Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Meghanin asu käynnisti someraivon – rikkoiko herttuatar protokollaa?

2:51Kuka on prinssi Harryn tuleva puoliso Meghan Markle?
Julkaistu 07.08.2018 14:08

MTV VIIHDE

Herttuatar Meghanista on kasvanut tyyli-ikoni, jonka asukokonaisuuksia tarkkaillaan silmä kovana. Herttuatar sai lokaa niskaansa viikonloppuna asusta, joka nähtiin hänen yllään häissä. 

VIDEO: Meghanin matka näyttelijästä herttuattareksi

Britannian prinssi Harry ja herttuatar Meghan osallistuivat viikonloppuna Harryn hyvän ystävän Charlie van Straubenzeen ja Daisy Jenkinsin häihin.

Mediassa huomio kiinnittyi herttuattaren asukokonaisuuteen ja harmilliseen vilautukseen. Meghanin puseron ylin nappi aukesi ja paljasti pienen alueen hänen alusvaatteistaan.

Moni ihmetteli sosiaalisessa mediassa myös Meghanin asukokonaisuuden tummaa väriä. Herttuattaren asu oli pääasiassa musta, mutta hulmuavan hameen helmassa nähtiin myös valkoista ja vihreää.

meghan markle 4.8.2018 (2)Prinssi Harry ja herttuatar Meghan.Copyright Rex Features Ltd 2012/All Over Press

– Kuka pukeutuu mustaan saapuessaan häihin, ja jättää vielä napittamatta paitansa niin, että rintaliivit jäävät näkyviin? Narsistista huomionhakuisuutta, eräs Twitter-käyttäjä tylyttää brittilehti Mirrorin mukaan.

– Kuolema ei siis liittynyt kuvioon? kyselee toinen.

– Miksi ihmeessä hän pukeutuu mustaan hääjuhlassa? Tyylitöntä, linjaa eräs kommentoija.

Osa kommentoijista uskoo, että herttuatar vilautti alusvaatteitaan tahallaan.

– Meghan saapuu paikalle tummissa hautajaisvaatteissa ja sen jälkeen vilauttaa tahallaan alusvaatteitaan kameralle? Morsian ja sulhanen näyttivät suloisilta, mutta Meghan varasti show’n, eräs Twitter-käyttäjä kritisoi.

Moni Twitter-käyttäjä kuitenkin huomauttaa, että kukin saa pukeutua häihin miten haluaa. Eräs käyttäjä puolustaa Meghania ja toteaa, että herttuatar tuskin halusi varastaa huomiota morsiamelta ja valitsi siksi mustan asun.

Vahinko ei tarkoita protokollan rikkomista

LUE MYÖS: Herttuatar Meghanin tyyli maksaa maltaita – vaatteisiin kulunut miljoona dollaria alle vuodessa

Etikettiekspertti Myka Meier toteaa People-lehdelle, ettei herttuatar rikkonut kuninkaallista protokollaa, vaikka hänen alusvaatteensa vilahtivat hetkellisesti.

– En usko, että hän teki sitä tahallaan, eikä se siksi ole myöskään epäkunnioittavaa hovia kohtaan, Meier perustelee.

Lisää aiheesta:

Herttuatar Meghanin paljastus prinssi Harryn ruokailutottumuksista kohautti – taustalla kuninkaallinen kieltoPrinsessa Catherine ja herttuatar Meghan ikuistettiin aikoinaan samanlaisissa mekoissa – muotisuunnittelija huomasi asian ja julkaisi kuvaparinKuninkaallisfanin pakkomielle tuli kalliiksi – Danielle, 41, on käyttänyt jo lähes 30 000 euroa näyttääkseen herttuatar CatherineltaHerttuatar Meghan kuvattiin rennosti hymyilevänä metsäretkellä Archien ja koiriensa kanssa – äitiraivo leimahti hetiHerttuatar Meghanin tyyli maksaa maltaita – vaatteisiin kulunut miljoona dollaria alle vuodessaHuippusuunnittelija syytti herttuatar Meghanin hääpukua kopioksi – pyytää nyt anteeksi
Herttuatar MeghanKuninkaalliset

Tuoreimmat aiheesta

Herttuatar Meghan
  • 11.9.13:49
    Prinssi Harry

    Prinssi Harry ja kuningas Charles tapasivat vihdoin – ensimmäistä kertaa kuukausiin

  • 11.9.09:19
    Hyväntekeväisyys

    Harryn ja Meghanin säätiö lahjoittaa Gazassa ja Ukrainassa loukkaantuneiden lasten auttamiseen

  • 26.8.15:35
    Prinssi Harry

    Herttuatar Meghan paljastaa, mitä kuninkaallista sääntöä inhosi: "Se ei ollut osa minua"

  • 24.8.21:03
    Prinssi Philip

    Prinssi Philip lausui karkean kommentin Harryn ja Meghanin häiden päätteeksi: "V*ttu viimeinkin"

  • 23.8.15:22
    Prinssi Harry

    Yhteisiä pubi-iltoja ja shoppailureissuja – tällaiset välit Harrylla ja Catherinella oli ennen Meghania