Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Maksuhäiriöiden määrä kasvanut parikymmentä vuotta – "Aika usein luottoja ollaan käytetty normaalina osana elämää"

8:00Eroon velkakierteestä
Julkaistu 06.06.2018 10:13

Veera Pennanen

veera.pennanen@mtv.fi

Maksuhäiriöisten määrä on ollut Suomessa kasvussa jo parikymmentä vuotta. Tällä hetkellä maksuhäiriötä on noin 376 000 suomalaisella, eli noin yhdeksällä prosentilla aikuisväestöstä. 

Yllä olevalta videolta voit katsoa koko Huomenta Suomen keskustelun maksuhäiriöistä. 

Lue myös: 

Eva hämmästyi pahemman kerran – ulosottomies uhkasi perheen 5-vuotiasta maksuhäiriömerkinnällä

Huomenta Suomessa vieraillut Takuusäätiön toimitusjohtaja Juha A. Pantzar arvioi, verkakierre on yhä jyrkemmässä kierteessä.  

– Aika usein taustalla on, että ollaan käytetty jo pidempään luottoja normaalina osana elämää. Se itsessään ei aiheuta kierrettä, mutta silloin ei ole mitään joustonvaraa, jos jotain yllättävää tapahtuu, Pantzar arvioi. 

Mikäli velkaantuneen tilanne etenee luottohäiriömerkintään saakka, niin edessä voi olla kivinen tie, sillä luottotietoja käytetään yhä useammin mittarina luotettavuudesta.

Esimerkiksi työnantaja saattaa tarkastaa työnhakijan luottotiedot tai asunnon vaihtaminen saattaa käydä mahdottomaksi, kun luottotiedot ovat menneet. 


Lakialoite pikavippien markkinointikiellosta

Lakialoitteen pikavippien markkinointikiellosta on Suomessa allekirjoittanut yli 120 kansanedustajaa. Kyseisenlainen markkinointikielto on käytössä esimerkiksi Hollannissa ja Yhdysvalloissa. 

Juttu jatkuu videon jälkeen. 

4:50Pikavipit kuriin

Pantzar ei usko, että pikavippien markkinointikielto olisi ratkaisu koko ongelmaan. Juurisyyt ovat syvemmällä yhteiskunnassa.

Ongelmatilanteisiin tarjotaan Pantzarin mukaan juuri "helppokäyttöisiä ja kalliita vaihtoehtoja", siis pikavippejä -ja luottoja. 

Vippien ja luottojen korot voivat tulla asiakkaalle yllätyksenä. Korot on sidottu vuodesta 2013 alkaen korkokattoon, jonka yläraja on 50 prosenttia. Sitä ennen vippien ja luottojen korot saattoivat nousta tuhansiin prosentteihin. 

Pantzarin mukaan olemme siirtyneet yhä enemmän kohti sähköistä luottoyhteiskuntaan. 

– Ennen oltaisiin käytetty käteistä, mutta nykyisin kodinkoneen oston yhteydessä luottoa lyödään tarjolle, Pantzar summaa kehityksen kulkua. 

Lisää aiheesta:

Pikavippimarkkinoilla muutos – tässä syyTakuusäätiö pelkäsi päinvastaista tilannetta, mutta toisin kävi: Pandemia ei ole lisännyt maksuhäiriöisten määrääKorona-ahdinko: Suomalaiset ovat hakeneet apua velkoihinsa enemmän kuin koskaan 30 vuoden aikana – "Näky on sellainen, että päätä huimaa"Korkeakorkoiset pikavipit aiheuttivat Oliverille yli 100 000 euron velat – näin maksuhäiriömerkintä vaikuttaa elämään: "Mistään ikuisesta leimasta ei ole kyse"Pikavipit joutuvat pian entistä ahtaammalle, kun laki tiukentuu – maksuhäiriömerkintöjen ennustetaan kasvavanMaksuhäiriöisten määrä kasvanut nopeammin kuin vuosiin – edes asuntolainoja ei kyetä maksamaan, vaikka korot ovat pohjalla
Talous

Tuoreimmat aiheesta

Talous
  • Eilen21:12
    Politiikka

    Turun tunnin junasta sopu – Orpo Turun Sanomille: "Kyllä tämä on tässä"

  • Eilen18:47
    Teboil

    Teboilin vetoomukseen tyly vastaus

  • Eilen16:58
    Teboil

    Kuljetusala huolestui: Teboilin kaatuminen tuo katveita diesel-karttaan

  • Eilen16:34
    Politiikka

    Hallitus haluaa kieltää kauppojen omien tuotemerkkien suosimisen

  • Eilen15:58
    Marimekko

    Tukkumyynti nosti Marimekon tulosta – liikevoitto kasvoi 14 prosenttia