Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Mies heitti saksanpaimenkoiransa kuudennen kerroksen parvekkeelta kitumaan ja uhkasi räjähteellä

Copyright (c) 2015 Shutterstock. No use without permission.
Julkaistu 09.11.2021 06:18
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Mies tuomittiin ehdottomaan vankeuteen tämän heitettyä koiransa parvekkeelta ja uhattua räjähteellä tehtävällä itsemurhalla Rovaniemellä viime elokuussa.

Mies oli heittänyt saksanpaimenkoiransa kuudennessa kerroksessa sijaitsevalta parvekkeelta maahan. Koiralta oli murtunut reisiluu, sen niskassa oli murtuma ja sisäelimiä oli revennyt. Se oli ehtinyt ryömiä kadun varteen, kun paikalle saapunut poliisi lopetti eläimen ennen kuin eläin ehti kuolla verenhukkaan.

Poliisin oli saanut paikalle tehtävän kello 18 aikaan. Ilmoitus oli tullut kerrostalon parvekkeelta heitetystä koirasta. Paikalle saavuttuaan partio joutui kuitenkin käsittelemään vielä pommiuhkaa.

Paikalle päästyään poliisit huomasivat koiran heittäneen miehen autossa istumassa. Toinen poliiseista meni puhuttelemaan miestä, mutta huomasi pian, että tällä oli dynamiittipötkö.

Mies oli sanonut, ettei halua kenellekään mitään pahaa ja haluavansa vain kuolla. Samalla hän sytytti tupakansytyttimen ja piti liekkiä vain senttien päässä räjähteen sytytyslangasta. Kun häntä käskettiin sammuttamana sytkäri, hän ilmoitti toivovansa poliisin ampuvan hänet.

Mies luopui poliisin pitkän käskytyksen päätteeksi sytkäristä ja räjähteestä sekä antoi poliisin ottaa itsensä kiinni.

Lue myös: Yksi sai luodista, toinen jätettiin kadulle kuolemaan – helsinkiläinen Heli muutti keskelle metsää perustaakseen koirien saattohoitokodin

Oikeus piti tekoa julmana

Tuomion mukaan koiran surma oli osittain liittynyt miehen itsetuhoiseen ja kiihtyneeseen mielentilaan.

– Teko on rinnastettavissa hallituksen esityksen perusteluissa esiin tuotuun epäonnistuneeseen lopettamisyritykseen lainvastaisella tavalla, jolla aiheutetaan eläimelle suurta kärsimystä, tuomiossa kirjoitetaan.

– Pudotus ja siitä seuranneet vammat ovat aiheuttaneet koiralle äärimmäistä tuskaa, kipua ja kärsimystä, sekä henkistä että fyysistä, tuomiossa kuvaillaan.

Oikeus piti tekoa julmuutensa vuoksi törkeänä, erityisesti ottaen huomioon koiran omistajaansa kokeman luottamuksen, joka teki siitä puolustuskyvyttömän omistajaansa nähden.

Lue myös: Koirapuistoissa tikittää aikapommi – kahakat saivat helsinkiläisen Jennan suunniltaan: "Sanoin, että älä enää ikinä tuo koiraasi koirapuistoon"

Ehdotonta vankeutta ja eläintenpitokieltoa

Vuonna 1995 syntynyt Kari Aleksi Säynäjäkangas tuomittiin törkeästä eläinsuojelurikoksesta, huumausainerikoksesta, räjähderikoksesta ja vaaran aiheuttamisesta 3 vuoden 1 kuukauden vankeusrangaistukseen.

Huumausainerikos liittyi siihen, kun mies oli yrittänyt aiemmin samana vuonna tilata postitse amfetamiinia. Postilähetys oli pysäytetty tullissa.

Miestä oli syytetty myös pakottamisesta, mutta syyte hylättiin näytön puutteessa. Tuomioon vaikutti miehen aiempi ehdollinen vankeustuomio, joka määrättiin täytäntöönpantavaksi.

Mies määrättiin koiria koskevaan eläintenpitokieltoon vuoden 2029 loppuun asti.

Lisäksi hänet määrättiin korvaamaan kärsimyskorvauksia yhteensä 1750 euroa poliiseille, jotka olivat räjähteen esittelyn yhteydessä vaarassa.

7:58Eläinsuojeluvalvoja huolissaan: Eläinten pahoinpitelyt lisääntyneet selvästiJoitain vuosia sitten eläinsuojeluvalvoja kertoi huolensa siitä, että eläinten pahoinpitelyt ovat lisääntyneet selvästi.

Lisää aiheesta:

Miekkamies tunkeutui lapsiperheen kotiin ja uhkasi tappaa kaikki – tällainen tuomio tuliPariskunnan lepsu koiranpito kostautui järkyttävällä tavalla: Kaksi koiraa lopetettiin, useille muille vammojaKytketyn koiran kimppuun hyökännyt hirvikoira kuoli – oikeus perusteli, miksi se hylkäsi korvausvaatimuksenIsä vei lapset kouluun, telkesi kotioven sisältäpäin ja ryhtyi toteuttamaan karmeaa tekoaanKeskisuomalainen mies raivostui vaimonsa uskottomuudesta ja kosti kauhealla tavallaVantaalaisnaisen kauhunhetket: Entinen miesystävä tukki asunnon uloskäynnin tavaroilla ja tuikkasi kasan tuleen – molemmat pelastettiin parvekkeelta
EläinsuojelurikoksetKoiratRäjähteetRovaniemiKäräjäoikeusRikos

Tuoreimmat aiheesta

Eläinsuojelurikokset
  • 20.11.15:52
    Aina-karhu

    Sulo Karjalaiselle ehdollista vankeutta eläinsuojelurikoksesta Kuusamon suurpetokeskuksessa

  • 27.10.16:21
    Kuusamo

    Tuomionanto siirtyi jälleen Kuusamon suurpetokeskuksen rikosjutussa

  • 27.10.07:08
    Kuusamo

    Sulo Karjalaiselle vaaditaan ehdotonta vankeutta – Kuusamon suurpetokeskuksen rikosjutusta tuomio tänään

  • 26.10.22:25
    Kissat

    Nainen osti ontuvan kissanpennun, joka lopetettiin lähes heti – kasvattajalta löytyi "hallitsematon" määrä kissoja

  • 22.10.05:02
    Kissat

    Kuoliaaksi jäätynyt kissanpentu järkytti Kouvolassa – harras toive omistajille