihuijauksille – "Pankit eivät tee tarpeeksi", sanoo IT-asiantuntija

  • 30.10.15:57
    Danske Bank

    Huijaukset liikaa – Danske Bank pohtii Turvatili-nimen vaihtamista

  • 28.10.11:54
    Aktia Pankki

    Aktialle liki miljoonan euron rapsut – laiminlöi tietoturvallisuuden