Suomen miesten jalkapallomaajoukkueen ikimuistoinen matka ensimmäiseen arvoturnaukseensa saa seuraavan etappinsa tiistai-iltana, kun päävalmentaja Markku Kanerva julkistaa historiaa tekevät 26 pelaajaa pian koittavaan EM-lopputurnaukseen. Lauantaina Solnassa pelattu Ruotsi-ottelu oli joukkuevalintaa ajatellen tärkeä, sillä kisapaikan kynnyksellä olevat pelaajat antoivat näyttöjä kisapassinsa leimaamiselle.
Kanerva haki pelistä vastauksia ja saikin niitä, mutta pohdittavaa jäi. Yhtä lailla kokeilupitoisella ryhmällä pelannut Ruotsi ei ollut vaikeuksissa oikein missään vaiheessa, joten jos jotain vastausta tuli, se koski enemmänkin Suomen joukkueen laajuutta. Lauantaina 0–2-tappioon taipuneista Huuhkajista EM-paikkaansa sinetöi kenties vain Onni Valakari, joka oli ottelun suomalaisykkönen.
– Laajasti saatiin infoa niin pelaajista kuin myös systeemeistä (5–3–2 ja 5–4–1). Se oli tärkeää, Kanerva tiivisti ottelun jälkeen mainiten pelaajistosta esimerkiksi puolustajat Sauli Väisäsen, Juhani Ojalan ja Robert Ivanovin sekä hyökkäyspään tarjokkaista Jasin Assehnounin, Lassi Lappalaisen ja Roope Riskin.
