"Meillä nuorimmat vakavan väkivallan tekijöistä ovat 11–vuotiaita" – mikä ajaa jopa lapsia rikoksen tielle? Poliisilla näkemys
Länsi-Uudellamaalla nuorimmat vakaviin rikoksiin syyllistyvät ovat 11-vuotiaita. Kokenut komisario kertoo näkemyksensä nuorten rikollisuudesta ja siitä, millaisia ongelmia taustalta voi löytyä.
Suomessa on viimeisten vuosien aikana käyty vilkasta keskustelua alaikäisten nuorten tekemistä väkivaltaisista rikoksista ja etenkin ryöstöistä, joiden määrä näyttäisi erityisesti pääkaupunkiseudulla kasvaneen merkittävästi.
Poliisin ennalta estävää toimintaa Länsi-Uudellamaalla johtava komisario Hannu Väänänen kertoo, että hetken aikaa odotettiin jo muutosta kohti parempaa. Tilastojen valossa huolettava kehitys näyttäisi kuitenkin jatkuvan edelleen.
– Hetken aikaa vuodenvaihteessa mietimme, että (ilmiö) on varmaan hiipumassa, mutta kyllä se nyt taas nostaa päätään. Eli nousua luvuissa on ja viestiä tulee ulkoa, että toiminta jatkuu, Väänänen sanoo.
Pahoinpitely toiseksi yleisin nimike
Länsi-Uudenmaan poliisin alueella selkeästi yleisin alaikäisten nuorten tekemä rikos on näpistys, mikä on tekona lievä. Kuitenkin jo toiseksi yleisimpänä rikosnimikkeenä on pahoinpitely, jonka tunnusmerkistö edellyttää fyysistä väkivaltaa toista ihmistä vastaan.
Komisario Väänäsen mukaan vakaviin väkivalta- ja omaisuusrikoksiin syyllistyy pahimmillaan jopa alakouluikäisiä.
– Meillä on nuorimmat 11-vuotiaita vakavan väkivallan tekijöitä ja ryöstöihin syyllistyneitä.
Mikä sitten ajaa jopa peruskouluikäisiä lapsia rikoksen polulle ja rankkoihinkin tekoihin? Väänäsen mukaan vastaus ei ole yksiselitteinen, eikä kysymys poliisille helppo.
– Sitä olemme itsekin pohtineet, mutta se varmaan osittain liittyy siihen, että lapset eivät ymmärrä tekojensa seurauksia tai sitten motiivi on niinkin mitätön, että halutaan näyttää muille, mihin pystytään, hän aloittaa.
Toisaalta osa nuorista voi nähdä rikoksen polun helppona, suhteellisen riskittömänä väylänä makeampaan elämään.
– On monta syytä, mutta suurin ehkä on ymmärtämättömyys asiasta ja sen kaikista aspekteista ja asiayhteyksistä, Väänänen jatkaa.
"Pitää löytää keinot, jotka siihen tiettyyn lapseen toimivat"
Väänäsen näkemyksen mukaan ennaltaehkäisevää työtä lasten ja nuorten rikollisuuden kitkemiseksi pitäisi kohdistaa nuorimpaan ikäryhmään, eli 11–13-vuotiaisiin. Siinä työssä mukana ovat poliisin lisäksi muut viranomaiset.
– Ne ovat yhteisiä toimia. Varsinaiset toimenpiteet tulevat jostain muualta, ja poliisi tukee niitä sitten.
– Pitää löytää ne keinot, jotka siihen tiettyyn lapseen toimivat.
Millaisia alaikäisten nuorten tekemät rikokset konkreettisesti sitten ovat? Katso komisario Väänäsen koko haastattelu artikkelin yllä olevalta videolta.
Uusimmat
-
06:08
Lastensuojeluvirkailijat vaihtoivat yllättäen teinin sijoituspaikkaa – nuori lamaantui, lopetti syömisen ja koulunkäynnin
-
06:00
Kevään ylioppilaskirjoitukset päättää tänään saamen äidinkielen ja kirjallisuuden koe
-
05:53
Hyväksyitkö kaikki verkkosivuston evästeet? – Näin tietosi tallentuvat: "Meillä on erittäin vähän kontrollia"
-
05:39
Britannia mukaan 11 maan vapaakauppasopimukseen
-
05:32
Kulunut vaalikausi on sisältänyt poikkeuksellisen rajuja kriisejä – tämä kaikki on koettu neljän vuoden aikana
-
05:16
Turkin parlamentti hyväksyi yksimielisesti Suomen Nato-jäsenyyden
-
05:05
Donald Trumpia vastaan nostetaan rikossyyte – entinen presidentti syytteessä ensimmäistä kertaa maan historiassa
-
00:25
Niinistö kiittää kaikkia Nato-maita luottamuksesta – Stoltenberg: "Suomen jäsenyys tekee koko Natosta vahvemman"
-
23:23
Nokkakolarissa Ristijärvellä menehtyi noin 70-vuotias pariskunta
-
23:00
Puoluejohtajat eivät leikkaisi puolustusmenoista
-
22:48
Haavisto Ruotsin Nato-tilanteesta: "Ruotsi ei ole pelkästään meidän selkämme takana"
-
22:46
Upea ele! Fanit osoittivat tukensa syöpään sairastuneelle Antti Törmäselle – näin suomalaisluotsin nimi raikui areenalla
-
22:20
Yhdysvallat kertoo kouluttaneensa kymmeniä ukrainalaissotilaita Patriot-ilmatorjuntaohjusten käyttöön – MTV seuraa sotaa
-
22:06
Venäjä YK:n turvallisuusneuvoston johtoon ensi kuussa – Ukrainan ulkoministeri: "Huono vitsi"
-
22:03
Huumerikolliset muurasivat naisen elävänä hautaan Brasiliassa – haudankaivajat soittivat poliisin paikalle kuultuaan avunhuutoja
-
21:52
Lähteet: Norjalaisjätti teki muhkean tarjouksen suomalaisesta Veikkausliiga-tähdestä – osapuolet pääsemässä sopuun siirrosta
-
21:30
Tosi-tv-tähti Mama Junen vanhimmalla tyttärellä diagnosoitu pitkälle edennyt syöpä
-
20:48
Valko-Venäjä ottanut kiinni venäläismiehen: Joutui viranomaisten syyniin tyttärensä Ukraina-aiheisen piirroksen takia
-
20:48
KOK-pomolta suoraa tekstiä Venäjä-kriitikoiden suuntaan – "Jotkut eivät halua kunnioittaa olympialiikkeen enemmistöä"
-
20:44
Olivatko koronasulut virhe? Asiantuntijapaneeli: Pandemiaan varautuminen ei ollut riittävää
-
Lataa lisää