Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Mestariluotsi Jukka Jalonen paljastaa saaneensa iloisen kirjeen presidentiltä – nähdäänkö itsenäisyyspäivänä Leijonat-lauman kokoontuminen?

22:06Suomalainen jääkiekko Jukka Jalosen silmin – Antero Mertaranta perkaa Jalosen kanssa Suomi-kiekon nykytilaaAntero Mertaranta kävi Jalosen kanssa läpi suomalaisen jääkiekon menestystarinaa MTV Uutiset Livessäimago images / ActionPictures/ All Over Press
Julkaistu 12.11.2019 12:48
Toimittajan kuva
Mona Haapsaari

mona.haapsaari@mtv.fi

Monahaapsaari

Leijonien päävalmentaja Jukka Jalosen suu taipuu leveään hymyyn, kun tulee puhetta itsenäisyyspäivästä. Toimittajan kysymys joulukuun kuudennen päivän suunnitelmista saa suoran vastauksen. 

– Kyllä meidän perheelle kutsu tuli, kiitos siitä presidentille, Jalonen sanoo.

– Tämä on ainutlaatuinen juttu, vaikka olen siellä päässyt jonkun kerran olemaan. Kun urheilussa menestyy, on mahdollisuus päästä Linnan juhliin. Itsestään selvää pääsy ei kuitenkaan koskaan ole, joten on se omalla tavallaan aina yllätys. 

LUE MYÖS: Jukka Jaloselta vahva kannanotto Leijonien ja SM-liigan ristiriitaan – "Seurat laittaneet itsensä tähän asemaan"

Jalonen kuitenkin myöntää hieman osanneensa odottaa kutsua tänä vuonna. 

Suomi voitti jääkiekon maailmanmestaruuden Slovakiassa. Leijonat löi finaalissa Kanadan ja nappasi samalla historiansa kolmannen MM-kullan. Suomen aiemmat mestaruudet ovat vuosilta 1995 ja 2011. 

Maailmanmestaruutta pääsi Leijonien kanssa juhlimaan koko Suomi. Leijonien voittoa kutsuttiin yhdeksi historian suurimmista jääkiekkoyllätyksistä, kun altavastaajajoukkue Suomi voitti nimekkäät vastustajat pudotuspeleissä yksi toisensa jälkeen.

"Muutakin porukkaa on tulossa" 

Ottelun ratkaisijaksi nousi kapteeni Marko Anttila, joka viimeisteli Suomen 1–1-tasoituksen ja 2–1-voittomaalin. Nähdäänkö Linnassa "Mörkö-Markoa" tai muita tuttuja pelaajia?

– Olemme sopineet, että jokainen kertoo omasta tilanteestaan, Jalonen sanoo.

– Mutta kyllä sen tiedän, että on sinne muutakin porukkaa tulossa. Kyllä presidentinkansliasta on kutsuja varmasti lähtenyt, mutta muiden puolesta en voi tarkemmin vastata. 

Juttu jatkuu kuvan alla. 7.02761021Jukka Jalonen sai kutsun Linnan juhliin joulukuussa 2011, kun Tarja Halonen oli presidenttinä. Leijonat oli juhlinut MM-kultaa edellisenä keväänä.Aller Media Oy

Jalonen sanoo tuntevansa suurta arvostusta joka kerta Linnaan päässeitä ihmisiä kohtaan. Hän toivoo kohtaavansa eri alojen ihmisiä, sellaisiakin, joiden kanssa tiet eivät ole aiemmin tosielämässä törmänneet.

– Todella hyviä tyyppejä on tullut aiempina vuosina vastaan. Parasta on, kun rikotaan vähän laji- tai ammattirajoja. 

Jalonen kertoo yllättyneensä siitä, miten pienet tilat Linnassa on. Kun 1 700 vierasta juhlii melkoisen ahtaissa tiloissa, on illassa mahdollisuus monenlaisiin kohtaamisiin. 

– Se on todella hieno tapahtuma kaikin puolin. Niin harva sinne kuitenkaan pääsee, joten pitää olla kiitollinen. 

Lisää aiheesta:

Kommentti: Leijonien MM-kulta kiteytyi yhteen kuvaavaan kommenttiin – se kertoo paljon koko Suomi-kiekon tilastaJukka Jalonen nosti esiin häkellyttävän faktan Leijonien kultajoukkueesta – "Kertoo paljon"Näin suomalaiset reagoivat Linnan juhlien peruuntumiseen – kutsun saanut opetushoitaja: "Aivan oikea päätös"Leijonien MM-kultajuhlissa 1995 kuohuttiin epätietoisuuden shokki-tilassa – alasuojat maalivahdin päässä vain alkusoittoa: ”En ihmettelisi, jos olisin yrittänyt iskeä Ruotsin prinsessaa”Vaatteet pois ja suihkulähteeseen! Professori villiintyi jääkiekon MM-kultahuumassa: "Lupaus piti lunastaa""Se konjakki oli pahinta myrkkyä kakkospäivään" – Leijonien MM-kullasta 2011 seurasi unohtumaton torijuhla, pokaalin kovat vaiheet ja kansallinen keskustelu juomatavoista
LeijonatJukka JalonenItsenäisyyspäiväLinnan juhlatMTV Uutiset LiveJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Leijonat
  • ke10:48
    Jääkiekko

    Leijonien ex-luotsi Derek Holmes on kuollut

  • ke07:01
    Nuoret Leijonat

    Kova lausunto Nuorista Leijonista

  • ma16:10
    Jääkiekko

    Nuoret Leijonat tulisilla hiilillä – pääseekö tähtipelaaja MM-kisoihin?

  • ma12:47
    Jääkiekko

    Antti Pennasen Leijonat: Ei yhtään pelaajaa Liigasta

  • 22.11.06:58
    Kalervo Kummola

    Näissä hetkissä Kalervo Kummola, 80, osoittaa luonteensa – "Ei voi pehmoilla ja ruveta lälläröimään"