Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Mediat: Unkarin vakoojat toimineet Brysselissä yli vuosikymmenen – EU käynnisti tutkinnan

EU tutkii, vakoileeko pääministeri Viktor Orbánin johtama Unkari sitä.
EU tutkii, vakoileeko pääministeri Viktor Orbánin johtama Unkari sitä.
Julkaistu 10.10.2025 16:27
Toimittajan kuva
Janne Puumalainen

janne.puumalainen@mtv.fi

EU-komissio alkaa tutkia väitteitä, joiden mukaan Unkari on käyttänyt vakoojia tietojen onkimiseen EU-instituutioista.

Useat eurooppalaiset mediat kertovat niiden yhteisen tutkivan projektin löydöksistä, joiden mukaan EU-maa Unkari on jo yli vuosikymmenen ajan vakoillut EU-instituutioita. Medioiden joukossa ovat muun muassa unkarilainen tutkivan journalismin verkosto Direkt36, saksalaislehti Der Spiegel ja belgialainen De Tijd.

Medioiden mukaan Unkarin tiedustelupalvelun IH:n vakoojat ovat toimineet peitetehtävissä maan EU-suurlähetystössä Brysselissä. Heidän tehtävänään on ollut hankkia tietoa Unkarin kannalta kriittisistä asiakirjoista ja päätösvalmistelusta.

Toiminta on kohdistunut etenkin unkarilaisiin EU-instituutioiden virkamiehiin. Eräs heistä kertoo vakoojan yrittäneen saada häntä allekirjoittamaan asiakirjan, jossa hän sitoutuisi välittämään IH:lle tietoja maksua vastaan.

Komissaarin rooli herättää epäilyksiä

Medioiden mukaan vakoilutoiminta aloitettiin yli vuosikymmen sitten Viktor Orbánin toimiessa jo Unkarin pääministerinä. 

Toiminnan kerrotaan olleen aktiivisimmillaan vuosina 2012–2018, jolloin Unkarin ja EU:n suhteet alkoivat kiristyä oikeusvaltioperiaatteen, medianvapauden ja demokratian heikentämisen takia.

Vuosina 2015–2019 Unkarin EU-suurlähetystöä johti Olivér Várhelyi, joka toimii nyt toista kautta EU-komissaarina. Lähteiden mukaan on selvää, että Várhelyi on ollut tietoinen vakoojatoiminnasta.

Komissio tutkii

Euroopan komissio perustaa tiedottajansa mukaan sisäisen ryhmän tutkimaan asiaa.

– Komissio on huomannut uutisoinnin, jonka mukaan Unkarin tiedustelupalvelu harjoittaa vakoilutoimintaa EU:ta ja sen henkilöstöä kohtaan. Komissio suhtautuu tällaisiin väitteisiin erittäin vakavasti, tiedottaja sanoi.

Myös EU-parlamentissa on kommentoitu tietoja.

– Jos uutisointi pitää paikkansa, on kyseessä yksi EU:n historian suurimmista skandaaleista, kommentoi belgialaismeppi Elio Di Rupo eilen Strasbourgin täysistunnossa.

Myös terveyskomissaari Várhelyin eroa on vaadittu, jos hänen roolinsa vakoilutoiminnassa vahvistuu.

Lisää aiheesta:

Unkari valmistelee toimia, joita verrataan Venäjän "agenttilakiin" – EU:ta vaaditaan puuttumaanBelgia avannut rikostutkinnan Venäjän vaikuttamisesta europarlamentissa: Parlamentaarikoille annettu lahjuksia?Yhdysvallat jyrähti Unkarille, kritiikkiä sataa muualtakin – "Helvetin pimein paikka on varattu..."EU-parlamentin korruptiovyyhti paisuu – Kreikka jäädytti EU-parlamentin varapuhemiehen Eva Kailin varatRaporttiluonnos: Vakoiluohjelmia käytetty muun muassa opposition vakoiluun EU:ssa – "Olenko vihainen? Kyllä olen"Rajujen pakotteiden kohteeksi joutunut venäläinen it-pomo jätti työnsä – osallistui hiljattain Putinin kutsusta kokoukseen Kremlissä
EUUnkariViktor OrbánVakoiluUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

EU
  • Eilen18:22
    Liha

    Kasvismakkara canceloitiin: Kysyimme tekoälyltä ja kansalta, mitä nimeä siitä nyt pitäisi käyttää

  • Eilen16:21
    Politiikka

    Ursula von der Leyenin luottamuksesta äänestettiin kahdesti – ongelmat jatkuvat

  • Eilen07:52
    Kasvisruoka

    EU: Kasvismakkara ei saa enää olla makkara eikä kasvispihvi pihvi

  • Eilen06:02
    Ursula von der Leyen

    Kommentti: Von der Leyeniä revitään kahdesta eri suunnasta – kaatuminen vaatisi ihmeen

  • ke17:02
    Dronet

    Putinin droonit piinaavat Eurooppaa: "Miten tätä ei ole saatu yli kolmessa vuodessa kuntoon?"