Mazdalta täysin uusi automalli – moottorissa yhdistyvät bensan ja dieselin parhaat puolet

Mazdalta nähdään uusi, mutta vielä toistaiseksi nimeämätön katumaasturimalli alle kuukauden päästä.
Mazda aikoo esitellä Geneven autonäyttelyssä aivan uuden automallin.
Kyseessä tulee olemaan katumaasturi, ja auton arvellaan saavan nimekseen Mazda CX-4. Siinä nähtäneen vastaavia muotoiluratkaisuja kuin hiljattain uudistuneessa Mazda3:ssa, joka on ensimmäinen uuden sukupolven Mazda.
Autosta ei ole toistaiseksi julkaistu kuin yksi kiusoitteleva kuva, joka paljastaa lähinnä sen, että kyseessä on pyöreän perän omaava katumaasturi.
Lue myös: Voiko tämä olla totta? Mazda sanoo kehittäneensä bensakoneen, joka on yhtä puhdas kuin sähkömoottori
Mazdan mukaan uuden katumaasturin keulalle istutettava Skyactiv-bensakone yhdistää dieselmoottorin responsiivisuuden bensiinikoneen suorituskykyyn. Polttomoottorin rinnalla on myös pieni sähkömoottori pienentämässä sekä kulutusta että päästöjä.
Uusi Mazda esitellään tiistaina 5. maaliskuuta.
Lähde: Mazda
Uusimmat
-
23:25
Israel avasi baarit – rokottamattomat pääsevät terassille, rokotetut sisätiloihin asti
-
23:06
Tallinan kaupunginjohtaja Viron koronaluvuista: ”Tämä ei ole enää kriisi, vaan katastrofi”
-
22:19
Hylätyn Johannes Kläbon isältä kova lausunto – "Hän on voittaja, mutta FIS halusi toisin"
-
22:15
THL:n Salminen 11 000 päivätartunnan kauhuskenaariosta: "Pelkkä laskuharjoitus, muistiossa monta tärkeämpää asiaa"
-
22:06
Manchester Cityn ennätysmäinen voittoputki poikki – Liverpoolin kotituska sai jatkoa
-
21:46
Sisältääkö minikokoiselta ruuvilta näyttävä pötkylä tehokkaan täsmäiskun syöpää vastaan?
-
21:40
Hillitön heitto Aleksandr Bolshunovin protestitilanteesta – keskeytysluvan saanut Perttu Hyvärinen havahtui MM-draamaan yhtäkkiä
-
21:33
Ella Junnila katkaisi Suomen 52 vuotta kestäneen kuivan putken – "Ei siinä parane ruveta höntyilemään"
-
21:15
Elokuvatähti Nicolas Cage, 57, asteli salaa viidettä kertaa naimisiin – kihlasi 26-vuotiaan tyttöystävänsä videopuhelun avulla
-
21:10
Tinder-treffit muuttuivat painajaiseksi: 37-vuotias mies raiskasi tuntien ajan ja kuvasi salaa – "Miltä tuntuu, kun et voi tehdä mitään"
-
21:01
Oliko Iivo Niskasen reaktio liioiteltu? Päävalmentajalta osuva huomio suksiraivoon
-
20:50
Leah halusi tietää, onko "posliini" vielä in – karvakeskustelu lipsahti välittömästi sivuraiteille: "Ne varmaan laitetaan nyt keskijakaukselle..."
-
20:46
Lotta Kemppinen teki suomalaista yleisurheiluhistoriaa – "Menin sillä tavalla, että muilla on paineet"
-
20:41
Poliisien käsiin kuolleen George Floydin oikeusprosessi alkaa – näin kansainväliseksi ilmiöksi muuttuneen tapauksen käsittely etenee
-
20:30
Jorma Uotinen pyydetään lavalle Talentissa – mies yllättää kaikki painamalla kultaista nappia
-
20:29
Norjan viisinkertainen olympiavoittaja ei sulattanut Johannes Kläbon hylkäyspäätöstä – "Skandaali"
-
20:25
New Yorkin kuvernööristä taas uusia seksisyytöksiä: ”Liian pitkää, tiukkaa ja intiimiä halailua”
-
20:15
Burkakielto läpi kansanäänestyksessä: Kasvojen peittäminen kielletään Sveitsissä
-
20:04
Ella Junnila Suomen ennätyksellä EM-pronssille!
-
19:52
Teini-iässä Ansley päätti "säästää itseään" avioliittoon – varoittaa nyt seurauksista: "Olen katkera siitä, että..."
-
Lataa lisää