Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Markku Kanerva vakuutti saaneensa Ruotsi-ottelusta tärkeää tietoa, mutta mietittävää riittää: "En tiedä, onko tässä unettomia öitä edessä"

SPA | Swedish Press Agency
Julkaistu 30.05.2021 12:04

MTV URHEILU - STT

Suomen miesten jalkapallomaajoukkueen ikimuistoinen matka ensimmäiseen arvoturnaukseensa saa seuraavan etappinsa tiistai-iltana, kun päävalmentaja Markku Kanerva julkistaa historiaa tekevät 26 pelaajaa pian koittavaan EM-lopputurnaukseen. Lauantaina Solnassa pelattu Ruotsi-ottelu oli joukkuevalintaa ajatellen tärkeä, sillä kisapaikan kynnyksellä olevat pelaajat antoivat näyttöjä kisapassinsa leimaamiselle.

Kanerva haki pelistä vastauksia ja saikin niitä, mutta pohdittavaa jäi. Yhtä lailla kokeilupitoisella ryhmällä pelannut Ruotsi ei ollut vaikeuksissa oikein missään vaiheessa, joten jos jotain vastausta tuli, se koski enemmänkin Suomen joukkueen laajuutta. Lauantaina 0–2-tappioon taipuneista Huuhkajista EM-paikkaansa sinetöi kenties vain Onni Valakari, joka oli ottelun suomalaisykkönen.

– Laajasti saatiin infoa niin pelaajista kuin myös systeemeistä (5–3–2 ja 5–4–1). Se oli tärkeää, Kanerva tiivisti ottelun jälkeen mainiten pelaajistosta esimerkiksi puolustajat Sauli Väisäsen, Juhani Ojalan ja Robert Ivanovin sekä hyökkäyspään tarjokkaista Jasin Assehnounin, Lassi Lappalaisen ja Roope Riskin.

LUE MYÖS: Kommentti: EM-näyttöjä antaneet huuhkajat olivat kaukana toivotusta tasosta – Markku Kanerva sai kuitenkin kaksi huojentavaa vastausta

Kanerva käy valmennusporukan kanssa ottelun läpi ennen tiistai-iltaa. Menivätkö kolmen yön unet varsin vaisun esityksen jälkeen?

– En tiedä, onko tässä unettomia öitä edessä, mutta pohdintaa ainakin. Tarkkaa analyysia pelaajakohtaisesti ja myös koko ryhmää ajatellen, Kanerva vastasi.

Positiivistakin pelaajistosta Solnassa irtosi: polvioperaation jälkeen pelikuntoon pyrkivä Tim Sparv pelasi avauspuoliajan ja sanoi polven kestäneen. Huuhkajien luottokapteeni Sparv on totta kai EM-ryhmässä, mutta mikäs sen parempaa, jos myös jo edes lähellä aiempaa pelikuntoaan.

– Täytyy katsoa tarkkaan (polven kunto), mutta tuntuu, että eteenpäin on mennyt, Kanerva sanoi kipparin tilanteesta.

"Lycka till"

Ennen 12. kesäkuuta Tanska-pelillä alkavaa EM-turnausta Huuhkajat hioo särmiä vielä perjantaina Olympiastadionilla Viroa vastaan. Tuolloin kentällä nähdään pitkälti eri miehet. Toiveissa on sekin, että kärkitähti Teemu Pukki pelaisi.

Jälkiviisaana on helppo miettiä, että Tanskan kohtaamista olisi varmasti palvellut paremmin pelata viimeinen valmistelupeli Ruotsia vastaan ykkösmiehistöllä. Mutta kuten yleensä, jälkiviisastelu on turhaa.

– Se ei vain ollut mahdollista, Ruotsi halusi pelata ottelun tänä päivänä. Vaihtoehtoa ei ollut. Mutta en yhtään aliarvioi Viroa vastustajana, Kanerva kuittasi.

Ja tulihan länsinaapurista tuliaisena myös rohkaisua. Seitsemänteen EM-lopputurnaukseensa ja upean jalkapallohistoriansa kaikkiaan jo yhdeksänteentoista arvoturnaukseen lähtevän Ruotsin päävalmentaja Janne Andersson kehui Suomen "kasvaneen joukkueena viime vuosina".

– Lycka till, toivotti Andersson EM-debytanteille.

Lisää aiheesta:

Markku Kanervan ratkaisut hämmensivät – päävalmentaja puolustautui murskatappion jälkeenMarkku Kanervalta lupaus odotetusta debyytistä – "Mielenkiintoista nähdä, miten pärjää"Huuhkajien kapteenilta vastaus suureen kysymykseen maajoukkueuran jatkosta: "Jossain vaiheessa ilmoitin Rivelle"Analyysi: Huuhkajien pelin lamauttanut kokeilu oli osa Markku Kanervan isoa suunnitelmaa – syksyllä kaikki tähtää EM-kisoihinIslanti-peli toi Huuhkajille karvaita poissaoloja – karsintamiehistö pursuaa nuoruutta"Tärkeä voitto henkisesti" – Islanti kaatui taisteluesityksellä
HuuhkajatJalkapalloEM-jalkapalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Huuhkajat
  • to14:40
    Jalkapallo

    Huuhkajat-tulokas nousi sankariksi Saksassa – tunteet kuumenivat

  • to13:39
    Jalkapallo

    Suomalaispelaaja pääsi koirankopista – melkoinen debyytti Ranskan pääsarjassa

  • ke12:23
    Jalkapallo

    Huuhkajat-tähti: Maajoukkueura ohi

  • ti21:02
    Kansojen liiga

    Linda Sällströmin Helmarit-ura päättyi tappioon

  • ma08:13
    MLS

    Huuhkajat-pelaaja teki historiallisen maalin MLS:ssä