Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
0:29Näin rekikoirat viettävät kesälomaansaKatso videolta, miten kummikoiraehdokkaat viettävät kesälomaansa!
Julkaistu 25.09.2020 17:04

Valpuri Haapala

valpuri.haapala@mtv.fi

Koronapandemian aiheuttamat matkustusrajoitukset ovat pistäneet matkailuyrittäjät tiukoille. Kuusamolaiset husky-yrittäjät ryhtyivät talousahdingon vuoksi tarjoamaan kummikoiratoimintaa, joka on herättänyt suomalaisissa runsaasti kiinnostusta.

Mikko Hervan, Tiia Jormakan ja heidän 60 rekikoiransa työt loppuivat kuin seinään keväällä, kun Lapin matkailusesonki tyssäsi koronapandemian aiheuttamien rajoitusten vuoksi. Ulkomaalaiset turistit ovat olleet Lapin yrittäjille ja heidän koirilleen elinehto. Arctic Runaway Huskyn asiakkaista suurin osa on espanjalaisia, saksalaisia, hollantilaisia ja belgialaisia. 

– Viime talvena taisi olla kaksi suomalaista asiakasta, Herva toteaa. 

Lue lisää: Lapin rekikoiria uhkaa lopetus, jos yrittäjien rahapula jatkuu – "Mitä sie teet lehmälle, jos se heittää lypsämästä?"

Tyhjän panttina olevat huskyt eivät ole pitkään aikaan päässeet vetämään elämysmatkailijoita reessä. Tavallista aikaisemmin alkaneen kesäloman aikana ne ovat juosseet vapaana kahden hehtaarin juoksutarhassaan. Lauman vesipedot ovat viettäneet aikaa uiden. 

Syksyn tullen koirien tulisi aloittaa treenaaminen matkailusesonkia varten – mutta sesonki näyttää jäävän tänä vuonna laihaksi, kuten yrittäjien tulotkin. Koiriakin ihmetyttää, mikseivät ne säiden viilenemisestä huolimatta pääse vihdoin vetämään rekeä, kuten tapana on ollut.

Matkailualan syvä ahdinko sai pohtimaan synkkiä vaihtoehtoja – kuusamolaisilta husky-yrittäjiltä loistoidea: "Ei tarvitse pelätä, että koirilta loppuu ruoka"

arctic husky runaway rekiViime talvena rekikoirien työt loppuivat kuin seinään. Kuva: Arctic Runaway Husky.Arctic Runaway Husky

Suomalaiset innostuivat kummikoiratoiminnasta

Herva ja Jormakka ovat olleet huolissaan, miten he pystyvät taloudellisessa ahdingossa ruokkimaan koiralaumansa. He eivät haluaisi alkaa etsimään reen vedosta eläköityneille lemmikeille uutta kotia, sillä tapana on ollut, että koira saa olla kotona loppuun asti.

Yrittäjät päättivät laajentaa toimintaansa koirakummiuteen. He ryhtyivät tarjoamaan asiakkaille lähellä ja kaukana mahdollisuutta ryhtyä pikkurahalla huskyn kummiksi.

Koirakummi saa vastineeksi rahoistaan paitsi hyvän mielen myös viikoittaisen kuvan koirasta. Kuvan yhteydessä kerrotaan, miten kyseisellä koiralla menee: miten nuorukaisen treeni edistyy tai miten vanhuksen eläkepäivät sujuvat.

Koirakummitoiminta on kerännyt runsaasti kiinnostusta ja sitoutuneitakin on löytynyt. Se on helpottanut yrittäjien ja heidän karvaisten kumppaneidensa elämää sekä vähentänyt stressiä.

– Ei tarvitse pelätä, että koirilta loppuu ruoka, Herva sanoo.

Erityisesti huskylauman nuorin jäsen, heinäkuussa 2020 syntynyt Dot-poikanen, on vetänyt suloisuudellaan puoleensa monien kummien kiinnostuksen. Myös sinisilmäinen ja pörröinen Äijä on ollut suosittu kummikoira.

Yleisön vastaanotto kummikoiratoiminnalle on ollut niin hyvä, että Arctic Runaway Husky on päättänyt jakaa saamaansa hyvää eteenpäin tarjoamalla mainosalustaa myös muille alan pienyrittäjille.

arctic husky runaway huskyKummitoiminnalla on tarkoitus varmistaa huskyjen ylläpito. Kuva: Arctic Runaway Husky.Arctic Runaway Husky

Rahankeräystä vai yritystoimintaa?

Ruusujen lisäksi kummikoiratoiminta on saanut osakseen risuja. Herva ja Jormakka ovat saaneet viestejä, joissa väitetään, että toiminta on varainkeruuta. Yrittäjät kertovat olleensa asiasta yhteydessä poliisiin ja verottajaan, joiden mukaan kritiikki on aiheetonta. 

Rahankeräyksessä yleisöltä kerätään rahaa vastikkeetta. Rahankeräys on aina luvanvaraista toimintaa ja rahankeräyslupa on maksullinen. Mutta vaikka rahan vastikkeella pitää olla tietty arvo, on sen määrittely vaikeaa.

Herva sanoo, että koirakummius ei ole rahainkeruuta, sillä vastineeksi rahasummasta asiakas saa viikoittain kuvia ja tarinoita koiristaan. Ilman vastiketta yrittäjät eivät rahaa ota vastaan, vaikka lahjoittajan aikeet olisivat hyvät. 

Tällaisia perusteita on käytetty ennenkin vastikkeelliseen joukkorahoitukseen, johon ei tarvita lupia, Helsingin Sanomat kertoi elokuussa julkaistussa artikkelissaan. Lehden mukaan Mesenaatti-joukkorahoitussivuston kautta on pyydetty rahaa esimerkiksi koirien karanteenitalon tukemiseksi vastineeksi "tassunjälkigrafiikasta" ja rakennustöistä otetuista kuvista.

Hervan mukaan kummikoirien kohdalla kyseessä on oikea tuote, joka tulee olemaan jatkossakin yrityksen valikoimissa.

Yrittäjät toivovat kotimaanmatkailun jatkuvan talvellakin

Suomalaiset innostuivat kesällä kotimaanmatkailusta ja Lapissa riitti vilinää. Herva ja Jormakka toivovat, että into jatkuu talvellakin. 

– Toivottavasti vilske siirtyy talveenkin ja suomalaiset lähtisivät tukemaan lappilaista matkailua ja saisimme koiria liikkeelle, Herva sanoo.

Rekikoirayrityksiä voi tukea myös esimerkiksi ostamalla läheisilleen lahjakortteja talveksi.

LUE MYÖS:  Lapin matkailukeisari tyrmää puheet huskykoirien massalopetuksista: "Pötypuhetta, tällaiseen säälin kerjäämiseen ei pitäisi lähteä"

Lue uusimmat lifestyle-artikkelit.

Osittaislähteet: Finlex, Helsingin Sanomat

Lisää aiheesta:

Veren tahrima talven ihmemaa: Rekikoirien kohtelu järkytti unelmatöihin Lappiin tulleen Bethin Maria Veitola julkaisi tunnelmapaloja Lapin-lomalta ja joutui someraivon kohteeksi – vastaa napakasti seuraajilta tulleeseen palautteeseenIhmiset haluavat auttaa Lapin vetokoiria – Suomen eläinsuojelu: "Onko oikein, että eläin saattaa joutua maksamaan yrittäjäriskin toteutumisesta hengellään?"Täystyrmäys puheille koirien massalopetuksesta – lappilainen huskyfarmin johtaja: "Yritetään rahastaa ja kerjätä sääliä"Lapin rekikoiria uhkaa lopetus, jos yrittäjien rahapula jatkuu – "Mitä sie teet lehmälle, jos se heittää lypsämästä?"Amerikkalaisten lemmikki-innostus saa erikoisia piirteitä – koiranpentubuumi vaihtui kotkottajahamstraukseen
KoiratMatkailuLappiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Koirat
  • 21:46
    Vammantuottamus

    Collie-koiran hampaat pureutuivat hölkkääjän jalkaan – koiranhoitajalle tuomio

  • pe22:43
    Vapaaehtoistyö

    Puhuva papukaija Papu ei sanonut vanhuksille sanaakaan – eikä tarvinnutkaan

  • pe06:35
    Hyvän mielen jutut

    Vantaalaisen Jennin rottweiler yllätti perheensä: 11-viikkoinen Marlo opetteli skeittaamaan

  • to05:57
    Koirarodut

    Nämä ovat Suomen kalleimmat ja halvimmat koirarodut

  • ti12:04
    Sankaritarinat

    "Ensin vähän suutuin" – Zorro-koira sai hepulin ja pelasti ripeydellään vanhuksen