Melanooma lisääntyy nyt voimakkaasti, eikä kaikkia riskitekijöitä tunneta – aurinkorasva ei suojaa täysin: "Iho muistaa kaiken ja melanooma kehittyy pikkuhiljaa"
Auringon uv-säteilyä saa Suomessakin vaarallisia määriä. Erityisesti lasten iho on tärkeää suojata huolellisesti, sillä melanoomaan sairastumisen riskiin vaikuttaa koko elämän aikana kertynyt uv-säteily.
Ilmatieteen laitos on antanut esimerkiksi tälle ja huomiselle päivälle varoituksen erittäin korkeasta uv-säteilystä Etelä-Suomeen. Korkeimmillaan se on noin kello 12 - 15 välillä, mutta suojautua kannattaa kello 10 – 17 välillä.
Melanooman kannalta pahinta on jatkuva ihon palaminen.
– On jännä juttu, että melanooma lisääntyy voimakkaasti koko ajan. Tiedetään, että aurinko ja uv-säteily ovat riskitekijöitä, mutta on myös paljon mitä melanoomasta ei ymmärretä. Esimerkiksi kemikaalit ja ympäristösaasteet, voivat altistaa sille, HYKS Syöpäkeskuksen osastonylilääkäri Petteri Hervonen toteaa.
Iho muistaa kaiken
Useimmat melanoomaan sairastuneista ovat iäkkäitä, mutta se iskee myös nuoriin. Heidän sairastumisensa ei selity koko iän altistuksella auringolle ja uv-säteilylle.
Se tiedetään, että jokainen palaminen lapsesta asti lisää riskiä sairastua melanoomaan. On tärkeää tunnistaa oma ihotyyppi ja yksilöllinen taipumus ihon palamiseen.
– Punatukkaiset ja vaaleat palavat herkästi ja heillä esiintyy myös enemmän melanoomaa, sanoo Hervonen.
– Elämän aikana kertynyt uv-säteily on tärkeä, koska iho muistaa kaiken ja melanooma kehittyy pikkuhiljaa.
Lisääntynyt etelän matkailu tulee todennäköisesti näkymään melanooman lisääntymisessä. Vaikka Suomessakin uv-säteily nousee korkeisiin lukemiin, ovat ne omaa luokkaansa kuumissa ja aurinkoisissa rantakohteissa.
– Jos on käynyt turistikohteissa 80-luvulta asti joka vuosi polttamassa ihonsa, niin se ei vaikuta kovin positiivisesti tuleviin melanoomaan sairastuneiden määriin. On odotettavissa, että haitat lisääntyvät tulevaisuudessa, Hervonen sanoo.
Ihon suojaaminen tärkeää
Iho on suurin elimemme ja sitä pitää hoitaa samaan tapaan kuin hampaita tai kolesteroli-arvoja. Hervonen painottaa, että erityisesti lasten ihon suojaaminen on tärkeää, koska he eivät tiedosta ihon palamista ja osaa hakeutua itse suojaan ajoissa.
– Meillä on puhuttu paljon uv-indeksistä ja siitä annetaan varoituksia samaan tapaan kuin myrskytuulista. En ole kuitenkaan varma, ymmärtävätkö ihmiset täysin sen haittoja ja suojautumisen merkitystä, Hervonen pohtii.
Melanooman ennuste varhain todetussa taudissa on hyvä, mutta se on erittäin vaarallinen levitessään. Paikallisena se voidaan poistaa leikkauksella, mutta jos se on ehtinyt kasvamaan ihokerrosten läpi ja leviämään verenkiertoon, on sen hoito erittäin haastavaa.
– Pitäisi olla matala kynnys sille, että käy näyttämässä ammattilaiselle ihossa tapahtuneita muutoksia. Melanoomat ovat usein poikkeavan näköisiä: luomen väri muuttuu, alkaa kutista ja se voi myös vuotaa verta. Joskus levinnyt melanooma todetaan, vaikka sitä ei löydetä iholta. Se voi harvoin tulla esimerkiksi silmään, Hervonen sanoo.
Aurinkorasva ei anna täyttä suojaa
Hervonen suosittelee myös niitä ihmisiä, joilla on runsaasti luomia valokuvaamaan ihoaan säännöllisesti. Valokuvia vertaamalla näkee mahdolliset muutokset.
Suojautumiseen voi käyttää vaatetusta, varjossa pysymistä ja käyttämällä vähintään 30 suojakertoimella olevaa aurinkorasvaa.
– Suosittelen erityisesti pään ja kasvojen alueella tarkkaa suojautumista, koska ne saavat paljon aurinkoa ja valoa. Auringossa oltu aika on kaikkein ratkaisevin. Aurinkosuoja ei turvaa täysin uv-säteilyltä eikä sen turvin saisi oleskella liian pitkiä aikoja auringossa, Hervonen painottaa.
Aiheesta lisää tänään Viiden jälkeen -ohjelmassa.
Uusimmat
-
23:54
Vakoilua pelkäävä Kanada potkii kiinalaisen Huawein 5G-verkostaan
-
23:41
Leijonien tulevalle vastustajalle kirvelevä tappio MM-kaukalossa – pelottava vaaratilanne sävytti ottelua
-
23:34
Belgian apinarokkotapaukset yhdistetty fetissifestivaaleihin, kertovat tapahtuman järjestäjät
-
23:32
Jääkiekon MM-kisat 2022: Otteluohjelma, tulokset ja tv-lähetykset
-
23:19
Kalle Rovanperän simppeli suunnitelma toimi täydellisesti – tallipomo Latvalakin hämmästyi: "Hallitsi tilanteen upeasti"
-
23:05
Slovakialle tärkeä voitto MM-kaukalossa – viiden minuutin jäähy puhututti C Moren studiossa
-
22:52
Yli 30 ihmistä loukkaantui trombin iskettyä kaupunkiin Länsi-Saksassa – kattoja repeytyi irti ja puita irtosi juurineen
-
22:39
Kaikkien aikojen Eurojackpot meni jakoon! Saksaan 110 miljoonan voitto – Suomeenkin napsahti kohtuullinen potti
-
22:32
Kazakstanin kolossi täräytti puun takaa – selvisi niukasti ulosajolta: "Aika lähellä päätä kolisee"
-
22:17
Linnanmäen laite jumittui yläasentoon – kolme henkilöä pelastettiin nostolavalla korkeuksista
-
22:12
Että mitä? Jukka Jaloselta kullanarvoinen reaktio suomalaisjäähyyn MM-kisoissa
-
21:57
Azovstalin terästehtas on antautunut, Venäjä ilmoittaa – MTV seuraa sotaa
-
21:53
Sébastien Ogierilta nähtiin raju avautuminen – näin Pirelli-pomo selitti MM-rallin rengasfiaskoa
-
21:48
Oklahomassa hyväksyttiin laki, joka kieltää abortin lähes täysin
-
21:39
Ruotsissa reviteltiin Leijonien murskavoitosta – "Suomi voitti neljän oman maalin ansiosta"
-
21:39
Kalle Rovanperä teki huiman tempun, johon ei olisi itsekään uskonut – näin eteni Portugalin MM-rallin perjantaipäivä
-
21:28
Valtteri Bottas alkaa jo nauraa karulle trendilleen: "Kuulin meteliä, joka ei kuulostanut hyvältä"
-
21:09
Karmea töötti oli liikaa – entinen Lukko-tähti lähti kostoretkelle
-
20:50
Lewis Hamiltonin kommentit kertovat paljon – joko Mercedes ilmoittautuu takaisin F1-kärkitaistoon?
-
20:32
Kauhistuttava tilanne MM-kisoissa – luistin naamaan
-
Lataa lisää