Hyvinvointiyrittäjä Martina Aitolehti on ollut mukana monessa fyysisesti äärirajoille vievässä tv-ohjelmassa ja urheilusuorituksessa. Hän saa extreme-kokemuksista valtavasti hyvää oloa, vaikka välillä tuntuu, että henki lähtee.
Hyvinvointiyrittäjä ja triathlonisti Martina Aitolehti, 40, julkaisi 10. elokuuta Martina – Taistelija -elämäkerran, joka kertoo tähänastisen tarinansa huippuineen ja aallonpohjineen.
Aitolehti oli kapinallinen nuori ja oman tiensä kulkija. Iän karttuessa hän on kuitenkin alkanut ottaa joskus muiltakin neuvoja vastaan.
– Olen petrannut siinä, kun vuodet ovat kasvattaneet ja opettaneet. Minulla on aina ollut vahva visio siitä, miten asioiden tulisi olla ja miten ne tulisi tehdä, mikä on oikein ja mikä väärin. Vaikka paljonhan asioita on tullut tehtyä myös väärin, Aitolehti kertoi MTV Uutisille.
Aitolehti on kasvanut Helsingin Munkkiniemessä ja urheillut ihan pienestä asti. Hevoset ovat olleet iso osa hänen elämäänsä jo nuorena. Rauhallisuus valtasi aina Aitolehden mielen hevosten kanssa, mutta kaupungissa tuo tunne loisti poissaolollaan.
– Se sama rauhallisuus tulee edelleen. Olen syntynyt olemaan hevosten kanssa ja urheilemaan. Mietin tänäkin päivänä, mistä se rauha hevosten kanssa tulee. Asun kuitenkin ihan ydinkeskustassa ja koen, että se on minun paikkani. Mutta joka kerta, kun menen maalle, niin minulle tulee olo, että huh, nyt pystyn hengittämään. Se on aika outoa, Aitolehti pohti.

