Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Meta poisti Iranin hengellisen johtajan Facebook- ja Instagram-tilit

Iranin hengellinen johtaja Ali Khamenei Iranin pääkaupungissa Teheranissa 5. helmikuuta.
Iranin hengellinen johtaja Ali Khamenei Iranin pääkaupungissa Teheranissa 5. helmikuuta.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 09.02.2024 08:07

MTV UUTISET – STT

Meta ei maininnut erikseen Israelin äärijärjestö Hamasia vastaan julistamaa sotaa, mutta Khamenei on muun muassa esittänyt tukeaan Hamasin lokakuiselle hyökkäykselle.

Meta on poistanut Iranin hengellisen johtajan ajatollah Ali Khamenein Facebook- ja Instagram-tilit, koska ajatollahin oli katsottu rikkoneen yhtiön sisältöön liittyviä sääntöjä.

– Olemme poistaneet nämä tilit, koska niillä on rikottu toistuvasti vaarallisia järjestöjä ja yksilöitä koskevaa käytäntöämme, Metan tiedottaja kertoi uutistoimisto AFP:lle torstaina.

Iranin johdossa jo 35 vuoden ajan olleella Khameneilla on ollut Instagramissa viitisen miljoonaa seuraajaa.

Meta ei maininnut erikseen Israelin äärijärjestö Hamasia vastaan julistamaa sotaa, mutta yhtiöön on kohdistunut painetta estää Khameneita käyttämästä palveluitaan sen jälkeen kun Hamasin taistelijat hyökkäsivät Israeliin lokakuun alkupuolella.

Khamenei oli esittänyt hyökkäyksen jälkimainingeissa sille tukensa, mutta oli kiistänyt Iranin osallisuuden hyökkäykseen. Jo vuosien ajan Iran on ollut Hamasin suuri tukija.

Hän on myös tukenut julkisesti palestiinalaisten vastarintaa, kun Israel on sodan julistettuaan moukaroinut Gazan kaistaa ilmaiskuin ja hyökkäyksin, sekä ilmaissut tukensa Jemenin huthikapinallisten hyökkäyksille Punaisellamerellä.

Iranin huthikapinalliset ovat häirinneet laivaliikennettä marraskuusta lähtien osoittaakseen tukeaan palestiinalaisille Gazan sodassa. Kapinalliset sanovat valitsevansa kohteikseen aluksia, jotka ovat yhteydessä Israeliin, Yhdysvaltoihin ja Britanniaan.

Iranilaiset käyttävät palveluita VPN-yhteyksien kautta

Käytännössä, johon Meta on pohjannut päätöstään ilmaistaan, ettei yhtiö salli väkivaltaista tehtävää julistavien tai väkivaltaisten organisaatioiden tai henkilöiden esiintymistä alustoillaan. Metan mukaan se pyrkii näin ehkäisemään todellisen maailman haittoja.

Yhtiö on myös määritellyt muun muassa poistavansa erinäisiin vaarallisiin organisaatioihin ja henkilöihin liittyvät ylistykset ja tuen osoitukset. Muun muassa EU ja Yhdysvallat ovat määritelleet Hamasin terroristijärjestöksi.

Instagramin ja Facebookin käyttö on kielletty Iranissa, mutta iranilaiset käyttävät VPN-yhteyksiä kiertääkseen rajoituksia ja päästäkseen käsiksi kiellettyihin verkkosivustoihin tai sovelluksiin. Tällaisia ovat Facebookin lisäksi muun muassa viestipalvelu X ja videopalvelu Youtube.

Hamasin hallinnoiman Gazan terveysministeriön mukaan Israelin viime kuukausien ilmaiskut ja hyökkäykset ovat surmanneet Gazassa yli 27 800 ihmistä. Heistä suurin osa on ollut ministeriön mukaan naisia ja lapsia.

Israelin sodanjulistusta edeltäneessä Hamasin lokakuisessa hyökkäyksessä sai puolestaan surmansa noin 1 160 ihmistä, selviää AFP:n tekemistä laskuista, jotka pohjautuvat israelilaisviranomaisten esittämiin lukuihin. Myös Israelissa kuolonuhreista valtaosan on kerrottu olleen siviilejä.

Gazassa käymänsä sodan myötä Israelia vastaan on esitetty syytöksiä kansanmurhasta, ja tätä on käsitelty jopa Kansainvälisessä tuomioistuimessa (ICJ).

Lue myös: Iran teloitti neljä vakoilijoina tuomittua

Nyt varoitellaan Facebook-sovelluksen uudesta ominaisuudesta – tästä linkkihistoriassa on kyse

”Facebook tietää raskaudesta ennen naista itseään” – Sitran uusi johtaja selittää, miten suomalaisten dataa kerätään ja käytetään

Lisää aiheesta:

WSJ: Israelin surmaamien Hamas-taistelijoiden määrä kaukana tavoitteesta – siviilejä kuollut yli 25 000 Hamas kiistää estäneensä polttoaineen toimituksen sairaalaan – MTV seurasi Israelin ja Hamasin sotaaSadattuhannet marssivat Lontoossa Palestiinan puolesta: Poliisi ottanut kiinni satoja ihmisiä – MTV seuraa Israelin ja Hamasin sotaaVaroitus USA:lle Irakista: Jos puututte Gazan tapahtumiin, teistä tulee kohde – myöskään Iran ei kiistä tukeaan HamasilleNäin Facebook polkee ihmisoikeuksia – moderointi ei erota moskeijaa terroristiryhmästäIran puuhaa suljettua "valtiollista internetiä" - Halal-internet estäisi pulmat kuten Twitterin huivikapinan ja Pokemon Gon
IranMetaFacebookInstagramIsraelin ja Hamasin sotaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Iran
  • Eilen05:32
    Ydinaseet

    Iran mollaa Trumpia ydinkokeista: Taantumuksellista ja vastuutonta

  • 5.10.11:40
    Raha

    Iran aikoo uudistaa rahansa: Kymppitonnista tuleekin ykkönen

  • 28.9.13:29
    YK

    Ulkoministeri Valtosen sääret olivat liikaa Iranin valtion televisiolle

  • 27.9.10:01
    Pakotteet

    Iran kutsui kotiin suurlähettiläänsä Britanniasta, Ranskasta ja Saksasta – syynä pakotteiden palauttaminen

  • 27.9.06:32
    Gaza

    Iranin presidentti sanoo maan tukevan kaikkia sopimuksia aselevosta Gazassa