Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Media: Suomesta kaapattu pikkupoika löytyi Venäjältä

Kuvituskuvaa.
Kuvituskuvaa.Yaoinlove/Shutterstock
Julkaistu 07.03.2025 15:23(Päivitetty 07.03.2025 16:12)
Toimittajan kuva
Anna Egutkina

anna.egutkina@mtv.fi

Toimittajan kuva

Jari Heikkilä

jari.heikkila@mtv.fi

Venäjältä on paikallisen median mukaan löytynyt Suomesta kaapattu 4-vuotias poika. Pojan suomalainen isä oli tehnyt lapsestaan etsintäpyynnön.

Rjazanin alueelta Keski-Venäjältä löytyi Suomesta äitinsä kaappaama lapsi. Venäläismedia kertoo asiasta vedoten lapsikaappauksia tutkivan liittovaltion viraston lehdistöpalvelun tietoihin.

Etsintäpyyntö kaapatusta 4-vuotiaasta pojasta tuli Venäjän opetusministeriön lasten oikeuksien suojelun osastolta. Asiakirja sisälsi tietoja kaappauksesta, jotka oli saatu Suomen kansalaiselta eli lapsen isältä. 

Poikaa etsittiin Rjazanin alueelta ja tavoitteena oli palauttaa hänet kotimaahansa Suomeen.

Venäläisviranomaiset löysivät pojan ja hänen äitinsä. Komsomolskaja Pravda -lehden mukaan lapsi asui äitinsä kanssa ja hänellä oli löytöhetkellä kaikki hyvin.

Naista haastateltiin ja hänelle selitettiin mahdollisuus lapsen vapaaehtoiseen palauttamiseen sekä annettiin vaihtoehtoja vanhempien välisen konfliktin rauhanomaiseen ratkaisemiseen.

Tiedot pojan olinpaikasta toimitettiin lapsen isälle sekä Venäjän opetusministeriölle jatkotoimia varten.

Tapauksesta uutisoi ensimmäisenä Suomessa Iltalehti.

Oikeusministeriö: Parikymmentä lapsikaappausasiaa vuosittain

Oikeusministeriöstä kerrotaan MTV Uutisille, että ministeriö ei kommentoi yksittäistapauksia.

Oikeusministeriön erityisasiantuntija Tanja Niemi kertoo yleisellä tasolla, että vuosittain ministeriön tietoon tulee yhteensä noin kaksikymmentä lapsikaappaustapausta.

Osa tapauksista on sellaisia, joissa kyse on ulkomaille kaapatusta lapsesta. Osassa taas ulkomailta on kaapattu lapsi Suomeen.

Niemen mukaan kaappaustapausten välillä on paljon vaihtelua. 

– Ne ovat tapauskohtaisia ja maasidonnaisia. Jotkut tapaukset ovat vaikeita ja jotkut helppoja.  Prosessi riippuu esimerkiksi siitä, missä valtiossa asiaa käsitellään. Toisen valtion prosessiin ei voida puuttua.

Niemi myös huomauttaa, että kaikki kaappausasiat ei välttämättä tule keskusviranomaisten tietoon, mikäli tapaus on laitettu vireille suoraan oikeusistuimen kautta.

Lisää aiheesta:

Ainakin 60 lasta kaapattuna Suomesta – kaikki tapaukset eivät ehkä paljastuHuittisten vauvasieppaus oli äärimmäisen poikkeuksellinen – tänä vuonna ollut jo 22 lapsikaappaustaInterpol etsii 10-vuotiasta suomalaistyttöä – taustalla huoltajuusriita jenkkimiljonäärin ja suomalaisnaisen välilläDiplomaatti vei kolme venäläislasta lastensuojeluyksiköstä – "Tapahtumaketju on hyvin poikkeuksellinen" Venäläiskonsuli matkusti Seinäjoelle setvimään omavaltaista huostaanottoaSeinäjoelta luvatta haetut venäläislapset ovat kunnossa
VenäjäLapsetUutisohjelmien aiheetUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Venäjä
  • 15:53
    Petteri Orpo

    Orpo: Venäjä ei halua rauhaa – Suomi on uhan etulinjassa

  • 15:08
    Ukrainan sota

    Venäjä kertoo ottaneensa uuden kaupungin haltuun

  • 14:20
    Vladimir Putin

    Tutkijalta tyrmäys Berliinin Ukraina-keskustelujen annille – "Putinille tämä on kaikki tai ei mitään"

  • 12:11
    Turvapaikanhakijat

    Turvapaikan saaneet lapset sai palauttaa Suomesta Venäjälle, EIT linjasi

  • 10:54
    Ukrainan sota

    Venäjä tyrmäsi Euroopan johtajien ratkaisut Ukrainan sotaan