Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Manchester Unitedilta nolo moka Huuhkajia kurittaneen tähtihankinnan kohdalla – fanit raivostuivat

3:58Perjantai 24.3. klo 6:40Katso videolta: Rasmus Höjlund iski EM-karsinnoissa hattutempun Huuhkajien verkkoon.2023 Jacques Feeney/Offside
Julkaistu 13.09.2023 15:21
Toimittajan kuva

Feliks Heikkinen

feliks.heikkinen@mtv.fi

feliksheikkinen

Englannin jalkapallojätti Manchester United ei saanut kuukauteen elokuun tähtihankintansa Rasmus Höjlundin pelipaitaa myyntiin, sillä sen myyntipisteistä puuttui tanskalaiskirjain "Ø". Seuran kannattajat eivät katsoneet puutetta hyvällä. Aiheesta uutisoi The Daily Mail.

LUE MYÖS: Kolme naista esitti järkyttäviä syytöksiä – ManU-tähti latasi jyrkän vastalauseen

Manchester United hankki elokuussa tanskalaisen Höjlundin Italian Serie A:n Atalantasta reilulla 80 miljoonalla eurolla. Fanit odottivat innolla, että pääsisivät ostamaan tuoreen hankinnan pelipaidan ennen kauden alkua. Tämä ei kuitenkaan toteutunut, sillä seuran myymälöistä puuttui tanskan kielen kirjain "Ø".

Vielä 8. syyskuuta kannattajille kerrottiin, että paidan saaminen ei ole mahdollista. Nyt kritiikkiä satelee faneilta, joiden mielestä moka toimii symbolina seuran suuremmille ongelmille. Manchester Unitedin mukaan kirjan olisi tullut kauppoihin 7. syyskuuta ja sen ostaminen on nyt mahdollista.

Höjlund on suomalaisille tuttu pelaaja, sillä hän iski hattutempun Suomen miesten jalkapallomaajoukkuetta vastaan EM-karsintojen avausottelussa. 20-vuotias Höjlund on pelannut maajoukkueessa kahdeksan ottelua ja tehnyt kuusi maalia. Hän viimeisteli viime kaudella Serie A:ssa yhdeksän osumaa.

Manchester United on pelannut tällä kaudella neljä ottelua Valioliigassa ja kerännyt niistä kuusi pistettä. Se on sarjassa sijalla 11.

Lisää aiheesta:

Manchester Unitedilta hurjalta kuulostava temppu: 14-vuotias poika mukanaKohu yltyy: Manchester Unitedilta tyly ilmoitus 85 miljoonan euron tähtipelaajalleRaiskauksen yrityksestä ja pahoinpitelystä syytetty kohupelaaja ilmestyi Manchester Unitedin listoilleManchester Unitedille karmea takaisku: maailmanmestarin kausi ohiJalkapalloikonilta tylyä tekstiä kritisoidusta Manchester United -tähdestä – "Uskon hänen sanovan vaimolleen joka päivä, että.."Manchester United vahvistaa: Christian Eriksenille monivuotinen sopimus
ValioliigaManchester UnitedJalkapalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Valioliiga
  • Eilen16:15
    Rattiraivo

    Syyttäjä: Mies ajoi väkijoukkoon Liverpoolin mestaruusparaatissa, koska halusi päästä kohteeseensa – 134 loukkaantui, joukossa vauva

  • 14.12.22:37
    Jalkapallo

    Pelottava hetki Valioliigassa – pelaaja lähetettiin sairaalaan: "Vaikeuksia hengittää"

  • 14.12.18:47
    Jalkapallo

    Synkkä hetki ratkaisi derbyn – Erling Haaland hurjana

  • 12.12.20:51
    Mohamed Salah

    Käänne Mohamed Salahin tilanteessa

  • 12.12.17:13
    Jalkapallo

    Suomalainen eurotemppu poiki melkoisen ottelun: Manchester City vastaan